لوگو دکتر نجفی توانا

انحراف جنسی چیست و انواع آن کدام است؟

5/5

انحراف جنسی به عنوان یک مفهوم نسبتاً گسترده، به اشکال مختلفی از رفتارهای جنسی اشاره دارد که از نظر اجتماعی یا فرهنگی نادرست، نامناسب یا مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند. این تعریف می‌تواند بسیار گسترده و متغیر باشد و حتی بسته به فرهنگ، ارزش‌ها، و قوانین جامعه مورد نظر تغییر کند.

در ادامه برخی از رایج ترین انواع انحرافات جنسی مورد بررسی قرار گرفته است.

شیوع انحرافات جنسی از چه سنی است؟

انحراف جنسی، به‌طور کلی، یک بیماری چندان شایع نیست، اما این انحراف در بین مردان حدود ۲۰ برابر بیشتر از زنان مشاهده می‌شود، و علت دقیق این اختلاف هنوز مشخص نشده است. برخی افراد مبتلا به انحرافات جنسی رفتارهای پرخاشگرانه دارند، در حالی که برخی دیگر تهاجمی نیستند.

انحرافاتی مانند پدوفیلی، نمایش‌گرایی، سادیسم و فضول‌گرایی به عنوان جرم در بیشتر جوامع شناخته شده و با همراه مجازات‌هایی همراه است.

با استثنای مازوخیسم که در زنان نیز شایع است، بقیه انواع انحراف جنسی تقریباً فقط در مردها گزارش شده‌اند. بسیاری از افراد مبتلا به انحرافات جنسی از چند نوع رفتار انحرافی رنج می‌برند.

به‌عنوان‌مثال، در نیمی از افراد با بیماری پدوفیلی، سه یا چهار نوع رفتار انحرافی دیگر نیز مشاهده می‌شود. بیشتر افراد دارای انحرافات جنسی، قبل از ۱۳ سالگی، در مورد این انحراف شروع به تخیل می‌کنند.

پدوفیلی چیست؟

پدوفیلی به عنوان یک انحراف جنسی توصیف می‌شود که در آن فرد به رابطه جنسی با کودکان تمایل دارد، که به عنوان کودک‌آزاری نیز شناخته می‌شود.

این رفتار عمدتاً با کودکانی کمتر از ۱۳ سال سن انجام می‌شود و شامل اقداماتی نظیر برهنه کردن کودک، تشویق به تماشای خودارضایی، لمس و نوازش اندام تناسلی، و اجبار به اعمال جنسی روی کودکان می‌شود.

در برخی موارد، دو مرد نیز ممکن است در این رفتارها شرکت کنند، که یکی از آن‌ها معمولاً مرد مسن و دیگری پسر کم‌سن است.

افراد دچار پدوفیلی ممکن است تنها با کودکان تحریک شده و به افراد بزرگسال جذب نشوند. این نوع انحراف جنسی به عنوان یک تجاوز جنسی محسوب و جرم قلمداد می‌شود. قربانیان این رفتارها با آسیب جدی روانی مواجه می‌شوند و نیاز به ارزیابی و درمان توسط روان‌شناس دارند.

انحراف فتیشیسم

انحراف فتیشیسم

فتیشیسم یک حالت از انحراف جنسی است که در آن، فرد از لحاظ جنسی به وسیله یک شیء خاص (که به نام فتیش شناخته می‌شود) یا بخشی از بدن شخص دیگر تحریک می‌شود. علت فتیشیسم می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت داشته باشد و نیاز به ریشه یابی روانی دارد.

در اغلب موارد، این فرد برای تحریک جنسی نیاز به وجود یک فتیش خاص دارد. فتیش می‌تواند شامل بخش‌هایی از بدن نظیر پا، مو، سینه یا باسن باشد. همچنین، نوع خاصی از مواد فیزیکی مانند چرم یا ابریشم، یا اشیایی از جمله کفش، کیف پول، دستمال یا لباس زیر زنانه می‌تواند برای تحریک جنسی بیمار نقش داشته باشد.

نمایش اندام جنسی

در این نوع انحراف جنسی، فرد از برهنه شدن و نمایش ناحیه تناسلی خود در جمع عمومی لذت می‌برد. برخی از مردان با این نوع انحراف جنسی، از واکنش شوک آوری که از سوی خانم‌ها دریافت می‌کنند، لذت می‌برند و تحریک می‌شوند. افرادی که به عنوان “فلاشر” شناخته می‌شوند، به غافلگیری و شوکه شدن قربانیان واکنش نشان می‌دهند و به این وضعیت نیازمندند.

نوع دیگری از نمایش‌گرایی نیز وجود دارد که در آن دو نفر با یکدیگر رابطه جنسی دارند و نفر سوم را مجبور به تماشا می‌کنند. اگر شخص سوم هم از این تجربه لذت ببرد، او ممکن است دچار بیماری جنسی به نام “فضول‌گرایی” شود.

فضول گرایی چیست؟

فضول گرایی چیست؟

این انحراف جنسی با نام اسکوپتوفیلیا نیز شناخته می‌شود. در این انحراف، فرد بیمار با مشاهده فردی که برهنه است یا در حال برهنه شدن، یا در حال انجام فعالیت جنسی است، تحریک می‌شود. این رفتار ممکن است با خودارضایی به پایان برسد و در این بیماری، هدف شخص، برقراری تماس جنسی با شخص مقابل نیست.

تن مالی یا مالش دوستی

در این نوع انحراف جنسی، فرد با مالش قسمتی از بدن خود، به‌ویژه آلت تناسلی، به فرد دیگر تحریک شده و از این فعل لذت می‌برد.

در بیشتر موارد، فرد مبتلا به این انحراف، ناحیه تناسلی خود را در مکان‌های شلوغ و عمومی با بدن یک زن مالش می‌دهد. لازم به ذکر است که این اقدام در بسیاری از کشورها به عنوان یک عمل غیرقانونی محسوب می‌شود.

انحراف جنسی مازوخیسم

انحراف جنسی مازوخیسم

در این وضعیت، فرد مبتلا به انحراف جنسی به دلیل درد جسمی یا روانی، تحریک می‌شود و از این اقدام لذت می‌برد. این اصطلاح از نام نویسنده اتریشی به نام لئوپولد فون ساخر – مازوخ گرفته شده است.

این نویسنده درباره تمایلات جنسی خود که به مازوخیسم مشهور است، مطالبی نوشته بود. افراد مبتلا به مازوخیسم جنسی برای تجربه هیجان و اوج لذت جنسی از طریق تحقیر، کتک خوردن یا تحمل درد استفاده می‌کنند. این اقدامات ممکن است به تحقیر لفظی محدود شوند یا شامل ضرب و شتم نیز شوند.

افراد مبتلا به مازوخیسم جنسی ممکن است با بریدن قسمتی از بدن، سوراخ کردن یا سوزاندن پوست خود تخیلات خود را برآورده کنند.

این افراد ممکن است شریکی پیدا کنند که از تحمیل درد و تحقیر دیگران لذت ببرد. یکی از فعالیت‌های مازوخیسمی خطرناک و گاهی حتی کشنده، خفگی است. در این حالت، فرد مبتلا به این انحراف از طناب، حلقه یا کیسه پلاستیکی برای ایجاد حالت خفگی استفاده می‌کند.

سادیسم جنسی چیست؟

این گروه از افراد جنسی از تحمیل درد جسمی یا روانی به دیگران لذت می‌برند. این اصطلاح از نام فرد فرانسوی به نام Marquis de Sade گرفته شده است، که از آسیب‌زدن یا حتی کشتن شرکای جنسی زن لذت می‌برد.

این انحراف در حالت شدید به نام نکروسادیسم معروف است، که در آن فرد روان‌پریش از کشتن یا تجزیه و تحلیق شخص دیگر لذت جنسی می‌برد. البته این مورد با اعمال خشونت در فعالیت‌های جنسی متفاوت است. همچنین در حالت افراطی، سادیسم جنسی شامل فعالیت‌های غیرقانونی مانند تجاوز، شکنجه و حتی قتل می‌شود.

زوفیلیا چیست؟

زوفیلیا چیست؟

زوفیلیا یا سکس با حیوانات نوعی دیگر از انحرافات جنسی است که در آن فرد تمایل دارد با حیوانات رابطه جنسی برقرار کند. این انحراف جنسی در میان افراد دارای انحرافات جنسی کمتر گزارش شده است، اما در بین بیمارانی که تحت درمان روان‌پزشکی قرار گرفته‌اند، این مسئله به طرز چشمگیری مشاهده شده است.

وجود بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات احتمال انتقال این بیماری‌ها از طریق هر نوع تماسی را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، بعضی بیماری‌ها از جمله مننژیت می‌توانند از طریق تماس با اندام‌های جنسی حیوانات نظیر سگ، گاو و خوک به انسان منتقل شده و بروز عوارض جدی داشته باشند. افراد دارای این انحراف جنسی با احتمال درگیری در چنین بیماری‌هایی روبه‌رو هستند.

سایر انحرافات جنسی

انواع دیگری از انحرافات جنسی نیز وجود دارند. به عنوان مثال در بیماری سومنوفیلی، فرد مبتلا تمایل به سکس با فرد بیهوش دارد. یک بیماری دیگر به نام اوروفیلیا نیز مشاهده می‌شود، که در این انحراف جنسی، فرد از دیدن عمل ادرار کردن یا فکر کردن به آن لذت می‌برد.

در یک نوع از انحرافات جنسی، مرد با تجسم خود به‌عنوان یک زن برانگیخته می‌شود. حتی ممکن است شخص خود را به شکل زن آرایش کند و از کلاه‌گیس و لباس‌های زنانه استفاده کند. این بیماری به نام اتوژنیفیلیا شناخته می‌شود.

برخی از انحرافات جنسی ممکن است معیارهای تشخیصی کاملی نداشته باشند، اما این افراد هم انگیزه‌های جنسی کنترل نشده‌ای دارند که باعث ایجاد انحراف و بیماری در فرد می شود؛ برخی از موارد این انحرافات عبارتند از:

  • نکروفیلی (تمایل به اجساد)
  • اسکاتولوژی (تمایل به تماس‌های تلفنی مستهجن)
  • کوپروفیلیا (لذت از مشاهده مدفوع و اجابت مزاج دیگران)

بیشتر بدانید: سکس یا رابطه جنسی ضربدری چیست و پیامدهای خطرناک آن چیست؟

علائم انحراف جنسی چیست؟

هرچند بسیاری از افراد مبتلا به انحرافات جنسی رفتارهای افراطی را نشان می‌دهند، اما در این گروه، افرادی نیز وجود دارند که رفتار کمتر افراطی دارند. با این حال، رفتارهای غیرمعمول آن‌ها به سادگی قابل تشخیص است.

به عنوان مثال، ممکن است یک فرد در رابطه جنسی تمایل به گاز گرفتن یا استفاده از ضرب و شتم داشته باشد. برخی از این افراد از تماشای شریک خود در حین انجام برخی اعمال لذت می‌برند.

گاهی اوقات این افراد با تماشای فرد برهنه یا مشاهده فیلم‌های جنسی برانگیخته می‌شوند. در انحراف جنسی، علاقه به این اعمال خاص باید به حدی وابسته روانی باشد که باعث ایجاد ناراحتی قابل‌توجه در فرد شود یا باعث وارد آمدن آسیب به شریک جنسی شود.

یکی از نشانه‌های برجسته در افراد مبتلا به انحراف جنسی، وجود اضطراب است. اضطراب می‌تواند به علائمی نظیر تپش قلب، تعریق، تحریک‌پذیری، و استرس شدید منجر شود.

شما می توانید برای دریافت مشاوره و درمان انواع انحرافات جنسی با کلینیک روانپزشکی دکتر داوود نجفی توانا تماس بگیرید.

می دانم، می خواهم، اما نمی توانم!

“می دانم مشکلم چیست و می خواهم از آن رها شوم و یا درمانش کنم، و برای درمان آنها از همه روشها استفاده نموده ام با این وجود نمی توانم.”
مثلا”، وسواس شستن و یا ترسهای غیر معقول و یا عدم اعتماد بنفس و غیره . با اینکه می دانیم این رفتارها یا احساسات غیر منطقی است، با این حال قادر به رهایی و یا کنترل آنها نیستیم.
بنابراین می توان گفت بسیاری از احساسات،هیجانات،و افکار ما ریشه در ناخوداگاه دارد.اگر چه در نهایت ما مسئول اعمال خود در جامعه و در تعامل با دیگران می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *