skip to Main Content

درمان ضعف اراده

تقویت اراده و هیپنوتیزم

تعریف اراده

اراده یک نیروی درونی برای آغاز یک هدف و برنامه، دنبال کردن و رسیدن به آن. است. همچنین می توان گفت : اراده غلبه بر نیروهای منفی است که انسان را از دنبال کردن هدف بار می دارد. مثلا یک نوع از اراده ،غلبه بر پر خوری است ، نوع دیگر اراده ترک مواد مخدر و کنترل میل و هوس برای شروع مجدد مصرف آن است . اراده همچنین شامل کنترل خشم غلبه بر خستگی و بی حوصلگی و غلبه بر کلیه نیروهای منفی است.

علل ضعف اراده

اولین عامل کمبود اراده ،افسردگی است. یعنی شخص تمایلی به بهبود زندگی خود از طریق کار و تلاش ندارد عامل دوم شکستها و ناکامی ها ی گذشته است که اصطلاحا ناکامی آموخته شده نامیده می شود یعنی شخص به این باور رسیده که حتی در صورت کار و تلاش نیز نمی تواند موفق شود . عامل سوم خستگی است که میتواند در اثر هر نوع بیماری جسمی وروحی باشد . چهارمین علت کمبود اراده فقدان شوق و علاقه برای رسیدن به هدف مورد نظر باشد. و عوامل دیگری نظیر محیط نامناسب ،تربیت غلط و…. نیط در ان نقش دارند .
پیآمدهای ضعف اراده : از پیامدهای کمبود اعتماد به نفس می توان بالا رفتن احساس ناکامی و در نتیجه افزایش بیماریهای روحی وافسردگی را ذکر کرد . افزایش یافتن مشکلات جسمی و نارحتی قبلی افزایش اعتیاد. و رکود در زندگی وکار و روابط اجتماعی از دیگر پیامدهای ضعف اراده است.

درمان ضعف اراده

درمان ضعف اراده و هیپنوتیزم

به همراه مشاوره روانشناسی و روان درمانی و تغییر شرایط محیطی نامساعد به مساعد ،هیپنوتیزم درمانی نیز می تواند در از بین بردن ضعف اراده بسیار تاثیر گذار باشد.

مطالب قدیم
اراده یعنی آرزوی رسیدن به هدفی وتلاش برای رسیدت به آن است . هر انسانی آرزوهای زیادی دارد، و اگر بتواند در اثر تلاش وپشتکار به آنها برسد می توان او را صاحب اراده دانست. انسان بي اراده، با وجودی که مي خواهد، ولي نمي تواند به خواسته هاي خود را برسد. یعنی اشتیاق لازم را برای رسیدن به اهداف خود ندارد در واقع مي خواهد ، ولي درعمل موفق نمي شود، کلید پیروزی اشخاص موفق، در نیروی اراده آنها است. هر كس به اندازه نيروي اراده اش پيشرفت مي كند و مي تواند در مسير تكامل و سعادت خود گام بردارد. انسان هاي با اراده هم در زندگي شخصي خود موفق عمل مي كنند و هم در جامعه به عنوان يك فرد تاثير گذار و موفق مطرح مي شوند.
علت اصلي نیروی اراده انسان،ايمان و عشق است ايمان و عشق برخواسته از آگاهی او به توانايي هاي خاص خود است . انسانهای بی اراده ، اسير شرایط پیرامونشان می شوندو تلاشی برای بهبود وضعیتشان انجام نمی دهند یا اگر تلاشی می کنند در نیمه راه نا امید شده و رهایش می کنند در نتیجه نمي توانند به اهداف خود در زندگي برسند. عشق به پیشترفت عامل حركت انسان به سوي كمال است و هيچ چیزی مانند این عشق ،به انسان در اين مسير کمال انگيزه نمي دهد و اراده انسان را تقويت نمي كند.

This Post Has 4 Comments

  1. سلام . خسته نباشید
    مشکل اصلی من این است که نمی توانم کاری را که شروع کردم به پایان برسانم و روباپردازی زیاد می کنم ولی در عمل در جا میزنم و با اینکه اطرافیان و خودم واقف هستم که توانایی های بالایی دارم ولی همیشه وقتم رو به بطالت می گذرانم و اراده شروع کاری را ندارم . چه کنم…این گفته دقیقامشکل منم هست

  2. سلام . خسته نباشید
    مشکل اصلی من این است که نمی توانم کاری را که شروع کردم به پایان برسانم و روباپردازی زیاد می کنم ولی در عمل در جا میزنم و با اینکه اطرافیان و خودم واقف هستم که توانایی های بالایی دارم ولی همیشه وقتم رو به بطالت می گذرانم و اراده شروع کاری را ندارم . چه کنم

  3. با سلام مشکل بنده این است که از خواب خیلی لذت می برم لذا نمی توانم برای بیدار شدن طبق برنامه عمل کنم آیا برای غلبه بر این حالت راه کار خاصی وجود دارد؟ با اینکه در ساعت خاصی که می خواهم بیدار شوم بیدار می شوم ولی متاسفانه نمی توانم بر خواسته نفس غلبه کنم؟

    1. یکی از دلایل علاقه به خواب می تواند افسردگی باشد. پیشنهاد می کنیم به متخصص روانشناس مراجعه کنید.

Comments are closed.

Back To Top