درمان افسردگی و درمان وسواس و درمان همجنسگرایی
درمان با هيپنوتيزم
درمان فشرده و گام به گام اختلالات روانی و جنسی. جلسه به جلسه درجه به درجه بهتر شوید، ( ان شاء الله ) .
بعضی از شما عزیزان به دلیل داشتن مشکلات خاص از مراجعه جهت درمان خود داری می ورزید ، بنابراین اولا” شما تنها نیستید که آن مشکل خاص را دارید
و دوم اینکه اطلاعات شما محرمانه خواهد بود. با این حال در صورت تمایل می توانید از نام مستعار استفاده کنید .

تعریف لکنت زبان

عدم توانايی در بيان روان و سليس کلمات و یا جملات با مخاطب یا مخاطبین نامید. به عبارتی دیگر لکنت زبان نوعی بیان ناقص است که فرد کلمات را بصورت کشدار، همراه با مکث بیان می کند و د ر اینجامعمولا همراه با تلاش برای بیان درست کلمات، تغییراتی نیز در سر گردن به شکل پلک زدن، شکلک در آوردن، لرزش فک، لبها و یا کج کردن سر دیده می شود.

توجه مدت زمان وقفه‌ها، فراوانی و توالی آنها، میزان قوت و فشار مربوط به تلفظ حروف و کلمات دو نوع لکنت زبان وجود دارد:

انواع لکنت زبان

نوع اول: لکنت زبان انقباضی Tonic
به علت انقباض عضلات دهان، حلق، حنجره و تار آواها ایجاد می‌شود و فرد مبتلا به این نوع لکنت، دچار گیر و وقفه در ادای کلمه و تلفظ می‌شود و برای ادای کلمه شدیدا به خود فشار می‌آورد و پس از لحظاتی به‌طور ناگهانی کلمه را ادا می‌کند. این حالت بیشتر جنبه روانی دارد.

نوع دوم: لکنت زبان تشنجی Clonic
در این نوع، معمولا یک بخش(بخش اول) با تشنج تکرار می‌شود. مثلا کلمه مادر را چنین بیان می‌کند: م م م مادر. این نوع را غالبا ناشی از اختلال فیزیولوژیک عصبی – عضلانی می‌دانند. گاهی اوقات هر دو نوع لکنت در مبتلایان با هم دیده می‌شود.

درمان لکنت زبان

علل لکنت زبان

دلایل بروز لکنت زبان در کودکان ، بطور دقیقی روشن نشده است. اما آنچه می توان گفت که لکنت نمی‌تواند علت واحدی داشته باشد. بلکه معلول علت بدنی ، عاطفی ، اجتماعی و یا ترکیب این عوامل است. بسیاری از افرادی که لکنت زبان دارند دچار بعضی ازناراحتیهای عصبی و ناسازگاری‌های اجتماعی هستند. اما تشخیص اینکه آیا اینگونه ناراحتیهای روانی علت لکنت زبان است و یا لکنت خود حاصل آنهاست مشکل است.. :
همه ما به صورتی ممکن است آمادگی هر نوع اختلالی را داشته باشیم برای مثال بعضی از ما آمادگی تیک عصبی و برخی دیگر لکنت و برخی دیگر نیز نوع دیگری از اختلال را داشته باشیم. اما در نهایت این عوامل محیطی است که باعث آشکار شدن اختلال خاصی در افراد می گردد. مثلا” کودکی که ناگهان مورد هجوم فردی قرار می گیرد و دچار ترس شده و ممکن است پس از آن دچارلکنت زبان گردد. اینجا علت محیطی است و یا به عبارتی در اثر ترس و شوکهای روانی بوجود آمده ، این افراد در تنهایی و یا با کسانی که راحت هستند کاملا” بدون لکنت و یا با لکنت زبان کمتری صحبت می کنند . در واقع می توان چنین گفت ترس و اضطراب و یا به عبارتی احساس ارزیابی منفی از سمت دیگران (شاید همان ترس ناهشیار اولیه لکنت زبان) باعث لکنت زبان و یا تشدید آن می گردد.

پیآمدهای لکنت زبان

تفسیری که شخص به طور ناخودآگاه از لکنت خود می کند( بی لیاقتی، زود رنجی و …) و نیز نشخوارگی در باب آن، سبب می شود رفتارهای خاص در او شکل گیرد. رفتاری واکنشی نظیر و گویای دردی پنهان است ئلی با این حال پنهانکاری » که در اصل به منظور گریز از چنگال لکنت زبان شکل می گیرد، خود دامی می شود به مراتب دردناکتر از آن.
پیآمدهای لکنت زبان با توجه به نوع شخصیت افراد متفاوت است. بعضی از افراد بدون توجه به علت لکنت زبان اعم از محیطی و یا ژنتیکی بودن آن براحتی و بدون ترس و با همان لکنت زبان با دیگران ارتباط بر قرار می کنند و ابایی از لکنت زبانشان ندارند که این می تواند بدلیل تربیت خانوادگی فرد و مسایل شناختی او و بی اهمیت دانستن نقص شان در مسایل اجتماعی باشد. اما به طور کلی لکنت زبان باعث گوشه گیری فرد، کناره گیری از فعالیتهای اجتماعی، استرس و اضطراب، بدبینی، پرخاشگری، افسردگی، خود کم بینی، عدم پیشرفت در شغل یا حرفه مورد نظر، و بسیاری دیگر می شود.

درمان لکنت زبان

درمان لکنت زبان و هیپنوتیزم درمانی

حساسیت زدایی
کاهش واکنش هیجانی و ترس نسبت به لکنت
جایگزینی رفتاری مثبت در لحظه لکنت

علاوه بر بکار گیری این فنون گفتار درمانی در درمان لکنت زبان، مشاوره روانشناسی، روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی نیز می تواند به منظور بهبودی ویژه گی های روانی فرد و در نهایت در درمان لکنت زبان مورد استفاده قرار گیرد.

13 ژوئن 15
نظرات: 39
 1. محسن Reply

  سلام من پسرم دارای لکنت زبان است و تا کنون روش های درمانی مختلف را امتحان کرده ام اما نتیجه موثری نگرفته ام .آیا این روش جواب داده است .

  • پارسا Reply

   سلام من خواهر زادم لکنت زبان داشت پیش این آقای دکتر رفت خیلی خوب شد اصلا انگار قبلا لکنت ناشته. خدا عمرش بده

   • محسن Reply

    میشه بگین توی چند جلسه خوب شد

    • پارسا Reply

     معمولا بستگی به فردش داره ولی خوارزاده من حود ۸ تا ۱۰ جلسه رفت .

 2. مهسا Reply

  آیا بعد از درمان ممکنه لکنت زبان ممکنه برگرده ؟

  • ناشناس Reply

   گمان نکنم .معمولا آدم کارهای را که دوست نداره اگر بهش تلقین کنند بر می گرده اما چیزهای مثبت تازه بهتر هم میشه.

 3. آرزو Reply

  سلام دختر من در ۵ سالگی بعلت دیدن دعوای من و پدرش دچار لکنت زبان شد الان ۱۵ سالشه و هنوز لکنت زبان داره دکترهای زیادی رفتیم ولی نتیجه نگرفتیم آیا امکان درمان لکنت زبان با هیپنوتیزم وجود داره؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   اگر الان ۱۵ سال شده بله لکنت زبانش با هیپنوتیزم قابل درمان است.
   موفق باشید

 4. سیما Reply

  سلام من ۳۵ سالمه در مواقع عادی دچار لکنت زبان نیستم ولی در جمع و هنگامی که استرس دارم گرفتار لکنت زبان می شوم آیا درمان لکنت زبان من امکان داه

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   ضعف اصلی شما عدم اعتماد به نفس است که در جمع دچار ترس و اضطراب میشوید و با امادگی که برای لکنت زبان دارید دچار لکنت میشوید . هیپنوتیزم درمانی نه تنها لکنت زبان شما را درمان میکند بلکه مشکلات دیگر شما را بر طرف می نماید .
   موفق باشید.

  • امین Reply

   سلام من ۲۹سالمه خیلی اضطراب دارم مخصوصا توجمع ومجالس طوری لکنت میگیرم زبونم سنگین میشه ولی استراحت میکنم ب حالت عادی برمیگردم ولی اگه استراحت نکنم سرگیجه میگیرم وحالت تهوع خواهش مبکنم کمکم کنید ممنون تشکر

 5. فریبرز Reply

  سلام دختر من ۵ ساله هست بعضی کلمات را به سختی بیان می کنه آیا ممکنه لکنت زبان داشته باشه

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   هنوز برای تصمیم گرفتن اینکه فرزند شما دچار لکنت است کمی زود است البته پیشنهاد میشود حتما به یک روانشناس مشاور مراجعه نمایید .
   موفق باشید.

 6. ناشناس Reply

  سلام بسر من ١٣سال دارد و ٨سال است كه دچار لكنت زبان شده است .دراثر رعد وبرق گفتار دوماني زياد برده ام ولي تأثير زيادي نداشته است و در جمع لكنتش بيشتر مي شود اگر راهنمايي كنيد ممنون ميشوم

 7. دکتر نجفی توانا Reply

  سلام.
  اگر برای درمان لکنت زبان پسرتان برای گفتار درمانی اقدام کرده اید و نتیجه ای نگرفته اید میتوانید برای هیپنوتیزم درمانی مراجعه کنید ، خدا را شکر خوب نتیجه میگیرد.
  موفق باشید.

 8. فرهاد Reply

  سلام دکتر من در دوران کودکیم حمله سگ وگاز گرفتنش باعث شد که لکنت زبان بگیرم و استرس و اضطراب شدیدی دارم که ترسم باعث شد نتونم تو جمع صحبت کنم خستم از این حالتم چه کنم .

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   مشکلتان قابل درمان است . لطفا” تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.
   موفق باشید.

 9. ازاده Reply

  سلام دکتر .من ۴۹ سالم هست و الان مدت خیلی زیادی که لکنت گرفتم بعد از اینکه به چشم همسرم رو دیدم که بهم خیانت کرد و با خانم دیگری بود .بعد از اون قضیه لکنت شدید گرفتم یکمم احساس میکنم حالت های افسردگی رو دارم .هر روز دارم بد تر میشم دیگه نمی تونم اصلا برم بیرون اینقد اذیتم می کنه این مشکل .اقای دکتر باید چیکار کنم

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   شما شخصا” نیاز به درمان دارید . و البته بد نیست به اتفاق همسرتان به یک روانشناس خانواده مراجعه کنید .
   موفق باشید.

 10. نامی 69 Reply

  سلام من در کودکی چون از طرف پدرم ترس شدیدی در من ایجاد شد چون مادرمو اذیت میکرد و من رو هم به شدت میترسوند الان که ۲۵ سال دارم
  خوب نمیتونم جرف بزنم زبونم میگیره خانوادم رو مقصر میدونم که بدبختم کردند میترسم کارمو ار دست بدم با اینکه توانایی کار رو دارم ولی لکنتم نمی ذاره تمرکز داشته باشم اگه مبشه راهنماییم کنید تو این سن درمان مبشم .

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   بله، درمان می شوید. لطفا” برای راهنمایی بیشتر تماس بگیرید.
   موفق باشید.

 11. امیر Reply

  سلام اقای دکتر من ۱۵ سالمه و دچار لکنت هستم برای درمانش از دستگاه لکنت شکن استفاده کنم یا خیر؟

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   این کار را بکنید. انشااله که مشکل لکنت زبان شما با دستگاه لکنت شکن بر طرف شود. در صورتی که لکنت زبان شما برطرف نشد باید عامل روانی آن را از بین برد.
   موفق باشید.

 12. روژان Reply

  سلام آقای دکترمن دچار اضطراب در جمعم وقتی جلسه ی همکارا تشکیل میشه دچار استرس شدید و لکنت زبان میشم

  • دکتر نجفی توانا Reply

   اگر راه های دیگر را برای رفع مشکل خود امتحان کرده اید و موفق نشده اید به ما مراجعه کنید تا مانند دیگر افرادی که به ما مراجعه کرده اند درمان شوید و مشکل خود را بر طرف کنید.

   • مرتضی Reply

    سلام.آقای دکتر من الان۲۴سالمه و از کودکی به علت ترس و دیدن صحنه های خشن در خانواده ام دچار مشکل لکنت شدم.بیشتر وقت ها که تنها باشم و کتاب بخونم یا آهنگی را زمزمه کنم اصلا زبانم دچار لکنت نمیشه.اما وقتی با دوستانم با در خانه یا محل کار صحبت کنم تا چند دقیقه اول خوبه اما بعد دچار لکنت میشم و اصلا نمیتونم روی کلماتی که میخوام بگم تمرکز کنم.یا وقتی ناراحت میشم یا موضوعی رو سریع میخوام بگم به کلی لکنتم زیاد میشه یعنی راهی برای درمانش هست.واقعا این موضوع من را خسته و خجالتیم کرده.به طوری که در این سن خجالت از لکنت زبانم میکشم برم خاستگاری

    • دکتر نجفی توانا Reply

     سلام.
     لکنت زبان اگر به دلیل ترس و اضطراب باشد قابل درمان است.تماس بگیرید برای راهنمایی بیشتر.

 13. مهدی Reply

  سلام آقای دکتر,پسری ۸/۵ ساله دارم که لکنت زبان داره و بعضی وقتا بهتر میشه و بعضی وقتا شدید. خیلی عصبی شده که نمیتونه خوب صحبت کنه. قابل درمان هستش؟ ممنونم…

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   بله.قابل درمان است.تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.
   موفق باشید.

 14. ابولفضل Reply

  من پسری ۱۵ساله که لکنت دارم چه کار کنم که خوب شون

  • دکتر نجفی توانا Reply

   درمان لکنت زبان با جلسات گفتار درمانی و هیپنوتیزم درمانی امکان پذیر است به روانشناس و هپنوتیزم درمانگر مراجعه کنید.

 15. milad Reply

  سلام.دکتر.من.در۵.۶.سالگی.به.دلایل.نامعلوم.دچار.لکنت.زبان.شدم.وباعث.ترس.استرس.اضطراب.گوشه.گیری.وخلاصه.افسردگی.شدم.وهیچ.اقدامی.برای.رفع.ان.انجام.ندادم.ایا.میتونم.با.هیپنوتیزم.ان.را.رفع.کنم

  • دکتر نجفی توانا Reply

   بکار گیری فنون گفتار درمانی در درمان لکنت زبان، مشاوره روانشناسی، روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی نیز می تواند به منظور بهبودی ویژه گی های روانی فرد و در نهایت در درمان لکنت زبان مورد استفاده قرار گیرد.

 16. بی نام Reply

  سلام آقای دکتر.
  بنده ۳۰ سالمه. در بچگی در اثر ترس از صدای سگ دچار لکنت شدم. یک ربع قرن عذاب کشیدن با لکنت منجر به ایجاد اختلال جدی در تمام جوانب زندگیم شده.یادم نمیاد که یک روز آرامش درونی داشته باشم.استرس شدید دارم که گاها حالت تهوع هم بهم دست میده.چیزی به اسم اعتماد به نفس در خودم سراغ ندارم. شبا با اضطراب میخوابم. صبح ها با اضطراب بیدار میشم . خلاصه زندگیم به فنا رفته و دارم یه شغل مهم را هم که با تمام صعوبت ها موفق به پذیرش در ان شده ام از دست میدم.
  لطفا بفرمایید استرش فراگیر بنده با هپنوتیزم درمانی برطرف میشه و در ضمنوبفرمایید حدودا چند جلسه لازمه چون بنده از شهرستانم. اجرکم عند ا… .

  • دکتر نجفی توانا Reply

   همانطور که گفتیم بسیاری از مشکلات روحی و روانی یک فرد ریشه مشترک دارند و با ریشه یابی مشکل و بر طرف کردن آن قابل درمان است . تعداد جلسات را در جلسه اول مراجعه تعیین می کنیم .

 17. afshin Reply

  عرض ادب و احترام خدمت شما اقای دکتر من پسری ۲۰ سال و در حال حاضر دانشجو هستم من از ۴ سالگی لکنت زبان دارم اوائل لکنتم تکرار بود ولی چند سالی هست رو بیشتر حرف ها و کلمات قفل دارم بعضی وقت ها در صحبت کردن دچار تنگی نفس میشم و بر خلاف بعضیا در صحبت کردن با خانما زیاد مشکلی ندارم ولی با اقایان و اشخاص خودی به مشکل میخورم به مراکز گفتار درمانی زیادی هم مراجعه کردم ولی نتیجه نداد امیدوارم شما بتوانید مرا از شر این بلا خلاص کنید؟
  موفق باشید

  • دکتر نجفی توانا Reply

   تماس بگیرید تا وقت مراجعه برای شما تعیین شود .
   موفق باشید

 18. M Reply

  سلام
  من ۱۴سالمه
  لکنت دارم و خیلی اذیت میشم
  یه درمان خوردنی به من بگید
  ممنون

  • دکتر نجفی توانا Reply

   سلام.
   قابل درمان است تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

سوال يا ديدگاه خود را ثبت كنيد

*