skip to Main Content

آشنایی با روشهای موثر برای پیشگیری و درمان افسردگی

آیا میتوان در برابر افسردگی واکسینه شد ؟

افسردگی

افسردگی از شایعترین اختلالات روانی است که از آن بعنوان  سرماخوردگی روانی نیز نامبرده میشود .

عوامل واسترسهای محیطی و مسایل بیولوژیک و ژنتیک و هورمونی همگی میتوانند جزو علل ایجاد افسردگی  باشد .

 

از آنجایی که  افسردگی  باعث میشود دید فرد نسبت به افراد دور وبر بسیار منفی شود و خلق پایین فرد با اضطراب یا پرخاشگری و بیقراری همراه میشود ؛ افراد دیگری که بعنوان همسر ؛ والدین ؛ فرزند با افراد افسرده زندگی میکنند ؛ زندگیشان دستخوش تغییر خواهد شد .

 

افراد خانواده فرد افسرده نیز نسبت به وی ممکن است  ؛ احساسات ۲گانه ای مانند احساس گناه در مورد ایجاد افسردگی ویا احساس خشم  از ناتوان و ناکارآمد بودن فرد دست میدهد.

 

و حال به راهکارهایی میپردازیم که میتواند در برخی از انواع افسردگی فرد را واکسینه کند:

 

معاشرت و صحبت  با دیگران : اگر به این نیاز روانی  با افزایش ارتباطات صحیح ؛ ارتباط و گسترش شبکه های حمایتی ؛ بیان عقاید و گوش  دادن به دیگران ؛ به درستی پاسخ داده شود ؛ قدم بزرگی در مسیر افزایش حس همدلی و احساس امنیت  برداشته میشود و با کاهش تفکرات منفی و  خطاهای شناختی که شروع ابشار ایجاد افسردگی میباشد ؛ بر خواهد داشت .

 

فعالیتهای معنوی و انسان دوستانه:همواره داشتن چنین فعالیتهایی در مراکز خیریه و کمک به افراد بیمار و سالمند و معلول ؛حس توانمندی را در فرد تقویت میکند و باعث قدرتمند شدن هویت معنوی فرد میشود و مانع افسردگی می شود…..

 

فعالیتهای خلاقانه 

مطالعه کتابهای مفید ؛ بازیهای هوشمندانه ؛ نوشتن ایده های نو ؛ ایجاد تغییران جدید در محیط اطراف ؛ انجام فعالیتهای قدیمی مثل آشپزی به شیوه ای دیگر ؛باعث افزایش انگیزه فرد و لذت بردن از #هوش بعنوان قسمتی از هویت فرد میشود .

 

فعالیتهای تفریحی 

داشتن یک لیست طولانی از فعالیتهای ریز و درشت لذت بخش ؛ برای هر فردی لازم است . هر بار که مسیر لذت بردن در فرد تحریک میشود ؛ فعل و انفعالات شیمیایی مغز فرد را بسمت انگیزه مند شدن پیش میبرد .

هر چیزی که در این لیست برای شما هیجان ایجاد میکند ؛ مثل بازی کردن ؛ مهمانی رفتن ؛خرید ؛ فیلم دیدن و.. …..یک قدم موثر برای پیشگیری از افسردگی  است.

 

فعالیتهای هنری 

 

فعالیت هنری دلخواه هر فرد به منزله طراوت و غنا بخشیدن به قسمتهای تاریک ذهن و کاهش بار احساسات منفی سوق دهنده به سمت خلق پایین است.

 

فعالیت بدنی 

ورزشهای هوازی مانند شنا ؛ ایروبیک ؛ پیاده روی ؛ عملکرد  هورمونهای شادی را در مغز تسهیل میکند.

 

مدیریت زمان 

 

برنامه منظم روزانه ؛ مهارت در اجرای به موقع برنامه های روزانه ؛ ذهن را نیز در این نظم شریک میکند و ذهن منظم میتواند در تصمیم گیریها و حالتهای حسی منفی عملکرد بالغانه تری داشته باشد .

 کمک گرفتن از روانشناس متخصص

در بیشتر مواقع افسردگی در اثر سرکوب شدن  و نادیده گرفتن عواطف و احساسات و طغیان ضمیر ناخودآگاه ایجاد می شود  و بهرهگیری از روشهای درمانی بخصوص آنهایی که ضمیر ناخوداگاه را هدف قرار میدهند مانند هیپنوتیزم درمانی در درمان افسردگی بسیار موثر واقع می شود.

بیایید با فراهم کردن شرایط مطلوب برای خود و نزدیکانمان ؛ خودمان را در مقابل افسردگی این بیماری دامنگیر  مصون کنیم.

 

 

 

Back To Top