درمان افسردگی و درمان وسواس و درمان همجنسگرایی
درمان با هيپنوتيزم
درمان فشرده و گام به گام اختلالات روانی و جنسی. جلسه به جلسه درجه به درجه بهتر شوید، ( ان شاء الله ) .
بعضی از شما عزیزان به دلیل داشتن مشکلات خاص از مراجعه جهت درمان خود داری می ورزید ، بنابراین اولا” شما تنها نیستید که آن مشکل خاص را دارید
و دوم اینکه اطلاعات شما محرمانه خواهد بود. با این حال در صورت تمایل می توانید از نام مستعار استفاده کنید .

ترس واقعیتی است که در زندگی ما حضور خارجی دارد که با پیامد های خود می خواهد ما را متقاعد می‌سازد که هرگز نمی‌توانیم به آرزوهایمان دست یابیم و از اینرو ما را دائماً در حالت سکون نگه می‌دارد. ترس ما را از بیان عشق و محبت به عزیزانمان محروم می‌کند.
ترس قلمرو زندگی ما را چنان محدود می‌کند تا ما در دایرۀ کوچک زندگی خود محبوس شویم. اما واقعا چگونه می توان با این موضوع روبرو شد و بر آن غالب آمد.
باید اذعان داشت که ترس لزوماً در شرایطی خاص واکنش بدی نیست. ترس می‌تواند به‌عنوان عنصری برای حفاظت ما باشد. اما تفاوت بارزی بین ترسی که مانع سقوط ما از ارتفاعی بلند می‌شود با ترسی که ما را از حق زندگی کردن محروم می‌دارد وجود دارد.

ترس درست یک احساس خطر منطقی است به دلایل منطقی است و باعث حافظت از شخص می شود، مثلا” ترس از حیوانات وحشی در جنگل که باعث می شود که ما مسایل امنیتی را برای حفظ جان خود رعایت کنیم. یک نمونه از ترس و فوبی مزمن روانی مثل ترس از رد شدن از خیابانی که اتوموبیل ها با سرعت از آن عبور می کنند در نتیجه ترس از اینکه برای حفظ جانمان با احتیاط عبور می کنیم.
امافوبی مزمن روانی ترسی است که خاطر ترس از تصادف از خانه خارج نشویم.

انواع ترس و فوبی های مزمن روانی

شاید به اندازه پدیده های موجود در دنیا ترس و فوبی های مزمن روانی وجود داشته باشد اما در اینجا به تعدادی از فوبی های شناخته شده اشاره خواهیم کرد.
– ترس از فضای باز یا اماکن عمومی (Agora Phobia):

در واقع ترس از مکان هایی که در آنجا انسانهای زیادی رفت و آمد می کنند و یا مجبورند در جایی به صورت صف و غیره قرار کیرند. در چنین شرایطی فرد فوبیک دچار ترس و اضطراب شدید می گردد. حتی گاهی اوقات ممکن است دچار حمله هراس (panic attack)گردند
ترس از حیوانات (zoo phobia):

شاید به اندازه تعداد حیوانات ترس وجود داشته باشد.مثلا” ممکن است در فرهنگ ما ترس از زرافه یا فوبی زرافه وجود نداشته باشد ولی در افریقا وجود داشته باشد. بطور کلی فوبی حشرات، پرندگان، سگ، گربه، سوسک و غیره

درمان ترس
ترس از جمع (social phobia):

به هر حال هر کسی به دلایل مختلف مثلا” کمبود اطلاعات، عدم تجربه کافی و شاید بدلیل نقص جسمانی مثل لکنت و یا عدم اعتماد به نفس در مورد چهره و زیبایی خود امکان دارد که در روبه رو شدن و مواجهه با جمع دچار ترس شده و خجالت بکشد. اما فوبی یا ترس از جمع حالتی است فراتر از اضطراب و خجالت معمولی. به عبارتی شخصی که دارای ترس از جمع است به حدی اضطراب و استرس بر او غلبه می کند که ترجیح می دهد که از حق خود بگذرد.

درمان ترس
– و بسیاری از ترس های دیگر:
الف- نظیر ترس از بلندی (acro phobia)
ب- ترس از جاهای بسته (claustro phobia)
پ- ترس از هواپیما و پرواز (aero phobia)
ت- ترس از خون (hemo phobia)
ج- ترس از بیمارستان (hospital phobia)
و …..

درمان ترس

علل ترس و فوبی های مزمن روانی

علت واقعی این اختلال ناشناخته است . علت احتمالی آن عبارتست از داشتن تجربه یک ترس اولیه که همراه با یک شیئی یا موقعیت خاص بوده است . سایر فرضیه های موجود در این زمینه ،

سابقه خانوادگی اضطراب
اضطراب ناشی از جدایی در کودکی
وجود سایر اختلالات روانی
از عوامل دیگر فوبی هستند.

درمان  ترس و فوبی های مزمن روانی

در اثر اجتناب از محرک های ترس مرضی زندگی روزمره دچار محدودیت می شود. به خصوص جمع هراسی فعالیت فرد را دچار محدودیت کرده و شدیداً ناتوان کننده است .
عوارض دیگر حسمی نیز از قبیل تپش قلب تعریق لرزش گُر گرفتگی تهوع نیز فرد را آزار می دهد.

اگر شما احساس‌ کردید که‌ ترس‌ شما تداوم‌ دارد: -افکار خود را از منفی‌ بودن‌ و غیر واقغی به‌ سمت‌ افکار مثبت‌ و واقع‌گرایانه‌ (منحرف‌ سازید. – به‌ یک‌ اقدام‌ کنترل‌کننده‌ بپردازید ـ مثلاً شمارش‌ معکوس‌ از ۱۰۰۰، کتاب‌ خواندن‌، بلند حرف‌ زدن‌، تنفس‌ عمیق‌ و شمردن‌ آنها -افکار خود را به‌ سمت‌ افکار خوشایند منحرف‌ سازید. از روش‌های‌ آسوده‌سازی‌ استفاده‌ کنید. در این میان هیپنوتیزم درمانی نیز کمک شایانی می تواند باشد.

12 ژوئن 15
نظرات: 47
 1. شیما Reply

  سلام من ۲۸ ساله ام خیراً بینهایت از تنهایی می ترسم و همیشه باید شخصی پیشم باشه تنهایی قادر به خرید و کار کردن نیستم از تنها ماندن در آینده و ازدواح نکردن هم بینهایت می ترسم به حدی که استرس و ترس همه وجودمو می گیره بخصوص در این شبهای زمستون . فوبی و ترس زیادی از تنهایی دارم برای درمان چه کار کنم؟

 2. دکتر نجفی توانا Reply

  سلام.
  فوبی ها و یا ترس های غیر منطقی از علایم افسردگی است که قابل درمان است .حتما ابتدا برای درمان به روانپزشک مراجعه نمایید و همچنین به مشاور روانشناس مراجعه نمایید . انشااله درمان شوید .
  موفق باشید.

 3. میلاد Reply

  سلام اقای دکتر من ۲۱سالم هست و به شدت از سوسک میترسم و این خیلی منو اذیت میکنه چون باعث میشه دوستام منو مسخره کنن ایا این ترس من طبیعی هست یا خیر .؟

 4. دکتر نجفی توانا Reply

  سلام :
  ترس از سوسک امر غیر طبیعی است سعی کن بر این ترس غلبه کنید .بعد نیست به یک روانشناس مراجعه کنید .
  موفق باشید .

 5. سمیه Reply

  دکتر من از اتفاق های طبیعی مثل زلزله و رعد و برق هم میترسم وقتایی هم که هوا از حالت عادی خارج میشود استرس پیدا میکنم و تنگی نفس میگیرم سردرد و حالت تهوع هم خیلی اوقات دارم باید چیکار کنم

 6. دکتر نجفی توانا Reply

  سلام.
  متاسفانه علائمی که گفتید از نشانه های افسردگی است که نیاز به درمان دارد .بنابراین حتما” به یک درمانگر مراجعه کنید .
  موفق باشید.

 7. پرهام Reply

  سلام .من خیلی از تاریکی می ترسم با اینکه ۲۴سالم هست این ترسم مخصوصا وقتی فیلم های ترسناک میبینم شدت پیدا میکنه و توهم میزنم انگار سایه یه چیزی رو میبینم شبا هم کابوس میبینم .تحملم خیلی کم شده .باید چکار کنم؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   سعی کنید فیلم های ترسناک نبینید .انشاالله که مشکل برطرف شود.در غیر این صورت برای درمان اقدام کنید .
   موفق باشید.

 8. مهین Reply

  سلام اقای دکتر من دختر ۲۳ساله ای دارم که با وجود اینکه گواهی نامه داره به شدت از رانندگی میترسه همینطور از ارتفاع و جنگل و شنا کردن خیلی میترسه ترسی که باعث میشه بدنش قفل شه و جیغ بزنه . این مشکل ها با هیپنوتیزم درمان میشه ایا؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   بله. قابل درمان است. لطفا” تماس بگیرید تا راهنایی شوید .
   موفق باشید.

 9. سهیل Reply

  سلام. من به شدت از موجودات زنده میترسم وقتی میبینم استرس شدید میگیرم ولی با این وجود میتونم اونها رو بغل کنم . اگه هم کسی نگام کنه اصلا قادر نیستم نگاهشو تحمل کنم و دعوا میکنم مثلا میگم چی شده شناختی منو . احساس میکنم کسی هی باهام حرف میزنه .اقای دکتر من دارم دیونه میشم چیکار کنم؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   در مورد مشکل شما با این اطلاعات جزئی شما فقط می توان تشخیص های احتمالی داد . بنابراین برای تشخیص و ارزیابی مشکلتان باید حضوری مراجعه بفرمایید. در هر حال باید قابل درمان باشد.
   موفق باشید.

 10. kian Reply

  سلام اقای دکتر من از بچگی از ارتفاع میترسیدم الان که بزرگتر شدم حتی از بالا رفتن از نردبان هم میترسم البته من میرم بالا و حتی توی ارتفاع هم میرم ولی یک استرسی در من هست همیشه به نظرتون این اذیت کننده هست در اینده؟ممنون میشم پاسخ بدید

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   این ترس شما یک خیال است. سعی کنید با همین نوع تمرین کردن ها بر آن تسلط پیدا کنید. با این حال بهتر است چند جلسه مشاوره با یک روانشناس داشته باشید.
   موفق باشید.

 11. سحر Reply

  سلام آقای دکتر من از زمانیکه یادمه از گربه به شدت میترسیدم حتی عکس و فیلمش هم نمیتونم ببینم و با توجه به شرایطی که کوچه و خیابونای تهران داره و پر از گربه است واقعااین موضوع داره به شدت منو عذاب میده به نظرتون ترس من درمان پذیره؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   بله، قابل درمان است. لطفا” برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.
   موفق باشید.

 12. شادى Reply

  سلام اقاى دكتر من بشدددت از دكتر رفتن و بيمارستان ميترسم لطفا كمكم كنيد(٤٧ سالمه)

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   کمک به شما یعنی درمان فوبی شما .لطفا تماس بگیرید تا راهنمایی شوید .شماره تلفن و آدرس در سایت موجود است .
   موفق باشید.

 13. ابری Reply

  سلام دکتر توانا
  ابری هستم من فوبیای خوردن غذای سفت دارم وقتی میخوام غذا بخورم تمام تنم از تو میلرزه نمی دونم چه کنم
  غذا رو میجوم ولی از دهانم خارج میکنم
  ایا برای بیماری من درمانی هست
  ایا با هیپنوتیزم درمان میشود.
  ممنون از شما

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   بله قابل درمان است. تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.
   موفق باشید.

 14. آرمان Reply

  سلام دکتر من حدود بیست ساله ازخواب می پرم بادادوفریاد وباعث ناراحتی اطرافیانم شده ام وتاکنون درمان نشده ام سنم ۳۶ومتاهلم وزندگی زناشویی من هم تحت تاثیرترسهای وحشتناک قرارگرفته لطفا کمکم کنید.باسپاس آرمان ازاصفهان

  • دکتر نجفی توانا Reply

   مشکل شما هم مانند همه اختلالات روانی قابل حل است و امکان درمان شما وجود دارد. اگر راه های دیگر را برای درمان امتحان کرده اید می توانید به ما مراجعه کنید و درمان شوید و پس از آن زندگی راحتی داشته باشید.

 15. سعید پلویی Reply

  سلام آقای دکتر دختری ۹ ساله دارم که به شدت از خون میترسه به طوری که هر وقت در جایی در مورد خون صحبت میشه به فکر فرو میره و بعد دچار از حال رفتگی یا غش میشه لطفا راهنماییم کنید من و مادرش به شدت از این قضیه نگران هستیم.

  • دکتر نجفی توانا Reply

   هیپنوتیزم درمانی کمک شایانی برای درمان ترس و فوبی های مزمن می تواند باشد.

 16. رضا Reply

  سلام.۴۰سال سن دارم همش از درگیری میترسم از حق خودم میگزرم نمیتونم درگیر بشم حتی کسایی که از خودم خیلی ضعیفتر هستند مانع پیشرفتم شده چیکار باید بکنم

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   اولا سعی کن شجاع باشی و از روشهای که می شود از ترس رهای یافت استفاده کن. از مشاور و روانشناس کمک بگیر.در صورتی که نتیجه حاصل نشد از این روش درمانی یعنی هیپنوتیزم درمانی می توانید کمک بگیرید.

 17. Arezoo Reply

  سلام آقای دکتر
  دختری هستم ۲۰ ساله توی تموم ۲۰ سالی که زندگی کردم از همه حیوانات میترسیدم هنوز هم میترسم انقدر که اگه یه حیوان نزدیکم باشه ممکنه از ترس شدید قش کنم میخواستم بدونم با وجود ترسی که من دارم و این همه شدید هست آیا این ترس قابل درمان هست و من میتونم بعد از درمان کاملا از هیچ حیوانی نترسم؟؟؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   بله قابل درمان است

 18. پرهام Reply

  با سلام،
  من از جنون میترسم؛ پانزدە سال پیش بە خاطر رتبه بد تو یه آزمون آزمایشی دچار استرس شدیدی (مثل پانیک اتک) شدم و همش احساس میکردم دیونه شدم یا خیلی احتمال داره دیوانە شوم و سر از بیمارستان روانی دربیارم. اما بعد شش ماە تقریبا حل شد و کمتر استرس احساس میکردم الان کە سی و دو سالمە مجددا سر فوت یکی از بستگان دچار حملە هراس شدم و دوبارە یە ماه پیش هم چنین تجربەای داشتم. حالا باز دوبارە مدام تو ذهن خودم میچرخم که نکنه مشکل روانی شدیدی داشته باشم و برم آسایشگاه روانی. ترسی گاهی یه طوری میشه که احساس میکنم کنترل افکارم دست خودم نیست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 19. محسن Reply

  سلام و عرض خسته نباشید
  آقای دکتر من بعد از یه شکی که توی اولین روز سال نود و پنج بهم وارد شد دائما از رویداد هایی که ممکن است در آینده رخ دهد ميترسم،حتی الان که نزدیک سال نو است همش میترسم که نکند دوباره اون اتفاق ها رخ بدهد.
  گاها همش احساس مریضی میکنم تا پیش دکتر نرم خیالم راحت نميشه.
  این مشکل من حل میشه آیا?چه راه کاری بهم پیشنهاد میکنید

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   ترسی که باعث وسواس شما شده . سعی کن توجه نکنید.در غیر این صورت نیازمند درمان هستید.

 20. سارا Reply

  سلام. من ترسی که در وجودم هست مربوط به سالهای قبل می باشد . از پدرم که بسیار شکاک و عصبی بود میترسدم .الان پدرم دیگر نیست ولی اون ترسی که ازش داشتم الان از برادرم دارم. همش نگرانم که نکند اتفاقی یا چیز ناخوشانیدی از من ببیند و مشکل پیش بیاره سعی میکنم خیلی مراق باشم. عین اون قدیما که پدرم بود. نمیدونم چیکار کنم افکار منفی از من دور بشه .

 21. شیدا Reply

  سلام دکتر خسته نباشید.من خیلی دچار اضطراب و ترس شدید میشم یکی از اونا ترس از امتحان است در زمان امتحان دانشگاه چند بار دچار اضطراب شدید یا پانیک شدم که ازآن زمان تاحالا ازامتحان دادن میترسم.آیا مشکل من باهیپنوتیزم درمان میشه.متشکرم

 22. ازاده Reply

  سلام
  من به شدت از سوسک میترسم در حدی که با دیدن عکسش لرزش میگیرم و تپش قلب تنگیه نفس و همش حس میکنم تو بدنم راه میره و احساس شدید نا امنی و ناتوانی. و ضعف از روبرویی باهاش دارم .حتی از راههای درمان هم میترسم که دکترا مجبورم کنن باهاش مواجه بشم و الان که تابستونه و تازه عروس هستم و اول خونمه تو خونم گه گاه میان که باعث شده از خونه فراری بشم و زندگیم به شدت مختل شده.راه درمانی برای من چی هست غیر از مشاوره؟ لازمه بگم حالتای ترسم بعد از ازدواج شدیدتر شده

 23. آیدا Reply

  سلام دکتر.متاهل و دارای فرزند هستم.فوبی به دکتر زنان و هر دکتری که بهم درد وارد کنه دارم.اصلا نمیرم.مخصوصا دکتر زنان و دندون پزشکی.سالها دردو تحمل میکنم ولی حاضر نیستم زیر دست دندون پزشک با آن اعمال و دستگاههای وحشتناکش برم.فهمیده ام به درد ترس دارم.نمیدونم از کی اینجوریم ولی خیلی وقته.
  شاید بهم بخندید ولی قدرت این ترس انقدر زیاده که گریه میکنم از خداوند معجزه میخام که درد و مرضهامو خوب کنه تا دکتر نرم، ولی نمیکنه.
  نمیدونم چی کار کنم.آیا روانپزشک و دارو درمانی هم نیاز هست؟
  پیشاپیش ممنون از راهنماییتان

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   قابل درمان است . تماس بگیرید تا راهنمایی شویید.

 24. نارین صالحی Reply

  سلام و عرض ادب
  دکتر من از بچگی ترسو بودم رفته رفته با بالا رفتن سنم و دیدن فیلمهای ترسناک زیاد بیشتر ترسو شدم و ۹۵ درصد ترس من از مسائل ماورا طبیعی مثل جن و روح و این جور مسائل هست بطوریکه خواب حسابی ندارم،فقط در صورتی آرامش دارم و میتونم بخوابم که دورم شلوغ باشه وگرنه محاله که بتونم تنها خونه بمونم البته شبها و یا اینکه تو یه اتاق تنها بخوابم،فکر میکنم ترسو تر از من وجود نداره،واقعا آرزوی چند روز تنها ماندن و یا حتی یک دوره تنها زندگی کردن دارم که با وجود ترسم به هیچ وجه امکان پذیر نیست،مث ساکن اهواز هستم اما برای درمان هرجا باشه میرم چون این مسئله زندگیم رو خیلی تحت الشعاع قرار داده،دکتر آیا با هیپنوتیزم درمانی مشکل من برطرف خواهد شد؟؟

 25. ریحانه رستگار Reply

  سلام دکتر من به نوجوان ۱۴ ساله هستم که به شدت عاشق والیبالم اما به محض اینکه وارد زمین میشم ترس از خراب کردن تمام وجودمو میگیره الان این ترس شدت بیشتری گرفته به حدی که اسم مسابقه میاد حالت تهوع میگیرم وتا صبح خوابم نمیبره
  این ترس همیشه مانع پیشرفت من میشه
  به نظر شما چیکار کنم من ؟ دارم دیوونه میشم دیگه هرجا که میرم احساس شکست و بدبختی میکنم همیشه فشارم پایین و زیر سرم هستم به خاطر این موضوع
  لطفا منو راهنمایی کنید که برای حل این مشکل چکار کنم
  ممنون

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   قابل درمان است . تماس بگیرید تا راهنمایی شویید.

 26. ریحانه رستگار Reply

  ببخشید اینو فراموش کردم من از آینده هم خیلی میترسم همیشه نگران این هستم که نکنه به اهدافم نرسم نکنه همه چیز خراب بشه و این ترس در همه جا بامن هست و زندگیمو نابود کرده
  لطفا برای حل این مشکل هم منو راهنمایی کنید

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   قابل درمان است . تماس بگیرید تا راهنمایی شویید.

 27. مهلا Reply

  باسلام
  من ۱۹ سالمه و از زمانی که یادم میاد از چاه میترسیدم به طوری که الان که مشغله فکریم زیاد شده شبها کابوس مینم که وسط دریا سوراخ شده و تمام ابها دارن میرن توش و حتی اب حوضو استخر رو من نمیتونم خالی کنم.وقتی بهشون فکر میکنم یا کابوس میبینم تا مدتی تنگی نفسو تپش قلب دارم بعدشم تا چند روز مثل نوار از تو ذهنم گذر میکنه و تمام وجودمو به ترس میاره…میدونم به خاطر گذشتمه اما دیگه طاقتشو ندارم به اندازه کافی ذهنم شلوغ هست😥
  متشکر🌹

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   قابل درمان است . تماس بگیرید تا راهنمایی شویید.

 28. فاطمه Reply

  سلام آقای دکتر.
  موضوع من ترسیدن نیست ولی مرتبط هست. یک بیماری وجود داره به نام ترس از سوراخ. وقتی داشتم عکس های این بیماری رو نگاه میکردم چندتا عکس فوتو شاپ هم دیدم از دست ها و بدن هایی که ساختار اسفنج گونه و سوراخ سوراخی داشتند و کرم در اون ها بود. این عکسها به منظور ترسوندن افراد دارای این فوبیا بود. اکا نمیدونم چرا من حس خوشایندی موقع دیدن عکس ها داشتم و از تصور پوست به این شکل خوشم میومد.
  الان خیلی نگرانم شدم احساس میکنم مشکل روانی دارم. درحالی که انسانی با روحیه ای لطیف هستم و اصلا به چیزای اینچنینی علاقه ای ندارم.

 29. ميلاد Reply

  سلام مطالب خيلي خوب بود مرسي از شما
  فقط من يه مشكل دارم كه پيشه هر دكتري رفتم نتونست بفهمه مشكلامو
  مشكل بنده اين است كه ١هفته هست كه بعد غذا بعد٣ساعت كه غذا ميخورم بدنم گرم ميشه عرق سرد ميكنم تپش قلب ميگيرم پاهام سست ميشه انگار ميخوام بميرم بعد اينكه اينجوري ميشه حالت تهوع وًاستفراغ ميكنم خيلي دكتر رفتم قرص زياد دادن هيچي به هيچي دكتر گوارش رفتم اندسكوپي رفتم مشكليً نبود الان مشكلم اينه توروخدا هركي ميتونه كمكم كنه دارم اذيت ميكشم ، احساس ميكنم ته دلم اشوبه انكار يه استرسي ميگيره ادم همش اينجوريم نه درد معده دارم نه چيزي يه بارم سره عصبانيت شديد دست هايم سفت و قفل شد كه اولش بدنم سوزن سوزن ميشد كه قفل كرد ، اين موضوع واسه ٨ماه پيش بود الان نزديك يك هفته است كه اوق ميزنم انگار ته دلم اشوبه استرس دارم ،خدايا خودت كمكم كن 😭😭

  ممنون ميشم دكتر راهنماييم كنيد

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   اینها از علائم حمله هراس یا پانیک اتک است.قابل درمان است.تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

 30. محمد Reply

  سلام
  ترس ازبیمارستان و هرآنچه مربوط به پزشکی است حتی با گرفتن فشارخون ساده تپش قلب وفشارپیدامیکنم

سوال يا ديدگاه خود را ثبت كنيد

*