skip to Main Content

درمان اضطراب (هراس) اجتماعی

درمان اضطراب (هراس ) اجتماعی
اضطراب (هراس) اجتماعی نوعی اضطراب است که با اضطراب زیاد در موقعیتهای اجتماعی ایجاد می شود که می‌تواند در بسیاری از جنبه‌های زندگی فرد اختلال ایجاد کند. بعضی از مبتلایان ممکن است هفته‌ها از خانه خارج نشوند وحتی در مواردی دیده شده است که شخص حتی از موقعیتهای شغلی و تحصیلی خود صرفنظر کذده است.

❇️ اضطراب اجتماعی دو نوع دارد :

۱. خاص
۲. فراگیر

نوع خاص مانند اضطراب سخنرانی در حضور جمع
نوع فراگیر شامل ترس شدید و پایدار می‌باشد در این موارد حتی فرد هراس شدید از قضاوت دیگران در مورد ظاهر یا رفتارش را دارد در این وضعبت فرد معمولاً متوجه زیاده روی در این احساس ترس می‌شود ولی قادر به کنترل ان نیست.

غلبه بر اضطراب و ترس

✅ علائم جسمی : سرخ شدن، تعریق زیاد، لرزش، تپش قلب، احساس دل آشوب و لکنت
در موارد شدید با حملات اضطرابی نیز همراه است.

? چه چیزی باعث ابتلا به اختلال اضطراب اجتماعی می شود؟

ژنی که از طریق خانواده به افراد منتقل می شود، خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد اما این امر تمام واقعیت نیست. دانشمندان معتقدند ترکیبی از دی ان ای، محیط و عوامل روانی در این امر دخیل هستند. محققان به دنبال مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی و یک جفت از ساختارهای درون مغز به نام آمیگدال هستند.

? درمان اختلال اضطراب اجتماعی: روان درمانی

یک روش گفتگودرمانی در درمان استرس بسیار موثر است که به آن درمان رفتاری شناختی می گویند. یک مشاور به شما کمک می کند تا افکار و اعمال منفی خود را شناسایی کنید. درمان رفتاری شناختی تاحدی به معنی نوشتن تکلیف است یعنی افکاری را که منجر به اضطراب زیاد می شوند، می نویسید. یک بخش دیگر تکنیک های آرامش بخش است که با این روش ها افراد سه تا چهار ماه احساس بهتری خواهند داشت. ترکیبی از دارو و درمان رفتاری شناختی بهترین راهکار است.

⚪️ درمان اختلال اضطراب اجتماعی: دارو

برخی از داروهای ضدافسردگی به پایین آوردن اضطراب کمک می کنند با مصرف این داروها سه تا شش هفته بعد، احساس خوبی پیدا خواهید کرد. شاید پزشک شما برای مدت کوتاهی، بنزودیازپین تجویز کند احتمال دارد با مصرف این دارو ها به آن ها وابسته شوید.

⚫️ مراقبت در صورت ابتلا به اختلال اضطراب اجتماعی

با ایجاد چند تغییر کوچک در عادات خود می توانید در جهت درمان اختلال اضطراب اجتماعی حرکت کنید. از مصرف کافئین، داروهای بدون نسخه، حتی داروی سرماخوردگی، اجتناب کنید. چون این داروها می تواند علایم اضطراب را تشدید کند. سعی کنید استراحت کافی داشته باشید و غذاهای سالم مصرف کنید. از فنون آرام کننده مثل یوگا یا مدیتیشن استفاده کنید. حتما ورزش کنید؛ شواهدی وجود دارد که فعالیت متعادل فیزیکی اثر آرام بخشی دارد

This Post Has 4 Comments

  1. سلام دکتر جان بنده از همکاران ازمایشگاهی هستم.راستیتش من یک برادر دارم که حدود۱۵ سال پیش دچار یک افسردگی شدید شد.که دکترها اسکسزوفرنی حاد تشخیص دادن.واز ان موقع به بعد تحت درمان شدولی جواب نداد.بنده همه جور دران را انجام داده ام.شیمیایی،هامیوپاتی،عرفان درمانی،دروان گیاهی،پرتو نگاری نقطعه ای و…
    الان خسته شدم خودم ماندم چیکارکنم.عمدترین مشکلی که دارد ترساز مردم وجمعیت است .الان بیش از ۸ سال که از خانه بیرون نرفته ودر خانه است.

  2. دوساله که سیتالوپرام تحت نظر پزشک مصرف می کنم ولی انگار نه انگار اصلا تاثیری نداره

  3. همین که دارم این مطالب رو می خونم دچار اضطراب می شم عرق می کنم حالا فکر کنید تو یه جمع بخوام حرف بزنم که دیگه وا ویلا می شه خواهش میکنم کمکم کنید… از خیلی از فرصت های پیشرفت شغلی عقب موندم به خاطر همین فوبیا

Comments are closed.

Back To Top