درمان افسردگی و درمان وسواس و درمان همجنسگرایی
درمان با هيپنوتيزم
درمان فشرده و گام به گام اختلالات روانی و جنسی. جلسه به جلسه درجه به درجه بهتر شوید، ( ان شاء الله ) .
بعضی از شما عزیزان به دلیل داشتن مشکلات خاص از مراجعه جهت درمان خود داری می ورزید ، بنابراین اولا” شما تنها نیستید که آن مشکل خاص را دارید
و دوم اینکه اطلاعات شما محرمانه خواهد بود. با این حال در صورت تمایل می توانید از نام مستعار استفاده کنید .

تعریف خجالت و ترسهای اجتماعی

خجالت و ترس از جمع یک حالت روانی است که فرد در بیان احساسات و خواسته های خود در بعضی از جمع ها دچار ترس و عدم تعادل روانی و جسمانی می گردد. یک مثال برای خجالت و ترس از جمع مثل ترس از وارد شدن در جمعی که تعدادی افراد آشنا و یا ناآشنا در آنجا حضور دارند. در واقع میتوان با چنین تعریفی خجالت را مترادف با ترس دانست(در این جا خجالت زیر مجموعه ترس میباشد. در واقع ترس معانی وسیعتری را دارا میباشد.). خجالت شرایط ناتـوان کنـنده ای برای افراد پـدیـدمی آورد و مانع ایفای نقش درست در موقعیتهای اجتماعـی و بیان دل مشغولیها شخص میگرددخجالت را میتوان به نوعی عدم اعتماد به نفس در روابط اجتماعی دانست.

ترس از جمع

علل خجالت و ترس از جمع

علت خجالت و ترس از جمع و ابراز وجود در آن بر می گردد به تجربیات تلخ گذشته و تربیت دوران کودکی فرد. افرادی که در دوران کودکی والدین خشن و سختگیر داشته اند و والدین در تربیت کودکان خود از آداب سختگیرانه استفاده نموده اند مستعد خجالت و ترس در جمع می شوند. البته کودکانی که در کودکی بسیار مودب می باشند و به دلیل مودب بودنشان از ابراز وجود خودداری می نمایند و والدین سختگیر اینگونه رفتارها را جزء ویژگیهای مثبت ودکان خود می نامند نیز ممکن است اینگونه رفتارها را در آینده از خود بروز دهند. همان گونه كه تجربه كرده ايد، خجالت و كمرويي، هرگز با ناتواني برابر نيست. خجالتي بودن به معناي ناتوان شمردن خويش است، نه ناتوان بودن.

از سوي ديگر، بيشتر صاحب نظران معتقدند: خجالت خصلتي ژنتيكي نيست تا خود را مقهور آن بدانيد و در برابرش تسليم شويد! اين پديده محصول شناخت نادرست خود و ديگران و سازش نايافتگي هاي اجتماعي و حتّي رفتارهاي غلط آموخته شده است. بي گمان با شناخت توانمندي هاي خود، برخي عوامل مؤثر در بروز آنها و رعايت دقيق و مستمر و كامل راه كارهاي ارائه شده، مي توان به مطلوب ترين سطح سازش يافتگي اجتماعي و مؤثرترين شكل ارتباط با ديگران دست يافت. فقط كافي است به توانايي تان ايمان داشته باشيد. توانايي هاي خود را در فعاليت هاي گذشته مرور كنيد و موفقيت هاي هر چند ساده خويش را برشمريد. از آنجا كه عوامل بروز خجالت و كم رويي، در نوعي شناخت غلط از خويشتن ريشه دارد، كافي است به شناختي صحيح و واقع بينانه از خود دست يابيد تا اين سدّ تعالي و ترقّي را پشت سر گذاريد. به عبارت ديگر بايد خودپنداره اي كه از خود داريد را اصلاح كنيد.

پیامدها و عواقب خجالت و ترس از جمع

انسان موجودي اجتماعي است و نيازمند ارتباط با ديگران ؛ خجالت آفتي است كه آدمي را از پیشترفت باز مي دارد؛ به توانمندیهای نهفته فرصت بروز نمي دهد و استعدادها را سركوب مي سازد. از ديدگاه روان شناختي، خجالت غيرعادي و اضطراب آلود به خويشتن است كه در يك يا چند موقعيت اجتماعي، بروز مي یابد و فرد را در انواع تنش هاي رواني، شرايط نامناسب عاطفي و شناختي و نابساماني هاي جسمي و زيستي فرو مي برد و موجب بروز رفتارهاي خام و نسنجيده و واكنش هاي نامناسب مي گردد. اين پديده، با توجّه به ضعف و شدتش، انواع پيامدهاي زيستي و رواني و شناختي؛ – مانند تشديد ضربان قلب، تغيير رنگ چهره، اختلال در تنفس، لرزش بدن و دستان، تغيير فركانس صدا، لكنت زبان، خشكي دهان، انزواطلبي، عدم پذيرش، فرار از فعاليت ها، عدم دفاع از خود، افت شخصيت، ركود علمي، مشكل دوست يابي و حتّي جهالت و ناداني – به دنبال مي آورد.
درنتیجه ,خجالت و ترس از جمع باعث از بین رفتن اعتماد به نفس و خود باوری فرد شده در نتیجه باعث توقف پیشرفت اجتماعی او می شود . نام دیگر ترس یا اضطراب اجتماعی ( social phobia ) یا ( social anxiety ) می باشد . افرادی که دارای مشکل خجالت در جمع و یا سوشیال فوبیا هستند با توجه به شخصیت شان علائم متفاوتی را از خود در روابط اجتماعی نشان می دهند . بطور کلی علائم فیزیولوژیکی و روانی زیادی وجود دارد . برای مثال عرق کردن -دل پیچه – لرزش اندام – بی حس شدن – از دست دادن تمرکز حواس – دچار لکنت شدن – گر گرفتن – کلافه شدن و غیره. در نهایت افرادی که دارای خجالت، ترس از جمع و یا عدم اعتماد به نفس در روابط اجتماعی می باشند دچار اختلالات عاطفی و رفتاری گوناگونی چون افسردگی، استرس و اضطراب، اعتیاد و غیره می شوند.
بنابراين خجالت، افزون بر اينكه انسان را از فعاليت هاي فردي باز مي دارد و زندگي شخصي را فلج مي كند، زمينه فعاليت هاي اجتماعي را نيز نابود مي سازد و اندك اندك، سلامت جسم و بهداشت روان را در معرض تهديد قرار مي دهد.

ترس از جمع

درمان خجالت و ترس از جمع

بسیاری از افرادی که دارای خجالت و ترس از جمع هستند و یا به عبارتی اعتماد به نفس لازم در ابراز وجود در روابط اجتماعی را ندارند و دچار استرس و اضطراب میگردند . اگر چه فنون درمانی روانشناسی چون شناخت درمانی، رفتار درمانی و روانکاوی میتواند به فرد کمک نماید تا نسبت به مشکلات خویش شناخت پیدا کرده و راهبردهایی را برای کاهش اضطراب خویش بکار گیرد. این درمان برتغييرات شناختي و اصلاح رفتاري و از ياد بردن رفتارهاي مبتني بر خود كم بيني استوار است و از روش هاي شناخت درماني و تغيير در باورها و نظام ارزشي و افزايش مهارت هاي اجتماعي و توانايي هاي شغلي و حرفه اي و تحصيلي پيروي مي کند با اینحال از آنجایی که ریشه این مشکلات در اعماق ذهن ناهشیار نهفته است هیپنوتیزم درمانی به کمک دیگر روشهای روانشناسی میتواند قویترین ابزار درمانی به شمار می رود.

11 ژوئن 15
نظرات: 39
 1. احمد Reply

  سلام
  آقای دکتر خجالتی بودن یا عدم اعتما به نفس و ترس از جمع قابل درمان هست ؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   معمولا همه اختلالات رفتاری و ذهنی که ریشه روانی داشته باشد قابل درمان است.بنابر این عدم اعتماد به نفس ،خجالتی بودن و یا ترس از جمع نیز قابل درمان است.
   موفق باشید.

 2. ناشناس Reply

  آقاي دكتر من مشگل ترس از ارتفاع دارم أصلا نمي توانم پايين را نگاه كنم شديدا ميترسم وهر كس هم كه با من باشد را هم نمي گذارم كه پايين را نگاه كند .آيا اين مشگل درمان دارد

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   بله.ترس از ارتفاع نیز قابل درمان است.
   موفق باشید.

 3. ناشناس Reply

  سلام
  دخترم ١٨سال دارد بشدت از باد و باران و رعد و برق مي ترسد ٦ماه است تحت دارو درماني است جواب نگرفته است كلا هر چيزي باعث ترس و بي قراري و بي خوابي اش ميشود.آيا مشگلش قابل درمان است

 4. دکتر نجفی توانا Reply

  سلام.
  مشکل دختر خانم شما قابل درمان است. با این حال ابتدا باید از لحاظ روانی و شخصیتی مورد ارزیابی قرار گیرد .
  موفق باشید.

 5. رها Reply

  سلام من مشکل ترس از قرار گرفتن از یک جمع دارم همیشه تو مهمانی ها دچار استرس و اضطراب میشم خیلی اذیت میشم چون تو کارهام باعث شده نتو نم ارتباط بر قرلر کنم خسته شدم از این وضعم.

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   احنمالا” دچار کمرویی و عدم اعتماد به نفس هستید . بهتر است برای درمان اقدام کنید چون که مسئله عدم اعتماد به نفس و ترس از جمع باعث می شود از خیلی از مسلئل زندگی عقب بمانید .
   موفق باشید .

 6. ناشناس Reply

  سلام دکتر من خیلی کم رو و خجالتی هستم تو یه جمع واقعا اذیت میشم دوست دارم مثل بقیه راحت باشم ولی نمیشه همش تو محیط کار گوشه گیر و تنهام خیلی حس بدی دارم خسته شدم من درمان میشم.

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   سعی کنید ایجاد رابطه را با افرادی که احساس می کنید با آنها راحت تر هستید شروع و آن را گسترش دهید . چند جلسه مشاوره روانشناسی نیز می تواند مفید باشد . در صورتی که نتیجه نگرفتید به یک هیپنوتیزم درمانگر خوب مراجعه کنید.
   موفق باشید.

 7. ناشناس Reply

  سلام خجالتی بودن ما شده دردسر مثلا من وقتی میخوام جک بگویم احساس ترس و خجالت و تپش قلب میشم و ترس اجتماعی شدید دارم که دچار عدم اعتماد به نفس شدم احساس میکن اینجوری همه حقمو میخورن حالم بد میشه کلن از این موضوع این روشو انجام بدم از این وضع در میام …..

 8. زهره Reply

  سلام
  من بیست ساله ام .من همیشه خجالتی استم ازمجلس ازجمع میترسم وقتی درس میخوانم خوب یاد میگیرم وقتی توی کلاس استاد ازمن سوال میکند خجالتی میشم وتمام بدنم لرزش میگیره صدایم تغییر میکند همه چیزیادم میرود کدام راه را باید انتخاب کنم

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   شما نیاز به تقویت اعتماد به نفس دارید. لطفا” برای راهنمایی بیشتر تماس بگیرید.
   موفق باشید.

 9. hosein Reply

  سلام اقای دکتر
  شما یه هیپتونیمزم درمانگر برای درمان فوبیا سوشال ( البته نه در حد حاد)
  میشناسید؟؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   اگر در تهران هستید می توانید برای درمان به مطب ما مراجعه کنید

 10. حسین Reply

  سلام من ۲۷ سال دارم واز ۲۰ سالگی دچار یه بدبختی شدم اونم اینه وقتی از خونه میرم بیرونن همش فکرم میره به راه رفتنم فک میکنم همه دارن منو نگا میکنن این بدبختی باعث میشه موقع راه رفتنن از حالت عادی خارج میشم وبطور مسخره راه میرم من باید چیکار کنمم این بدبختی منو نابودم کرد خواهش میکنم کمکم کنین.

  • دکتر نجفی توانا Reply

   مشکل شما چیز عجیبی نیست که اینقدر شما را نگران کرده است با مراجعه به روانشناس و روان درمانی می توانید مشکل خود را بر طرف کنید و اعتماد به نفس خود را بدست آورید.

 11. دنیا Reply

  سلام من ی دانشجو هستم…۲۲ سالمه..قبلا خجالتی بودم ولی ب مرور خجالتم رفع شد مشکل جدی من اینه ک ترس از این دارم ک تو جمع صحبت کنم حتی تو کلاس درس کلی سوال و جواب تو ذهنمه ولی اصلا اونارو بیان نمیکنم..وقتی حرف میزنم دستام میلرزه؛ تپش قلب دارم صدام میلرزه و… فکر میکردم خوب بشم ولی متاسفانه بدتر شدم الان حتی تو جمع خانوادگی ( فامیل) اصلا احساس راحتی ندارم حتی وقتیکه بخوام غذا یا آب بخورم جلوشون دست و سرم میلرزه و اصلا کنترل ندارم…کلافه شدم چیکار کنم…کلافه شدم

  • دکتر نجفی توانا Reply

   بسیاری از افرادی که مشکل ترس از جمع داشته اند درمان شده اند . از یک متخصص روانشناسی کمک بگیرید .

 12. مهدی Reply

  سلام ایا درمان کمرویی با هپنوتیزم مقطعی می باشد و بعد از مدتی برمیگردد.

  • دکتر نجفی توانا Reply

   خیر این نظر صحیح نیست.

 13. مرتضی نجفی Reply

  سلام آقای دکترمن خیلی خجالتی و کمرو از کودکی بوده و هستمدر دوران کودکی فکر میکردم ک بزرگ شدم خجالتی از بین میره ولی حالا که۳۵سالم همانطورم واصلا اعتماد بنفس به خودم ندارم ودایما احساس خستگی و پوچی رودر خودم دارم ولی به تازگی از کلونازپام ۱میلی استفاده کردم کلا روحیه ام و اعتماد ب نفسم وتمام مشکلات ب مدت کوتاهی حل میشه من به نظرتون چیکار کنم. باتشکر

  • دکتر نجفی توانا Reply

   کمرویی و خجالت مانند مشکلات دیگر درمان دارد نگران نباشید.

 14. کاوه Reply

  با سلام
  ایا توی آذربایجان غربی دکتر هیبنوتیزم درمانگری در رابطه با کمرویی و کم حرفی وجود داره؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   نه متاسفانه

 15. کیمیا Reply

  سلام اقای دکتر من۱۸سال سن دارم و دانشجو ههسم مثلا وقتی که استاد درس میده و میخواد که من جواب بدم واقعا استرس میگیرم و دستادم میلرزه زمان پای تخته رفتن؛چکار کنم؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   همانطور که خودتان متوجه شدید می تواند علت آن ترس از جمع باشد . توصیه می کنم از متخصص روانشناس کمک بگیرید.

 16. روژان Reply

  سلام .پسر ۷ساله ای دارم که نظراتشو با تغییر صدا ابراز میکنه وترس شدیدی داره .آیا نیاز به مراقبت داره که کلا از وضعیت وصحنه های ترسناک دور باشه ؟ ویادرمان ویا تایید وتشویق….

  • دکتر نجفی توانا Reply

   نیاز به بررسی بیشتر هست .

 17. افسرده Reply

  سلام آقای دکتر.
  من از بچگی خجالتی بودم و ترس از جمع داشتم الان که۲۰سالمه فقط شدت بیشتری گرفته طوری از در خونه بیرون نمیرم حتی خرید هم نمیرم نمیتونم برم خیابون اعتماد به نفسم نابود شده خونه نشین شدم با آدما نمیتونم ارتباط برقرار کنم تورو به خدا بگید من چکار کنم نمیتونم تصمیم بگیرم.

 18. افسرده Reply

  احساس خیلی بدی دارم.پسر هستم حتی وقتی فامیلامون میان خونمون من از اظطراب سرگیجه میگیرم

 19. رویا Reply

  سلام من ۳۵ ساله هستم و موقعیت اجتماعی و شغلی خوبی دارم ولی دچار ترس از جمع و عدم اعتماد به نفس شدید هستم قبل کمتر بود ولی رفته رفته بیشتر شده طوری که موقعیت منو در خطر قرار داده و مورد تمسخر و شاید دلسوزی قرار می گیرم ۲ جلسه به روان درمان مراجعه کردم ا زمن خواسته راجع به مسائلی صحبت کنم که در کودکی باعث خجالتم میشده نمیتونم چیز زیادی به خاطر بیارم از طرفی فکر می کنم خیلی روند درمان طولانی خواهد بود. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون.

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   با هیپنوتیزم قابل درمانم است.تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

 20. ارین Reply

  سلام. اقای دکتر قرص زاناکس برای لکنت جواب میده ؟؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   در خصوص دارو درمانی برای لکنت زبان نظر ندارم .

 21. بهرام Reply

  سلام اقای دکتر من پسرم و۳۲سالمه ازبچگی خیلی کم رووخجالتی بودم ولخاطرهمین مشکلم ازاجتماع فاصله میگرفتم وباعث شدبه سمت مواد مخدربرم چون به هم اعتمادبه نفس میدادوبامصرف کردن دیگرحس خجالت وکم رویی کنارمیرفت والان که ترک کردم ازقبل بدتر شدم ترس ازاجتماع دارم دیگه هیچ فعالیت روزانه ای ندارم دچارکمبودحافظه شدم حرف زدن بادیگران برایم سخت شده بجنس مخالف اصلانمی توانم صحبت کنم ودچارکم روی شدیدهستم واین باعث شده حس تنفر پیداکنم

 22. Bahram Reply

  سلام اقای دکتر من پسرم و۳۲سالمه ازبچگی خیلی کم رووخجالتی بودم ولخاطرهمین مشکلم ازاجتماع فاصله میگرفتم وباعث شدبه سمت مواد مخدربرم چون به هم اعتمادبه نفس میدادوبامصرف کردن دیگرحس خجالت وکم رویی کنارمیرفت والان که ترک کردم ازقبل بدتر شدم ترس ازاجتماع دارم دیگه هیچ فعالیت روزانه ای ندارم دچارکمبودحافظه شدم حرف زدن بادیگران برایم سخت شده بجنس مخالف اصلانمی توانم صحبت کنم ودچارکم روی شدیدهستم واین باعث شده حس تنفر پیداکنم

 23. بابک Reply

  سلام آقای دکتر
  من ۲۰ سالم است و به دلیل داشتن لهجه از اجتماع فاصله گرفتم و به همین ترتیب اعتماد بنفسم پایین است می خواستم از خدمتتان بپرسم آیا با هیپنوتیزم می توان لهجه را از بین برد.
  سپاسگذارم

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   اعتماد به نفس را درست می کند اما لهجه را خیر.

سوال يا ديدگاه خود را ثبت كنيد