skip to Main Content

درمان افسردگی سایکوتیک

افسردگی سایکوتیک یکی از انواع افسردگی اساسی است به این صورت که وقتی یک بیماری افسردگی شدید با علائمی از سایکوز (روان پریشی) همراه می‌شود، بروز می‌کند.

سایکوزها می‌توانند به شکل توهمات (مانند شنیدن صدایی که به آنها می‌گوید آنها انسانهای خوبی نیستند یا بی فایده‌اند)، هذیان (مانند احساس شدید بیهودگی، شکست یا انجام گناه) یا قطع رابطه با واقعیت به هر شیوهٔ دیگری باشد.

از هر چهار نفر که بابت بیماری افسردگی در بیمارستانها بستری می‌شوند، تقریباً یک نفر به افسردگی سایکوتیک دچار است.

توهمات و هذیان

افراد سایکوتیک تماس خود را با واقعیت از دست می‌دهند.[۲] این افراد ممکن است صداهایی بشنوند که وجود خارجی ندارند(توهم). همچنین آنها ممکن است عقاید غیر منطقی و بسیار عجیب داشته باشند. برای مثال آنها ممکن است خیال کنند که دیگران قادرند افکار آنها را بشنوند. یا افرادی سعی در صدمه زدن به آنها دارند، یا اینکه توسط شیطان تسخیر شده‌اند یا به خاطر ارتکاب به جرمی که در واقع هرگز انجام نداده‌اند تحت تعقیب پلیس هستند.

علائم رفتاری

افراد مبتلا به افسردگی سایکوتیک ممکن است بدون هیچ دلیل روشنی عصبانی شوند.
آنها ممکن است وقت زیادی با خودشان یا در رختخواب صرف کنند.
شب بیداری و خوابیدن در طول روز
بی خوابیهای مکرر

Psychotic-disorder

پنهان کاری در افسردگی سایکوتیک

افراد مبتلا به افسردگی سایکوتیک ممکن است بابت افکارشان احساس خجالت و شرمساری داشته باشند در نتیجه سعی در پنهان کردن این افکار کنند. این پنهان کاری تشخیص این نوع افسردگی را با دشواری مواجه می‌کند.

مسألهٔ تشخیص بسیار پر اهمیت است. درمان این بیماری با درمان افسردگی غیر سایکوتیک تفاوت می‌کند. همچنین داشتن یک دوره افسردگی سایکوتیک خطر ابتلا به اختلال دوقطبی را بالا می‌برد و با تکرار دوره‌های این افسردگی، خطر بروز مانیا و حتی خودکشی نیز ایجاد می‌شود.

معمولاً درمان افسردگی سایکوتیک در بیمارستان انجام می‌شود. از این طریق بیمار امکان تماس نزدیک و مکرر با متخصصین سلامت روان را دارد. در این شرایط دارو درمانیهای مختلفی ارائه می‌شود تا خُلق (به انگلیسی: mood) بیمار را به حالت ثبات برساند. از جمله ترکیباتی از داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی. داروهای ضد روان پریشی انتقال دهنده‌های عصبی را -که برقراری ارتباط بین سلولهای عصبی در محیط مغز را ایجاد می‌کنند- تحت تأثیر قرار می‌دهند. که این برقراری ارتباط توانایی درک و سازمان دهی اطلاعات درباره دنیای اطراف را ساماندهی می‌کند.

امروزه تعداد زیادی داروهای ضد روان پریشی و نورولپتیک به صورت گسترده استفاده می‌شود.

درمان افسردگی سایکوتیک

با توجه به علت افسردگی ، درمان افسردگی نیز متفاوت است . مثلا”  افسردگی با علت ژنتیکی به دارو درمانی بهتر جواب می دهد ، اگرچه روان درمانی نیز برای این گروه از افراد بسیار مهم می باشد . اما افسردگی هایی با علل محیطی و شخصی را می توان  با تاکید بر روش های روان  درمانی با رویکرد شناختی و رفتار درمانی تحت درمان قرار داد . با این حال گاهی اوقات باید از دارو درمانی نیز برای این نوع از افسردگی ها  استفاده نمود . با این حال بنظر می رسد هیپنوتیزم درمانی  به همراه روان درمانی و گاهی اوقات به همراه دارو درمانی یکی از موثر ترین روش های درمان افسردگی باشد .

This Post Has 5 Comments

 1. من نزدیک به ۶ماهه دچار حالت بی حالی شدید شدم همش احساس میکنم رو ابرم اطرافمو کارتونی محو میبینم به هرکی میکم میخنده شوهرم دستپ میندازه میگه تلقین نکن.دیگه خسته شدم ازین حالت.

 2. سلام. من یه مدت هست که دچار افسردگی شدید شدم. چند سالی میشه. ولی احساس میکنم علائم تشدید شده به افسردگی سایکوتیک دچار شدم. چند سال مشاوره رفتم و قرص خوردم اما جواب نداد. یه تست روانشناسی دادم که پونصد شیشصدتا سوال بود. داخل اون جواب همچین قطعی ای نداده بود ولی گفته بود علائمی که من دارم بیشتر در بیماران افسرده ی سایکوتیکه. پیش یه روان پزشک هم رفتم. اون حتی میگفت تو افسرده نیستی. سر حرفشم بود تا وقتیکه تست رو دید. واسه همین به نظرم ادم بیسوادیه. تست رو هم که دید گفت نمیتونم کمکت کنم. جلسات مشاورت رو بیشتر کن. افت تحصیلی، شکست های متوالی، مشکلات خانوادگی، داره دیوونم میکنه. چند بار خودکشی کردم. هرچند زیاد مایل به مردن نبودم. یکیش همین چند روز پیش بود با امپول هوا که توی رگهای دستم چندبار دویستوپنجاه میلی گرم زدم ولی جواب نداد. حتی چهل پنجاهتا قرص خوردم که یه چیزیم بشه. خیلی میخوابم. میل جنسیم خیلی زیاده. احساس پوچی و به درد نخور بودن میکنم. یجوری شدم که حوصله ی هیچ چیزی رو ندارم. حتی واسه حموم رفتن و اتو کردن و شستن لباسهام. فقط هر ازگاهی میرم باشگاه.(رزمی کارم. توی اسیا دوم شدم).از خاطرات گذشتم متنفرم. از اکثر اطرافیانم متنفرم.

  1. سلام.
   قابل درمان است تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.۲۲۸۹۹۱۴۵
   ۶
   ۷
   ۸

 3. سلام
  من عاشق فردی شدم که ایشون اینترن است.ما کاملا باهم رابطه خیلی صمیمی ای داریم فقط مشکل اینجاست که ایشون هشت سال قبل مبتلا به وسواس فکری شده و توهم هم داشتهه با فلوکستین ۲۰میلی کنارل شده.هشت ساله دوز دارو تغییر نکرده.البته در خونواده شون ژن بیماری اعصاب و روان هست.دایی ایشون BMDست و بعضی از اقوامشون وسواس دارند. من خودم در بخش اعصاب و روان کارمیکنم،علایم خاصی در این فرد ندیدم.ایا ازدواج با این فرد کار اشتباهی ست?لطفا راهنماییم کنید
  باتشکر

  1. قطعا نیاز است قبل از ازدواج از مشاوره های قبل از ازدواج استفاده کنید. در صورت تمایل تماس بگیرید تا برای مراجعه شما تعیین وقت کنند.

Comments are closed.

Back To Top