skip to Main Content

باورهاي نادرست درباره افسردگي

در زبان عامیانه افسردگی به معنای احساس غم و ناراحتی است .افسردگی بالینی یک نوع اختلال خلقی است که گاهی حتی منجر به علایم روان پریشی شدید می شود که از طریق بی توجه ای به خود حتی می تواند باعث مرگ شود.
افرادی که مبتلا به افسردگی می شوند با وضعیت روحی و روانی و علابم جسمانی خاصی شناخته می شوند که مهم ترین آنها از این نوع اند. این نوع افراد دیگر احساس شادی و سرحالی نمی کنند و اکثر اوقات روز ناراحت هستند ، تمایلی به انجام کاری ندارد، و علایق گدشته خود را نیز کنار می گذارند، از عهده مسئولیتها و کارهایی که سابق انجام میدادند، برنمی آیند در نتیجه دچار کمبود اعتماد به نفس شده و گوشه گیر و منزوی می شود .مدام خسته هستند. شبها دیر می خوابند و زود بیدار می شوند و روزها می خوابد، ،احساس نا امیدی دارند ، بسیار زود رنج می شوند ، زود از کوره در می روند به هیچ چیز اعتماد ندارند، در اثر ناراحتی و استرس دچار دردهای جسمانی نظیر سر درد یا شکم درد می شوند ، ، دنیا و زندگی برای آنها بی ارزش است ، و قدرت تغییر شرایط را ندارند این حالات در افراد مختلف بطور متفاوتی بروز می کند که یا همه موارد بالا را شامل می شوند و یا بخشی از آنها را شامل می شوند .
اشتباهات فکری و باورهای نادرست هم میتوانند عامل افسردگی باشند هم حاصل افسردگی . یعنی مانند چرخه معیوب عمل می کند هر چه بیشتر افسرده باشید تحت تاثیر اشتباهات فکری قرار می گیرید و با باورهای اشتباه بیشتر، احساس افسردگی نیز افزایش می یابد.

باورهاي نادرست درباره افسردگي

۱-تعمیم افراطی مثل اینکه چون دوستم برای دیدنم نیامد در نتیجه همه دنیا از من بیزار است
۲-بزرگ نمایی و یا کوچک جلوه دادن وقایع مثل حالا که سگم مرده دیگر هیچ چیز از دنیا نمی خواهم
۳-تمرگز بر رخدادها و وقایع منفی و غفلت از نکات مثبت زندگی
۴-تفکر همه یا هیچ ، مثل – چون امروز به دبدنم نیامد یعنی دیگر به دیدینم نمی آید-
۵-باور های اغراق آمیز منفی راجع به اتفاقات: مثلا به خاطر اندکی پادرد با خود می گوید .-درد پایم مدام بیشتر می شود همین روزها دیگر قادر به ادامه کارم نیستم و نمی توانم از عهده مخارج خودم و خانواده ام بر  آیم وای چقدر بدبخت می شوم.

علل افسردگي

با توجه به تاثیرات بسیار منفی افسردگی در زندگی فردی و اجتماعی بهتر است سریعا نسبت به درمان آن اقدام کرد شیوه های درمانی متفاوتی در درمان افسردگی وجود دارد
درمان شناختی رفتاری که با تعییر باورها به تغییر رفتار و واکنش فرد کمک می کند مشاوره و روان درمانی از طریق تخلیه احساسات منفی اقدام به درمان افسردگی می کند ودر هیپنوتیزم درمانی پس از رسیدن به حالت خلسه از طریق تلقین حالات و افکار مثبت به درمان افسردگی کمک می شود.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top