skip to Main Content

لکنت زبان در کودک و راه های درمان آن

درمان لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان با هم قدری تفاوت دارد . بدین معنی که لکنت زبان کودک را فقط با تدبیر معلم پرحوصله ، تعلیم متوالی ، و گفتار درمانی می توان بهبود بخشید . مادر و پدر هم بعنوان کمک ، در تعلیم کودک خود بسیار نقش دارند .

لکنت-زبان

درمان لکنت زبان چگونه است ؟

اولین نکته ، دلسوزی نکردن است زیرا با این عمل اعتماد به نفس فرزندمان را سلب کرده ایم . برخورد آرام و عادی ، دیگر شرط مهم روش درمانی لکنت فرزند شماست .

آرام و شمرده صحبت کردن همیشه تمرین کارآمدی ست و دوری از موقعیت های پُرتنش و پُر استرس نیز ضروری ست . کودک شما باید بدون اینکه بخاطر او بیاورند که لکنت زبان دارد ، کلام صحیح را ، ابتدا در ذهنش نظم دهد و سپس بیان کند . در بیرون از منزل باید با دوستانش ارتباط بگیرد و حتی در گفتگوها ، اول از همه شروع کند .

در دوران درمان باید احساسات محبت آمیز نسبت به کودک ابراز داشت و از هرگونه عصبانیت و امثال آن پرهیز کرد . دقت کنید در زمان تمرین با فرزندتان ، حتی برای مثال هم ادای او را درنیاورید و با لکنت صحبت نکنید .

در اشخاص بزرگ درمان قدری از این مشکل تر است … در درمان لفظی ، باید دقت کرد که شخص طرز درست نفس کشیدن را بیاموزد و پس از ابراز هر کلمه ، نفسش را بیهوده حبس نکند .

با شماره های ملایم و پشت سر هم تنفس ناکافی و بیجا را بصورت عادی و صحیح درآورد و در این حال آموختن اشعار و حفظ کردن شعرها و حتی وادار کردن شخص به سخنرانی در خلوت و آن هم با صدای بلند کمک موثری به درمان می کند .

لازمست توجه داشته باشیم که اگر لکنت زبان بعلت ترس و وحشت ، یا ناراحتی های روانی ایجاد شده باشد در اینصورت درمان روانی لازم دارد و روانشناس با معاینه و رسیدگی خود ریشه ناراحتی را کشف و آن را از بین خواهد برد .

ارتباط-کلامیلکنت زبان چگونه شروع می شود ؟

معمولاً کودکان روزهای اول که زبان باز می کنند ، لکنت زبان مخصوص دارند و در حرف زدن تردید می کنند و یا گفتارشان کمی طولانی تر است و زمانی این حالت در آنها باقی خواهد ماند که احساس کنند کلامشان از طرف والدین و دیگر اعضاء قطع می شود .

این نوع لکنت زبان ، بیماری نیست و خود به تدریج با فراگرفتن کلمات زیادتر رو به بهبود می رود ولی آنچه را که لکنت زبان واقعی باید نام گذاشت ، لکنت زبانی است که در سنین بالاتر و در دوران مدرسه یعنی ۶ تا ۱۰ سالگی پیدا می شود و کودک را آزار می دهد .

کودکی ۶ تا ۷ ساله را در نظر آورید که هنگام سخن گفتن سرخ و کبود می شود و با جدیت کامل سعی می کند مطلب خود را بفهماند و

حرفش را بزند ولی کلامی از دهانش خارج نمی شود و کم کم از حال خود عصبانی می شود و به کلی از گفتار باز می ماند .

کودک دیگر هنگام حرف زدن کلمات را ادا می کند ولی روی بعضی کلمات فشار بیشتری می آورد و بعضی سیلاب ها را نمی تواند به راحتی ادا کند و این هر دو حال برای کودک آزار دهنده است .

به گفته کارشناسان ، لکنت زبان در پسران بیش از دختران است . در سنین مدرسه معمولاً فراوان تر است ولی گاهی دیده شده است که در سنین بالاتر یعنی ۱۶ ، ۱۷ سالگی نیز پیدا می شود .

عصبانیت ، ترس ، وحشت و غم و اندوه ، ممکن است لکنت زبان را شدت دهند و شاید بلعکس خشم و غضب موقتاً سبب از بین رفتن آن شود به طوری که گویی کودک لکنت زبانش را فراموش می کند .

خواندن یک تصنیف دلخواه ، و یا بازگو کردن یک شعر یا قصه مورد نظر ، موقتاً لکنت زبان را از یاد می برد ولی در همین حال اگر کودک را عصبانی کنند یا کلامش را قطع کنند دوباره دچار لکنت می شود .

آیا لکنت زبان ارثی است ؟

خیلی ها تصور می کنند لکنت زبان ارثی است ، یعنی از مادر و پدری که یکی … یا هر دو ، لکنت زبان دارند کودک با این عارضه به وجود می آید اما این طور نیست و اگر واقعاً کودکی را که از والدین دارای لکنت زبان به وجود آمده ، از همان بدو تولد از آنها جدا سازیم و در محیط مناسب بزرگ کنیم به هیچ وجه لکنت زبان نخواهد داشت .

همچنین اگر فرزندی ، تحت نظر والدین گاهی لکنت زبان داشته ، فقط به علت تقلیدی بوده است که از آنها می کرده و با صحبت و تمرین بر طرف خواهد شد .

بعضی دیگر به اشتباه تصور کرده اند که کودکانی که دارای لکنت زبان هستد عارضه ای مخصوص در مغز دارند که بدان دلیل گرفتار لکنت زبان می شوند ، در صورتیکه این مطلب نیز به هیچ وجه صحت ندارد زیرا همه کودکان دارای لکنت زبان ، در تمام مدت عمر با این عارضه باقی نمی مانند و اغلب در سنین رشد و بلوغ که وارد دوره جدید زندگی می شوند با روش های خود درمانی ، اصلاح تنفس و دارو درمانی به تدریج رو به بهبود می روند .

علاوه بر بکار گیری این فنون گفتار درمانی در درمان لکنت زبان، مشاوره روانشناسی، روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی نیز می تواند به منظور بهبودی ویژه گی های روانی فرد و در نهایت در درمان لکنت زبان مورد استفاده قرار گیرد.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

Back To Top