لوگو دکتر نجفی توانا
عورت‌نمایی

عورت‌نمایی چیست

4/5

عورت‌نمایی (Exhibitionism) یکی از اختلالات جنسی است که بیشتر در مردان شایع است. این اختلال شامل نمایش اندام تناسلی به افرادی است که علاقه‌ای به دیدن چنین صحنه‌ای ندارند، به خصوص غریبه‌ها، و این کار در شرایط غیر منتظره انجام می‌شود.

اختلال نمایشگری جنسی یا عورت‌نمایی یکی از اختلالات جنسی است که در آن فرد تمایل دارد بدن و اندام‌های جنسی خود را در مکان‌های عمومی به نمایش بگذارد. این افراد با نشان دادن اندام‌های خود به افرادی که انتظار این کار را ندارند، به شدت از نظر جنسی تحریک می‌شوند. این تحریک و برانگیختگی در خیال‌پردازی‌ها، امیال یا رفتارهای فرد قابل مشاهده است. در صورتی که با فردی دارای این اختلال مواجه شدید، بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید زیرا این افراد آسیبی به شما نخواهند رساند.

عورت‌نمایی

عورت‌نمایی

برخی مبتلایان فقط اندام تناسلی خود را به کودکان قبل از سن بلوغ، برخی به بزرگسالان و برخی به هر دو نشان می‌دهند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تقریباً ۲ تا ۴ درصد از مردان به این اختلال مبتلا هستند. این وضعیت در زنان کمتر شایع است، هرچند شیوع دقیق آن هنوز مشخص نشده است.

علائم اختلال عورت‌نمایی

فردی که دارای علائم زیر باشد به اختلال عورت‌نمایی مبتلاست:
1. فرد در یک دوره حداقل شش ماهه، دارای تخیلات، رفتارها یا تمایلات جنسی مکرر و شدید برای نمایش اندام تناسلی خود در برابر افراد ناآگاه است.
2. این رفتار باعث ایجاد تنش یا مشکلات بین فردی در محل کار یا موقعیت‌های اجتماعی روزمره او می‌شود.
3. اختلال عورت‌نمایی به زیرمجموعه‌هایی تقسیم می‌شود که بر اساس ترجیحات فرد برای نمایش خود به کودکان پیش از بلوغ، بزرگسالان یا هر دو تعریف می‌شود.

دلایل ابتلا به عورت‌نمایی

در مردانی که اختلال شخصیت ضد اجتماعی، پدوفیلی (بچه‌بازی) و سوءمصرف الکل دارند، این اختلال شایع‌تر است. سابقه سوءاستفاده جنسی یا تجارب جنسی در دوران کودکی نیز می‌تواند عامل دیگری برای این اختلال باشد.

همچنین، عورت‌نمایی در افراد بیش‌فعال جنسی (کسانی که بیش از حد درگیر امور جنسی هستند) بیشتر مشاهده می‌شود.

معمولاً شوکه شدن فرد قربانی باعث تحریک جنسی افراد مبتلا می‌شود. درصد کمی از این افراد مرتکب تجاوز جنسی می‌شوند و اغلب افرادی کمرو و با عزت نفس پایین هستند.

بیشتر بدانید: درمان فتیشیسم | درمان فوت فتیش یا درمان فتیشیزم

این اختلال معمولاً از اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می‌شود. گرایشات و رفتارهای جنسی مرتبط با عورت‌نمایی نیز احتمالاً مانند سایر ترجیحات جنسی با افزایش سن کاهش می‌یابد. تقریباً یک‌سوم از شکایات جنسی گزارش‌شده به پلیس شامل عورت‌نمایی است.

عورت‌نمایی

درمان اختلال عورت‌نمایی

بیشتر افراد مبتلا به عورت‌نمایی به خواست خودشان به دنبال درمان نمی‌روند و تا زمانی که دستگیر نشده و توسط مقامات قضایی ملزم به این کار نشوند، تحت درمان با دکتر روانشناس قرار نمی‌گیرند. درمان عورت نمایی معمولاً شامل روان‌درمانی و دارودرمانی است.

بیشتر بدانید: درمان افسردگی و حل مشکلات همراه با افسردگی

روان‌درمانی اختلال عورت‌نمایی

تحقیقات نشان می‌دهد که مدل‌های رفتاری در درمان این اختلال مؤثر هستند. این مدل‌ها با فراهم کردن ابزارهایی برای کنترل تکانه‌ها و یافتن راه‌های قابل قبول‌تر برای مقابله با تمایل به نمایش اندام تناسلی، کارآمد هستند. درمان شناختی رفتاری نیز به افراد کمک می‌کند تا محرک‌های عورت‌نمایی را شناسایی کرده و مدیریت کنند. سایر رویکردهای روان‌درمانی شامل آموزش آرام‌سازی، آموزش همدلی، آموزش مهارت‌های مقابله‌ای و بازسازی شناختی (یعنی شناسایی و تغییر افکاری که منجر به عورت‌نمایی می‌شوند) هستند.

برای درمان عورت‌نمایی از تکنیک‌های مؤثر دارودرمانی و هیپنوتیزم‌درمانی استفاده می‌شود. درمانگر تعیین خواهد کرد که کدام روش درمانی برای بیمار در زمان کوتاه‌تری نتیجه‌بخش خواهد بود. درمان این بیماری با توجه به پیچیدگی موضوع، معمولاً طولانی‌مدت است، زیرا این افراد اغلب از شدت مشکل خود آگاه نیستند.

 

سوالات متداول

آیا قصد فرد از عورت‌نمایی برقراری رابطه جنسی است؟

خیر، اینگونه نیست. فرد به ‌منظور رسیدن به هیجان و تحریک جنسی اقدام به این کار می‌کند، بدون اینکه تلاشی برای فعالیت جنسی با فرد ناشناس انجام دهد.

تربیت جنسی در دوران کودکی چقدر در پیشگیری از اختلال عورت‌نمایی اهمیت دارد؟

تربیت جنسی کودک یکی از مهم‌ترین مسائلی است که والدین باید به آن توجه کنند. غفلت از این موضوع می‌تواند عواقب جدی برای کودک به همراه داشته باشد. یکی از مشکلاتی که ممکن است در نتیجه عدم تربیت جنسی مناسب بروز کند، اختلال نمایشگری جنسی است. بنابراین، تربیت جنسی نقش پیشگیرانه مهمی دارد.

می دانم، می خواهم، اما نمی توانم!

“می دانم مشکلم چیست و می خواهم از آن رها شوم و یا درمانش کنم، و برای درمان آنها از همه روشها استفاده نموده ام با این وجود نمی توانم.”
مثلا”، وسواس شستن و یا ترسهای غیر معقول و یا عدم اعتماد بنفس و غیره . با اینکه می دانیم این رفتارها یا احساسات غیر منطقی است، با این حال قادر به رهایی و یا کنترل آنها نیستیم.
بنابراین می توان گفت بسیاری از احساسات،هیجانات،و افکار ما ریشه در ناخوداگاه دارد.اگر چه در نهایت ما مسئول اعمال خود در جامعه و در تعامل با دیگران می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *