skip to Main Content

مازوخیسم چیست

مازوخيسم يا شهوت خود آزاري چيست؟
انحراف مازوخيسم يا شهوت خودآزاري نقطه ي مقابل انحراف جنسي ساديسم است . يک فرد ساديک از آزارو اذيت کردن به ديگران لذت جنسي مي برد ، اما يک انسان مبتلا به مازوخيسم از عذاب و شکنجه وارد شدن به خودش لذت جنسي کسب مي کند .
کانون اصلي اين نابهنجاري جنسي ، عمل تحقير شدن، کتک خوردن، به بند کشيده شدن يا رنج بردن به گونه اي ديگر است اعمال آزار خواهانه اي که ممکن است از شريک جنسي خواسته شوند مشتمل بر مهار کردن ، بستن چشم، لگد مال کردن، سيلي زدن، تازيانه زدن، کتک زدن، دادن شوک الکتريکي، بريدن وتحقير کردن است .

orgasmOMXhandgrabbingsheet

از ویژگی های اساسی مازوخیسم جنسی احساس تحریک جنسی و یا هیجان ناشی از دریافت درد، رنج کشیدن و یا تحقیر شدن است. درد، رنج کشیدن و تحقیر شدن خیالی نیست و واقعی است و میتواند ماهیت جسمی و یا روانی داشته باشد.

به فرد مبتلا به مازوخیسم،مازوخیست(masochist) و یا خود آزار میگویند.

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، که همچنین به عنوان DSM نیز شناخته میشود، توسط متخصصان بهداشت روانی برای تشخیص اختلالات روانی خاص به کار گرفته میشود. در  نسخه سال ۲۰۰۰ از این کتابچه راهنما (چاپ چهارم که به عنوان DSM-IV-TR نیز شناخته می شود) مازوخیسم جنسی جزو  یکی از انواع انحرافات جنسی طبقه بندی شده است.

انحرافات جنسی (Paraphilias) امیال، تخیلات و رفتارهای جنسی شدید و مکرر هستند.

فرويد معتقد است که، آزارخواهي، ناشي از برگشت تخيلات تخريبي به طرف خود است . اينگونه افراد ممکن است در دوران کودکي تجاربي داشته اند که آنهارا متقاعد کرده است که درد کشيدن پيش شرط لذت جنسي است .
ماهيت تخصصي فعاليتهاي جنسي و تمايل برخي افراد سادومازوخيست به ملاقات کردن با کساني که ترجيحات جنسي مشابهي دارند، آنها را به سمت پيوستن به سازمانهايي مي کشاند که براي ارضا کردن نيازهاي آنها تدارک ديده شده اند مثل انجمن (( تيل يولنشپيگل )) در نيويورک سيتي يا انجمن (( يانوس)) در سانفرانسيسکو . فعاليتهايي مانند بريدن، سوراخ کردن، انقياد وشوک دهي مي توانند خطرناک باشند و اين خطر، احساس برانگيختگي سادومازوخيستها را بيشتر مي کند . در حالت افراطي تر، فرد ماسکي را به صورت مي زند يا کيسه ي پلاستيکی روی سر می کشد ، حلقه ی طنابی را به گردن می اندازد ، یا گازنیترات استنشاق می کند که موجب خفگی می شود .
بیماری مازوخیسم نوعی بیماری روانی است که در آن فرد علاقه شدیدی به تحقیر شدن توسط جنس مخالف را دارد . این بیماری در هر دو جنس وجود دارد اما در در مردان به مراتب بیشتر از بانوان یافت می شود . مازوخیسم بیماری ای نیست که با شرایط خاص و یا محیط خاصی به وجود بیاید . این بیماری از بدو تولد بیمار با او همراه بوده و تا کنون نیز درمانی برای آن یافت نشده و فقط گاهی قابل کنترل به وسیله دارو است که البته یک مازوخیست حاد هیچ گاه علاقه ای به بهبودی خود ندارد و از این بیماری لذت می برد . این بیمار که از او اصطلاحا با عنوان slave و یا برده نام برده می شود در مقابل خود mistress و یا ارباب را دارد . در بسیاری کشورهای دنیا ارباب
هایی هستند که برده ها را برای مدتی می پذیرند و در آن مدت هر دو نیاز خود را ارضا می نمایند . ارباب یک فرد سالم است و طبیعی است که از اینکه شخصی به پای وی بیفتد و پایش را ببوسد و یا ته مانده غذای او را بخورد و یا حتی به روی او آب دهان بیندازد لذت می برد . برده ها طبق توافقنامه ای به صورت ساعتی و یا برای مدت طولانی تر در اختیار ارباب هستند و در آن توافق نامه ذکر می شود که چه نوع کارهایی با برده صورت گیرد و پس از تمام شدن مدت آن نیز ارباب برده را نوازش کرده و این رابطه به پایان می رسد . البته در ایران مانند همیشه به طور رسمی میسترسی وجود ندارد و آشنایی با قوانین این رابطه نیز ناشناخته است . ضمن اینکه بیماری مازوخیست تقریبا در ۳۰ تا ۴۰ درصد مردان وجود دارد با درصد حاد بودن متفاوت . در بعضی موارد بسیار خفیف بوده و در موارد حاد آن حتی به خوردن ادرار و مدفوع میسترس نیز ختم می شود .

در هر دو جنس مرد و زن تمایل به رابطه جنسی خشن میتواند وجود داشته باشد ، بطور کلی تمایل و لذت از خشونت در رابطه جنسی به شرط لذت برای فاعل نشانه سادیسم جنسی و برای مفعول به شرط لذت نشانه مازوخیسم جنسی است ، تعریف دقیقتر آن رابطه جنسی که در آن لذت روانی به سبب آسیب رساندن به جسم خود یا فرد مقابل باشد نشانه اختلال میباشد و نیاز به درمان دارد.
گاهی اوقات خانم ها از خشونت همسرشان در رابطه جنسی گله مند هستند و گاهی این خشونتها تا حدی بوده که باعث اسیب جدی شده است ، لذا تمایل به رابطه جنسی خشن جزء خواسته های مشروع تلقی نمیشود.

 

علت تمایل به خشونت در رابطه جنسی از نوع مازوخیزمم (خودآزاری جنسی)

معمولا فردی که از آسیب فیزیکی و تحقیر شدن در رابطه جنسی احساس لذت میکند ، این تمایل از دوران کودکی و بلوغ وی شکل گرفته دانشمندان بر این عقیده اند که افرادی که در مراحل رشد خود در خانواده تحقیر شده اند یا نادیده گرفته شده اند این رویه را نیز در ارتباط جنسی ادامه میدهد و در خیالپردازیهای جنسی خود از رابطه جنسی خشن احساس رضایتمندی می کنند.
برخی از تخیلات جنسی افراد مبتلا به مازوخیزم جنسی
– تحقیر شدن حین رابطه جنسی
علائم : لذت بردن از مورد فحاشی قرار گرفتن از الفلظ رکیک در رابطه جنسی
– بسته شدن دستان و پاها و مورد آزار فیزیکی قرار گرفتن
علائم : خودداری از برقراری رابطه جنسی تا زمانی که به اجبار همراه باشد
– رابطه جنسی بدون ملایمت روحی
علائم : عدم تمایل به معاشقه و پیشنوازی در رابطه
– مورد تجاوز قرار گرفتن یا رابطه جنسی به اجبار و تمایل به رابطه جنسی همزمان
علائم : خودداری از برقراری رابطه جنسی تا زمانی که به اجبار همراه باشد
برخی تمایلات دیگر که نمیتوانیم مطرح نمائیم چرا که میتواند باعث ایجاد برانگیختگی در افراد مبتلا به این اختلال باشد.
علت تمایل به خشونت در رابطه جنسی در افراد مبتلا به سادیسم جنسی ( لذت از آزار دادن فرد مقابل )
معمولا افرادی که مورد خشونت جنسی ( تجاوز جنسی ) قرار گرفته اند یا شاهد صحنه هایی از این قبیل بوده اند حس انتقام جوئی در آنها منجر به آن می شود به رابطه جنسی خشن تمایل پیدا کنند ، اما بدان معنا نیست همه افرادی که چنین تمایلی دارند لزوما مورد تجاوز قرار گرفته اند چرا که عواملی نظیر پورنوگرافی ، تنوع گرائی ، رابطه با افراد مختلف نیز میتواند زمینه ساز چنین میلی در افراد شود.
برخی از تخیلات جنسی افراد مبتلا به سادیسم جنسی
– میل به خشونت
– میل به ارتباط های چند گانه
– میل به سوزاندن و آسیب به اندامهای جنسی مفعول
– میل به آزار کودکان

برخی نشانه های این افراد
برقراری روابط جنسی با افراد متعدد و آسیب رساندن فیزیکی به آنها ، عدم تمایل به معاشقه و پیشنوازی، اعتیاد به پورنوگرافی
هر چه فرد مفعول بیشتر احساس نارضایتی از درد و آسب وارده کند ، این افراد بیشتر احساس رضایتمندی میکنند و لذت بیشتری میبرند.

درمان مازوخیسم جنسی و هیپنوتیزم درمانی 

متاسفانه بسیاری از درمانگران به هر دلیلی معتقدند که بسیاری از انحرافات جنسی قابل درمان نیستند (یا از روی سهو و یا به هر دلیلی !) به هر حال به اعتقاد من  این نوع از انحراف جنسی همانند بسیاری از اختلالات روانی ریشه در ضمیر نا هشیار و تجربیات گذشته فرد دارد  که قابل درمان است.روان درمانی و هیپنوتراپی یا هیپنوتیزم درمانی بهترین و قویترین روش  درمان برای این نوع از مشکلات است.

Back To Top