skip to Main Content

اضطرابهای جنسی

%d8%a7%d8%b6%d8%b6

اضطراب (Anxiety) را این طور تعریف می کنند: پاسخی نامتناسب به تهدیدی ناشناخته؛ و آن را در مقابل ترس (Fear) می دانند که پاسخی است متناسب به تهدیدی شناخته شده. هرچه که تعریفش باشد، همگان علایم روانی و جسمانی اش را می شناسند و از دل و جان تجربه اش کرده اند.

اما در دانش سلامت جنسی، اضطراب ها بسیار تعیین کننده اند. يكي از اضطراب هاي مشهور جنسی را بشناسید:

۱ اضطراب عملکرد (performance anxiety): این، هسته اصلی بسیاری از اختلالات جنسی مخصوصا در مردان است. زودانزالی و اختلال نعوظ اغلب با این اضطراب همراهند. مردی که یک بار وسط کار، عملکرد آلتش مختل شود؛ مثلا بی اختیار انزال شود یا نعوظش از دست برود و در اوج برانگیختگی همسر، از میدان کناره گیری کند، دفعه بعد، با بار سنگینی از اضطراب روی شانه هایش وارد کارزار سکس می شود: «نکند این بار هم…» و چه انتظاری از این مرد می رود؟ فکرش را بکنید که بارها و بارها این اتفاق تکرار شود؛ اضطراب آن قدر سنگین می شود که ذهن ناخودآگاه مرد بی نوا کلا در دکان سکس را تخته می کند.

 

 

اضطراب آلت تناسلي

۲اضطراب آلت تناسلی (penis anxiety):

مردانی که مدام ذهنشان مشغول است که «نکند آلتم کوچک است» و نتیجه اش این می شود که آلت از کار می افتد. دقت کنید که این اضطراب، فراتر از آرزوی همیشگی جنس مذکر است برای بزرگ تر شدن آلت؛ آرزویی که تا امروز دست نیافتنی بوده. افراد مبتلا به این اضطراب، حتی نمی توانند با جنس مونث ارتباط بگیرند از ترس اینکه تحقیر شوند. یا اگر هم وارد ازدواج شوند، سیستم شان درست کار نمی کند و ممکن است هم خودشان و هم همسرشان فکر کنند واقعا دلیلش همین کوچکی است. اما حداقل همراهان کانال «سلامت جنسی- کلینیک دکتر شکیب» می دانند که سایز آلت، ارتباطی با کیفیت و لذت رابطه جنسی ندارد.

برای درمان اضطراب ها هم می شود دارو خورد و هم روش های مختلف روان درمانی برایشان وجود دارد. ولی روان درمانی  و هیپنوتیزم درمانی بر بقیه ارحجیت دارند.

 

ادامه دارد….
منبع: مقاله دکتر محمد رضا شکیب

Back To Top