skip to Main Content

درمان اضطراب با هیپنوتیزم و تکنیکهای رفتاری

افرادی که دچار اضطراب شدید هستند با علایمی نظیر درد قفسه سینه ، سر گیجه ،عدم تمرکز ، دل آشوبی مدام مواجهند که به نحو چشمگیری با زندگی اجتماعی آنها تداخل می کند و در موارد حاد از عهده مسئولیتهایشان هم به سختی بر می آیند.
بنابراین ضروری است برای کنترل و درمان استرس و اضطراب اقدامی اساسی صورت گیرد.

درمان استرس اضطراب با هيپنوتيزم

رفتار درمانی یکی از راههای موثر کاهش اضطراب

رفتار درمانی یکی از راههای موثر کاهش اضطراب است که شامل چند تکنیک است :

– ایجاد آرامش از طریق هیپنوتیزم
از بیمار خواسته می شود در طول هیپنوتیزم ،عضلات خود را رها و شل سازد و با صدای آرام بخش درمانگر بدون اینکه به خواب رود به حالت آرمیدگی برسد و درمانگر نیز از تلقینهای فراوانی برای ایجاد و آرمیدگی استفاده می کند . بیمارانی که به هیپنوتیزم پاسخ خوبی می دهند . در مقایسه با سایر درمانها زودتر به نتیجه می رسند.

هيپنوتراپي
– حساسیت زدایی منظم :
حساسیت زدایی ، مواجهه تدریجی با موقعیتهای نامطبوع در ذهن و خیال در حالت آرمیدگی عضلات و بدن است در این روش از بیمار خواسته می شود که موضوعی را که در او احساس بدی ایجاد می کند در ذهن خود تصور کند و در تمام این مدت سعی کند از لخاظ بدنی در حالت آرمیدگی باشد مثلاً اگر کسی موقع سخنرانی دچار اضطراب می شود باید تصور کند که در حالت آرامش پشت میزش نشسته و برای سخنرانی آماده می شود و آموزش می بیند با آرمیدگی تنش و اضطراب را از میان بردارد . معمولا بیمار سلسله مراتبی از اضطراب را در نطر می گیرد . مثلاً از یک هفته قبل از سختراتی تا روز سخنرانی و حین سخنرانی را در ذهن خود تصور می کند و به تدریج با اضطراب کنار می آید.
– غرقه سازی :
در غرقه سازی روانشناس، بیمار را با حداکثر موقعیت آزار دهنده روبه رو می کند ، مثلاً کسی که از گربه میترسد اول به صورت ذهنی و در صورت امکان بصورت واقعی با گربه رودرو می کند به این ترتییب از ترس اولیه او کاسته می شود.

درمان اضطراب

 

نمونه درمانی اضطراب

در اینجا یک نمونه درمانی اضطراب بوسیله هیپنوتیزم را شرح می دهیم :مراجعی با اعتماد به نفس پایین احساس اضطراب و تنش و افکار مزاحم و تصور اینکه شخصی از درون او را نگران می کند تحت درمان با هیپنوتیزم قرار گرفت پس از چند جلسه اظهار می دارد که اضطرابش کم شده احساس آرامش درونی می کند اعتماد به نفس بهتری دارد و به ارزشهای خود پی برده است.

This Post Has 4 Comments

  1. سلام من فوبیا وافسردگی دارم و۴۷سالمه سه ساله که این بیماری رودارم وحتی از هیپنوتیزم درمانی هم میترسم لطفاً راهنمایی کنید

  2. سلام دختری ۲۲ ساله هستم از کودکی تا حالا هروقت میرم تو جمع هنگام غذا خوردن حالت تهوع میگیرم وتنم میلرزه خیلی از این مشکلم رنج میبرم لطفا کمکم کنید چگونه درمان میشم

Comments are closed.

Back To Top