skip to Main Content

نکاتی درباره فرزند پروری

ف1

واالدين عزيز:

فرزندخود را*دوست*داشته باشید.

برای فرزندخود*الگوی*خوبی باشید.

فرزندخود را*خوب* آموزش دهید.

فرزندخود را با*انظباط *بار آورید .

به مسولیت های خود*آگاه *شوید.

کمبود “روابط انسانی”، فرزند شما را در بزرگسالی با مشکلات اخلاقی و عاطفی زیادی مواجه میکند. اگر کودکتان خواهر و برادر ندارد، ارتباط او با بستگان درجه دو یا آشنایان را افزایش دهید.

اگر کودک شما دچار لکنت زبان است برای درمان لکنت زبان کودکان روشهای زیادی ازجمله روانکاوی،گروه درمانی،هیپنوتیزم درمانی ودارودرمانی وجود دارد.درمورد کودک دبستانی،باید به او آموخت که چگونه استرس خود راکاهش دهد و راحت و آرام صحبت کند.
اگر کودک شما کمبود اعتماد به نفس دارد برای افزایش” اعتماد به نفس “کودک برای او موقعیتهای چالش برانگیز هرچند کوچک ایجاد کنید تا از موفقیت در آنها احساس رضایت کند.
مثلاً بستن بند کفش، يا ضربه زدن به یک توپ .

فرزندان ما از ۴ سالگی به بعد، پرسش های جنسی ناشی از کنجکاوی خود را آغاز می کنند.
دراین سن است که بايدبا تربيت صحيح مواظب باشيم كودك در سنین بالاتر به”بی پروایی جنسی”کشیده نشوند.
نقاشی کودک فرصت مناسبی برای پرورش خلاقیت اوست. بنابراین با توقع خلق یک اثر هنری بی عیب و نقص، خلاقیت و استعداد کودک را کور نکنید.
در نقاشی کودک خود دخالت نکنید!!!
تذکر کلامی جایگزین تنبیه فیزیکی كنيد.
تذکرها باید به دور از توهین و واژگان منفی باشد،زیرا “تنبیه کلامی شدید” باعث ایجاد ناهنجاری، افسردگی و کاهش عملکرد کودک در دوران تحصیل میشود.
سرايت رواني
تربیت یاپرورش کودکان به حالات روحی و روانی والدین بستگی فراوانی دارد زیراخانواده پراسترس فرزند استرسی تحویل جامعه می دهد و به این موضوع «سرایت روانی» گفته می شود.
اگر کودکی موهای خود راکشید نشان از اختلال عصبی،ناراحتی ونگرانی او دارد ومناسب است که والدین علت ناراحتی او را جویا شوند ویا در صورت وجود اختلال عصبی کودک رابه نزد روانشناس ببرند .
مادر کنترلگر بهتر است یا مادر مهربان؟

مادرانی که کمتر کنترل گر و بیشتر مهربان هستند، روابط بهتری با کودکان خود دارند.

کودکان باید از حق انتخاب برخوردار باشند تا بتوانند رشد کنند.

اما، مادران کنترل گر، تلاش می کنند تا درهر لحظه به جای فرزندشان تصمیم بگیرند و او را به سویی که به نظرشان درست است هدایت کنند

Back To Top