skip to Main Content

درسهایی برای مبارزه وسواس

بهترین درمان ،برای وسواس ،درمان رفتاری-شناختی و همچنین دارو درمانی زیر نظر متخصص است ، ولی هر شخصی با بکارگیری برخی روشها می تواند به مبارزه با وسواس بپردازد.

وسواس راهکاری منفی برای مقابله با اضطراب

وسواس ، راهکاری منفی برای مقابله با اضطراب است . بعبارتی احتمال وسواس در افراد مضطرب بیشتر است . سعی کنید با روشهای کاهش اضطراب آشنا شوید تنش زدایی (ریلکسیشن) ضد اضطراب است و با استفاده از این تکنیک می توانید اضطرابتان را کاهش دهید مسافرت رفتن ، ورزش، تفریح در طبیعت، تنفس عمیق، خواب کافی و…باعث کاهش اضطراب می شوند.

نوشتن-افکار-منفی-درمان-وسواس
با نوشتن افکار منفی به غیر منطقی بودن افکار مزاحم پی ببرید

– وسواس عملی می تواند منجر به وسواس فكری ‌شود، با افکار منفی که به ذهن شما خطور می کند، با آرامش برخورد کنید و سعی کنید نسبت به آنها بی اعتنا باشید یکی از روشها این است که روی کاغذ ی همگی افکار منفی خود را بنویسید؛ وقتی افکارتان را می نویسید آن را بررسی می کنید و به غیر منطقی بودن آنها پی می برید.

تکنیک انحراف فکر برای مبارزه با وسواس

روش دیگر مبارزه با وسواس تکنیک انحراف فکر است، یعنی به محض در گیر شدن با این افکار ،ذهن خود را به چیز دیگری منحرف کنید. ذهن انسان نمی تواند در یک لحظه به دوچیز توجه کند مثلا خاطره خوبی را مرور کنید یا اعداد زوج را بشمارید . به تدریج می توانید مدیریت ذهن خود را بدست بگیرید و به افکار وسواسی اجازه ورود ندهید.

تاخیر فکر برای درمان وسواس

تاخیر فکر نیز روش خوبی برای درمان وسواس است ؛ یعنی به افکار وسواسی بگویید بروند و در ساعتی که برای آنها در نظر گرفته اید بیایند و به تدریج این ساعات را محدود کنید. به این ترتیب شما مدیر و ارباب افکارتان می شوید و از بندگی افکار منفی رها می شوید.
تکنیک توقف فکر از دیگر روشهای درمان وسواس است ؛ شما باید قدرت کافی پیدا کنید و به راحتی دستور توقف به افکار وسواسی بدهید
تبدیل فکر، نیز برای مبارزه با افکار وسواسی موثر است ،یعنی به محض اینکه متوجه ورود افکار وسواسی شدید و قبل از ورود شان،آنها را با افکار مثبت جایگزین کنید.
خودتان را مشغول کنید، اعمال و افکار وسواسي ، در اوقات بيکاری بیشتر رخ می دهند . سعي کنيد زمان هاي بيکاري خود را با فعاليت هايي که دوست دارید،پر کنید.

کاهش وسواس در جمع

در جمع باشید تا اضطرابتان کم شود

سعی کنید تنها نباشید حضور در جمع افرادی که دوست شان داريم باعث کاهش اضطراب و در نتیجه وسواس می شود همچنین آنها میتوانند شما را در کنترل رفتارهاي وسواسي تان کمک کنند .
با افزايش اراده و اعتماد به نفس به خودتان کمک کنيد. و اجازه ندهید این افکار وسواسی ،زندگیتان را مختل کند
-توجه برگردانی فعال؛ به صورت ارادی به افکاری که مثبت هستند فکر کنید.
.به خودتان تلقین کنید که من می توانم بر افکار وسواسی ام غلبه کنم ؛ زیرا تلقین و هیپنوتیزم از راههای مبارزه با افکار منفی و وسواس است.

This Post Has 12 Comments

 1. سلام من چند سالی است که دچار وسواس فکری هستم دکتر رفتم وقتی دارو مصرف می کنم اوضاع خوبه ولی داروهام که تمام میشه دوباره حالم بد میشه خسته شدم بعضی وقتها به فکر خود کشی می افتم نمی دونم چی کارکنم .

 2. سلام اقای دکتر من خانمی بیستو شش ساله هستم الان سه سال دچار وسواسیت شدید شدم علاوه بر وسواسیت دچار مرور گری فکری شدم یعنی تمام کارهایم رو در طی روز بعداز انجام انها مرور میکنم خیلی زندگی برام سخت شده چند باری هم قصد خودکشی داشتم لطفا کمکم کنید ایا راهی برای درمان من هست

  1. سلام.
   قابل درمان است .تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

 3. خانم ۳۹ ساله هستم. بیش از بیست سال است که وسواس شدید دارم. مدام مراقب هستم به سطل آشغال توی خیابان برخورد نکنم. به افراد معتاد برخورد نکنم. اگر فروشنده دستش زخم باشد کلیه خرید را بیرون می ریزم. مدام فکر می کنم ممکن است ایدز یا هپاتیت بگیرم. جدیدا موضوع نجس شدن هم به آن اضافه شده است.دستشویی رفتن در محل کار برایم مشکل است. از قرص های ولبان ۱۵۰ و آسنترا ۵۰ و پرفنازین استفاده می کنم ولی وسواس مدام به من حمله می کند.مدت هاست به روان پزشک ها و روانشناس های متفاوت مراجعه کرده ام ولی متاسفانه گسترش پیدا کرده است. چاق شدن هم مزید بر علت شده و بسیار من را عصبی کرده است.ممنونم راهنمایی بفرمایید.

 4. سلام آقاي دكتر من دختري بيست ساله هستم و وسواس فكري و كاري دارم و الان سه هفته ميشه كه به اين نتيجه رسيدم كه بايد درمان بشم بهترين راه درمان برأي من چيه؟تقريبا دو سال ميشه كه اينجوري شدم

  1. بر اساس تجربیاتی که در این چند ساله بدست آوردیم درمان وسواس مراجعه کنندگان با روان درمانی و هیپنوتراپی موثر و رضایت بخش بوده است

 5. سلام من خانمی ۳۵ ساله هستم ۱۶ سال پیش بعدازازدواج ونقل مکان به شهر محل زندگی همسرم وخونوادش کم کم دچاروسواس رفتاری شدم به طوری که همه چیز رونجس میدونم وبایدآب بکشم الان دوفرزند دارم گاهی به اونا سخت میگیرم البته چندین بار به پزشک مراجعه کردم ودارودرمانی شدم تقریبا ۵۰ ٪ مشگلم برطرف شده وزندگی برام راحتتر شده چندجلسه هم هیپنوتراپی شدم کمی تاثیرداشت طوری که میدانم روش درمانم درکنارسرترالین که میخورم همین هست ولی بخاطربالابودن هزینه جلسات ادامه ندادم لطفا راهنماییم کنید

  1. من نمی دونم شما چقدر هزینه پرداخت می کردید اما همین که نتیجه مثبت داشته باید دلیل کافی برای تکمیل دوره درمان می بوده است . خیلی از اوقات ما مشکل خود را می دانیم اما نمی توانیم به تنهایی
   آنرا حل کنیم و اینجا ست که باید از متخصص کمک بگیریم

 6. سلام من خانومی هستم ۳۱ ساله مدتی هست که دچار وسواس شدید فکری شده ام نمیدونم چکار کنم روی کوچیکترین چیز وسواس دارم به حدی که حتما وسایل قرینه باشه دسشویی حتما خشک باشه لطفا میشه به من کمک کنید

  1. اگر خودتان می خواهید که درمان شوید اما نتوانسته اید و اگر روش های درمانی دیگر را امتحان کرده اید و نتیجه نگرفته اید به ما مراجعه کنید و مشکل خود را بر طرف کنید. همانطور که قبلا هم گفته ایم درمان وسواس فکری هم مانند دیگر اختلالات فکری و روانی امکانپذیر است .

   1. سلام اقای دکتر کن یه جوون ۲۲ساله هستم و این مشکل در کودکی برای من رخ داد که از یه حرف شروع شد و من حالت بدی گرفتم و کل تابستان فکر میکردم این حس درون منه و ازارم داد تا اینکه فهمیدم متاسفانه در اوج کودکی شاید وسواس فکری پیدا کردم گذشت و سه ماه تابستان من داعما گریه و زاری میکردم که حس منو ول نمیکنه تا اینکه مدرسه باز شد و من حالم خوب شد تا اینکه همون سال بعد از سال تحصیلی درست وقتی که اول تیر شد یه دفعه بتز حس کردم که نکنه بازم حس بد بگیرم تا اینکه بازم تابستان دوم رو هم در اغوا الکی بودم اما با دوز کمتر تا اینکه سال تحصیلی که رسید دیگه تون حس منو نگرفت حتی در تابستان ها تا اینکه باز بعد تز دیپلم یه دفه گفتم عه تابستون شده الان که باز حالم بد بشه باز همینجوری تا یه مدت که خلاص شدم و نمیدونم چطور فراموش کنم

Comments are closed.

Back To Top