skip to Main Content

وسواس جنسی چیست

وسواس جنسی چیست و علائم تشخیصی آن کدامند

وسواس جنسیتعدادی از زوج های جوان برای اینکه شریک شان لذت جنسی بیشتری را تجربه کند و حس رصایت جنسی بیشتری داشته باشد . در معرض حساسیتهای و ریزبینی رفتاری قرار می گیرند که “وسواس جنسی”نامیده می شود.
بیشتر ما تا حدودی با «وسواس» آشنایی داریم مخصوصا وسواس در شست‌وشو. این بیماری زندگی فرد تا حد زیادی مختل می کند! درکشور ما یکی از رایج ترین اختلالات زناشویی، «وسواس» است. مثل نگرانی در مورد تمیز بودن یا نگرانی ازنحوه عملکرد در رابطه و اینها همگی یک رابطه زناشویی عاشقانه و پر حرارت را تبدیل به یک رابطه سرد و مرده می کنند.
تعداد بسیاری از افراد مبتلا ،نمی‌دانند به اختلال وسواس دچار شده‌اند. با مطالعه متن زیر با این اختلال بیشتر آشنا می شویم.

 

وسواس با رضایت جنسی همخوانی ندارد

دو نوع وسواس «وسواس فکری-عملی» و «شخصیت وسواسی» در اختلالات جنسی نقش دارند. وسواس عملی- فکری با اهمیت بیش از حد به نظافت، نظم، ترتیب یا اشتغال مداوم ذهنی نسبت به یک موضوع تعریف می شود و شخصیت وسواسی یک شخصیت کمال گرا و بسیار دقیق و ریز بین ،منظم و جدی است. خصوصیات این وسواس‌ها با لذت جنسی همخوانی ندارد.
وسواس مانع یک پاسخ جنسی مناسب می‌شود. پاسخ جنسی یعنی میل، تحریک و ارضا. کسی که وسواس عملی- فکری ازجمله وسواس نظافت دارد در زمان رابطه مدام مشغول فکر است که نکند بیمار شود، خودش یا ملحفه و … کثیف نشوند، یا فردی که وسواس نظم دارد و مدام نگران این است که دیروقت شده و فردا باید به موقع سر کار باشد و … . در واقع «وسواس شخصیت» خیلی بیشتر از «وسواس عملی- فکری» به رابطه زناشویی آسیب می‌زند به این علت که شخصیت‌های وسواسی افراد کمال طلبی هستند.

برای مثال با عدم پیشترفت همسرشان در بعضی زمینه مثلا کار ودرآمد ، تمایل جنسی خود نسبت به همسرشان را از دست می دهند درحالی که یک فرد عادی می‌داند هنوز در زندگی وقت دارد و میل جنسی و تمایلش آسیب نمی‌بیند. شخصیت وسواسی چیزها را سیاه و سفید می‌بیند و اگر به آن کمالی که برای خود تعیین کرده نرسد همه چیز برایش سیاه می‌شود.
خانم‌های وسواسی اکثرا یا بی‌میل هستند یا مشکل ارگاسم دارند. مردهای وسواسی نیز بیشتر مشکل بی‌میلی و تحریک شدن دارند. این افراد همیشه نگران هستند مبادا نجس یا کثیف شوند یا عمل زشتی انجام دهند. این خانم‌ها می‌گویند: «من همواره به خودم می‌رسم تا زیبا باشم اما باز هم همه چیز خوب نیست .»

این افراد نمی‌دانند ظاهر مهم نیست و باید ذهن‌شان را هم رها شود. شخصیت وسواسی به دلیل محدودیتهایی که برای خود ایحاد می کند در مواردی که به هیجان و احساسات مرتبط است نمی تواندخود را رها کند بسیاری از شخصیت‌های وسواسی نمی‌توانند ابراز علاقه و حتی عذرخواهی کنند.
همواره نگران هستند که حرکات‌شان سبک و غیراخلاقی نباشد، حتی در غالب یک ازدواج رسمی و مشروط … چون این افراد از زمان کودکی همواره خود را از لحاظ هیجان و احساسات کنترل می‌کردند
چون اختلالات ریشه در دوران کودکی و ناخود آگاه افراد دارد ،و با هیپنوتیزم وتغییر الگوهای فکری و عملی قابل درمان است .

وسواس فکری

وسواس فکرى- عملى در کودکان به صورت تفکرات مزاحم و تکرار رفتارهاى خاصى بروز مى‌کند که موجب نگرانى آنها مى‌شود. کودک وسواسى براىرسیدن به هدف و موفقیت، از درون تحت‌فشار قرار می‌گیرد. و همواره به خود مى‌گوید: «من باید…» برای مثال اغلب کودکان ۸ تا ۹ ساله عادت دارند که وسایلشان را جای خاصی بگدارند و یا با ترتیب خاصی بخوابند.
این رفتارها در کودکان رایج است ولی زمانی که در رفتار خود را بهنجار او اخلال ایجاد مى‌کند، جاى نگرانى دارد. مشکلی که از کودکی شروع می‌شود و آینده فرد را تحت الشعاع قرار میدهد متاسفانه والدین زیادی از نظم و ترتیب بیش از حد فرزندشان تعریف می‌کنند و برای مثال می‌گویند: «فرزند من خیلی منظم است، خوب درس می‌خواند و همیشه اتاقش مرتب است! این والدین نمی‌توانند مرز بین وظیفه‌شناسی و مرتب بودن را با اختلال وسواس تشخیص دهند فرزندانشان را از کودکی به این رفتارها تشویق می‌کنند و آنها این بارفتارها را خود تا بزرگسالی در روابط زناشویی وارد می‌کنند. آگاهی به خانواده ها در این زمینه نقش پیشگیرانه دارد و به بهبود روابط فرزندانشان در آینده کمک می کند .

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top