skip to Main Content

افسردگی شایع ترین اختلال روانی

افسردگی، شایع ترین نوع اختلالات روانی است كه به تازگی گسترش زیادی پیدا کرده است. افسردگی را می توان سرماخوردگی اختلالات روانی دانست.

افسردگی بهنجار چیست؟

بیشتر ما گاهی به صورت خفیف دچار افسردگی شده ایم. احساس کسلی، بی‌حوصلگی، ترس از آینده، ناامیدی، و نارضایتی از جمله مشخصه های افسردگی هستند. این نوع افسردگی را افسردگی بهنجار می‌گویند.
شیوع افسردگی در زن‌ها بسیار بیشتر از مردها است. که می تواند به علت عوامل فرهنگی و بخصوص محرومیت‌ها و محدودیت‌های اجتماعی باشد.

درمان قطعی افسردگی

تعاریفی از افسردگی

تعریف افسردگی چندان آسان نیست، در اینجا به بعضی از تعاریف اساسی افسردگی اشاره می‌كنیم:
• افسردگی، به منزله یك بیماری خلقی و رفتاری است.
ناراحتی افسردگی، بصورت واکنشهایی كه تحت سلطه خلق افسرده است و با احساس اضطراب و یا حالت‌های برانگیختگی ،مشخص می‌شود
• افت گذرا یا مداوم تنود عصبی – روانی كه به صورت یك مؤلفه بدنی مانند سردرد، بی اشتهایی، یبوست و كاهش فشار خون و یك مؤلفه روانی مانند غمگینی، ناتوانی و احساس به پایان رسیدن نیرو نمایان می‌شود.
• سقوط غیرقابل توجیه تنود حیاتی: این حالت در حیطه بدنی با خستگی دائم آشكار می‌شود. در حیطه شناختی به صورت پراكندگی دقت و مشكل كوشش فكری و در حیطه عاطفی به شكل حالتی مالیخولیایی كه با هشیاری فرد نسبت به ناتوانمندی واكنش همراه است، آشكار می‌شود.
• حالت روانی ناخوش كه با دل‌زدگی، ‌یأس و خستگی‌پذیری مشخص می‌شود و در بیشتر مواقع با اضطرابی كم و بیش شدید همراه است.

درمان افسردگی

انواع اختلال افسردگی

افسردگی یك‌قطبی

در افسردگی یك‌قطبی ، فرد فقط از نشانه‌های افسردگی رنج خواهد برد. این نوع اختلال  شباهت زیادی به افسردگی بهنجار دارد، با این تفاوت كه در افسردگی یك‌قطبی علایم و شدت آنها بیشتر شده و زمان طولانی‌تری بیمار را درگیر می‌كند.

علایم افسردگی یك‌قطبی

نشانه‌های هیجانی: غم و اندوه، بارزترین نشانه هیجانی در افسردگی است. فرد افسرده، در بیشتر ساعات بیداری خود گریه می‌كند.
از زندگی لذتی تمی برد . در همه زمینه های زندگی بی تفاوتی نشان می دهد گوشه گیر و منزوی شده و همچنین كاهش اشتها و میل جنسی نیز از دیگر علایم هیجانی در فرد افسرده می‌باشد
نشانه‌های شناختی: فرد افسرده دارای افکار منفی نسبت به خود و محیط پیرامونش و آینده است..
ناتوان و نظر منفی نسبت به خود: فرد افسرده اعتماد نفس كمی دارد. و خودش را شكست‌خورده می‌پندارد و محیط را نیز ترسناک و آزار دهنده تصور می کند .
نظر منفی نسبت به آینده : فرد افسرده نسبت به آینده،بدبین و نومید است و آن را تیره و تار
و بدتر از حال و گذشته تصور می کند
نشانه‌های انگیزشی:
افراد افسرده فعالیتهای روزمره خود را به سختی آغاز می کنند یعنی اشتیاق و نیرو و انگیزه و اراده لازم را برای کار و فعالیت ندارند در حالت‌های شدید، دچار، فلج اراده می شوند . چنین بیمارانی حتی كارهای ضروری مثل بیرون آمدن از تخت خواب، تغذیه، نظافت‌های شخصی و… را به سختی و اجبار انجام می دهند. در افسردگی حاد، كندی روانی حركتی وجود دارد و حرکات كند می‌شوند و بیمار بیش ازحد آهسته راه می‌رود و صحبت می‌كند
نشانه‌های جسمانی:
از دست دادن اشتها ، بی خوابی ،مشکلات جسمانی نظیر سردرد ،بی حالی ، وکم شدن میل جنسی از جمله نشانه های جسمانی افسردگی است.
گزارش خانم در مورد شوهرش: شوهرم ۴۵ سال دارد و مشكلش افسردگي شديد است، نسبت به قضاوت ديگران حساس است، خودش را دوست داشتن خود ندارد ، افكار منفي و مزاحمی در مورد آینده دارد و مدام نگران است که ورشکسته شود.
گزارش وضعيت پس از جلسه اول: به خاطر انتظار فراوان از جلسه و نااميدي براي درمان افسردگی، همكاري خوبي در ابتدا صورت نگرفت كه با گفتگوی بیشتر، اطمینان و همکاری بهتری حاصل شد
در جلسه دوم: به خاطر اطمینان بوحود آمده و اميدواري به بهبود بیماری ، هيپنوتيزم موثر واقع شد و احساس آرامش فراواني را پس از ترک مطب و تا جلسه بعدي داشتند
در جلسه سوم: در اين جلسه نيز افكار مزاجم کمتر شده از درمان رضایت داشتند
در جلسه چهارم: احساس ارامش و خوش بینی نسبت به آینده دوباره در همسرم زنده شد و رفتارش نسبت به من هم بهتر شد
.
در جلسه پنجم: بهبودي کاملاً مشاهده مي شد وتعییر اخلاق و رفتار و افکار مشخص بود در جلسات ششم و … روند بهبودی گام به گام بود و روز به روز بهتر می و شوهرم هم رضايت خوبی از درمان و از بین رفتن انرژي و افکار منفي پيدا كرد و در نهایت افكار مزاحم،بدبینی و افسردگي از بين رفته و امید به آینده و انرژي هاي مثبت ر جايگزين شدند.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top