skip to Main Content

درمان افسردگی و حل مشکلات همراه با افسردگی

 

مشکلات همراه با افسردگی

حل مشکلات همراه با افسردگی

تحقیقات نشان داده که از بین هر ده عامل از کارافتادگی، پنج عامل آن مرتبط با بیماری های روانی مثل افسردگی است و یکی از بزرگترین دغدغه افراد و خانواده مبتلایان به افسردی حل مشکلات همراه با افسردگی می باشد. با توجه به اهمیت این مسأله، توجه به «سلامت روان» بیش از پیش ضروری به نظر می رسد. این مسأله از آنجا قابل تأمل تر می شود که درصد اندکی از بیماریهای روانشناختی را بیماران شدید روانی تشکیل می دهند، در عوض بسیاری از بیماریها و مشکلات روانشناختی افراد در حد خفیف و حتی پنهان هستند که می توانند با شکایات جسمانی در تمام اندام های بدن خود را نشان بدهند.

بروز افسردگی با نشانه های جسمی

تفاوت اساسی میان بیماری های جسمانی با بیماری های روانی که با علایم جسمانی ظاهر می گردند، این است که در بیماری های جسمانی، بیمار دارای یک آسیب عضوی می باشد. در صورتی که در افسردگی با علایم جسمانی، عضو جسمانی (مثل درد اعضای مختلف بدن، دردهای گوارشی و غیره) که بیمار از درد آن شکایت دارد، در واقع آسیب ندیده است، بلکه بیماری های عصبی یا روانشناختی، علایم جسمی یا شبه جسمی ایجاد کرده است.

برخی بیماریهای جسمانی نیز روان-تنی هستند، یعنی مشکلات روانشناختی علایم و آسیب جسمانی ایجاد می کند و متقابلا بیماریهای جسمانی باعث پیدا شدن مشکل روانشناختی می شوند.

در موارد متعددی مشاهده شده است که فرد با شکایت از درد در سر، قلب، شکم و دستگاه گوارش به سراغ پزشکان متخصص این رشته ها رفته و پس از صرف هزینه های بسیار هیچ نتیجه ای نمی گیرند. در حالیکه با مراجعه به روانشناس متخصص یا روانپزشک پیش از اینکه این بیماری مزمن گردد می توان به درمان آسان آن کمک نمود.

با درمان افسردگی ( شامل: درمان دارویی، روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی) گذشته از درمان برخی بیماریهای جسمانی که منشاء روانی دارند،  مشکلات دیگر نیز در افراد افسرده وجود دارند که حل می شوند. برای حل مشکلات همراه با افسردگی باید ابتدا آنها رابشناسید این مشکلات عبارتند از: –

۱- روابط جنسی و عاطفی

۱مشکلات جنسی و عاطفی در افراد افسرده

افسردگی ،بزرگترین مانع زندگی عاشقانه شاد است. زن افسرده ممکن است خود را برای شریک جنسی‌اش جذاب نداند و مرد افسرده نیز ممکن است فکر کند توانایی مردانگی خود را از دست داده و دیگر نمی‌تواند همسر ایده‌آلی باشد. چنین برداشت‌هایی در کاهش اعتماد به نفس فرد موثر است و به نوعی بر شدت افسردگی می‌افزاید. با درمان افسردگی روابط جنسی و عاطفی افراد بهببود می یابد.

البته داروهای ضدافسردگی می‌توانند میل جنسی را کاهش میدهند .ولی دارو درمانی فقط یک روش درمان است، درمان های روانشناسی و نیز هیپنوتیزم درمانی نیز برای این اختلال بسیار مفید هستند

۲- بد خوابی

۲-کم خوابی یا پر خوابی از مشکلات همراه با افسردگی هستند.

الگوی خواب در افراد مبتلا به افسردگی بسیار متفاوت است:

  • به خواب رفتن این افراد بسیار طول می کشد
  • کل زمان خواب کاهش می یابد
  • خواب عمیق کم و یا اصلا رخ نمی دهد.
  • مرحله REM در اوایل شب رخ می دهد.
  • به صورت مکرر از خواب بیدار می شوند.
  • صبح زود از خواب بیدار می شوند و نمی توانند دوباره بخوابند، حتی اگر بسیار خسته باشند.

افسردگی با کاهش یا افزایش در خواب سرزندگی را از فرد می گیرد و باعث تشدید افسردگی می گردد، با درمان افسردگی مشکلات خواب و پیامدهای منفی آن برطرف می شود.

 

۳- درماندگی آموخته شده ( یکی از مشکلاتی که حل مشکلات همراه با افسردگی به آن مرتبط است )

مشکل درماندگی در افسردگی

اگر انسان ها در موقعیتی قرار بگیرند که تلاش هایشان تغییری در نتیجه و وضعیت ایجاد نکند احتمالا به انفعال و درماندگی کشیده می شوند. یکی از عوامل مهم در ایجاد افسردگی همین درماندگی آموخته شده است. هر انسانی که دچار شکست می شود در درجه اول هیجان خشم را تجربه می کند، پس از مدتی دچار درماندگی می شود. اینکه این درماندگی دوام دارد و یا موقتی است به سبک های اسناد فرد بستگی دارند. حس درماندگی و عجز در افراد افسرده با درمان افسردگی جای خود را به ابتکار عمل و خلاقیت می دهد

۴-کاهش اعتماد به نفس

یکی از علایم افسردگی، کاهش اعتماد به نفس است که بیمار افسرده دید منفی نسبت به خود، محیط اطراف و آینده پیدا می کند. افکار بیمار افسرده بیشتر درجهت سرزنش خود و ناچیز دانستن دستاوردهای خود و تکیه بر ناتوانی ها و نارسایی هایش متمرکز است. فرد افسرده دورنمای تاریکی از آینده خود تصور می کند و هر فعالیتی به نظر وی دشوار و انجام نشدنی است و به دلیل این ناتوانی و عدم اعتماد به نفس،از فعالیت های معمول و ایجاد ارتباط پرهیز می کند.

بین افسردگی و عدم اعتماد به نفس یک رابطه دوسویه وجود دارد و هریک دیگری را تشدید می کند و رفع یکی از آن ها باعث رفع دیگری می شود. با درمان افسردگی ،عدم اعتماد به نفس نیز به سرعت بهبود می یابد

۵- عدم احساس کنترل بر زندگی

وقتی افسردگی انرژی فرد را کاهش می‌دهد، حتی ساده‌ترین وظایف (مانند جارو زدن خانه یا پرداخت قبوض) می‌تواند به شدت دشوار شود. هرچه شرایط آشفته‌تر شود، احساس ناتوانی بیشتری خواهید داشت. درمان افسردگی می‌تواند انرژی مورد نیاز برای کنترل زندگی و منظم ساختن آن را به شما برگرداند

۶- ناامیدی

نا امیدی از دیگر مشکلات همراه با افسردگی است

ناامیدی یک نشانه بارز از بیماری روانی افسردگی است که در اختلال افسردگی مضاعف، این ناامیدی حتی شدیدتر می‌شود. این واژه به نوع مزمن و خفیف‌تر افسردگی اطلاق می‌شود که گرایش دارد به افسردگی شدید تبدیل شود.ناامیدی می‌تواند نشانه‌ای برای تشخیص بیماری افسردگی مضاعف باشد.

بیماری که ناامید است مسلما از همه چیز دست می‌شوید و فکر می‌کند که جهان بر ضد و مخالف اوست، آینده تاریک است و او از مبارزه کردن و مقابله با مشکلات زندگی عاجز است. افسردگی مضاعف زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد مبتلا به افسردگی خفیف با علائم کمبود انرژی وارد مرحله افسردگی شدید یا افسردگی ماژور می‌شود. درمان افسردگی، امید و عشق به زندگی را در فرد افزایش می دهد.

 ۷– مشکلات جسمی

مطالعات مختلف نشان داده است که سردردها، کمر درد، درد در ناحیۀ سینه، مشکلات گوارشی (درد شکم)، درد در اعضای مختلف بدن، سرگیجه و … از آن دست مشکلات جسمی اند که ممکن است، در افسردگی پنهان مشاهده شوند. کسانی که بیماری‌های مانند آرتریت و میگرن دارند، در صورت ابتلا به افسردگی درد بیشتری را حس می‌کنند و ناتوان‌تر می‌شوند.درمان افسردگی این مشکلات جسمی ناشی از افسردگی را التیام می بخشد و شکایت های جسمی افراد را کاهش می دهد.

درمان افسردگی سبب بهبود سبک زندگی می شود و بالعکس.

 

۸- اعتیاد

افرادی که به مصرف مواد مخدّر وابستگی دارند غالباً از بیماری‌های روانی نیز رنج می‌برند. عدم درمان بیماری‌های روانی این افراد، درمان اعتیاد آنها را نیز مشکل‌تر و پیچیده‌تر می‌سازد.

از طرف دیگر، افسردگی که گاه با یک شکست عاطفی نیز بوجود می آید باعث دوری و کنارگیری بیشتر فرد از روابط اجتماعی می شود، از دست دادن ارتباط با دیگران می‌تواند سبب غم و اندوه گردد. الکل و دیگر مواد مخدّر معمولاً به صورت «بهترین دوست» فرد در می‌آیند. دوستی که همیشه حاضر است و باعث آرامش و تسکین می‌گردد. با درمان افسردگی این مشکل اغلب حل می شود

 

۹- بازدهی شغلی و اجتماعی

افسردگی می‌تواند حفظ شغل را دشوار کند و روابط اجتماعی را مختل نماید. فرد افسرده، ممکن است نتواند بر شغلش تمرکز کند و اشتباهات بیشتری داشته باشد. رضایت شغلی و موفیت در آن مستلزم بهبودی در شرایط روحی افراد است.  درمان افسردگی فرد را از انزوای اجتماعی رها می کند

۱۰- پرخاشگری

افراد افسرده، یک دلگیری یا رنجش را حس می کنند و گمان میکنند که داشتن این نوع احساس تقصیر خودشان است  به همین لحاظ در زندگی افسرده ها خشم زیادی وجود دارد که آگاهانه یا ناخودآگاهانه اعتقاد دارند که شایستگی آن را ندارند. این خشم و خودمقصر بینی می تواند در یک چرخه باطل خودش را تغذیه کند و از این رو در اکثر مواقع برایشان تقریبا غیر ممکن است دریابند که ایا خشم عمیقی که در وجود آن ها هست عادلانه است یا نه.

برخی از کارهای تدافعی که افراد مبتلا به افسردگی در مقابله با آگاهی از خشم خود به کار می برند مانند پرخاشگری سبب خشمگین شدن دیگران نسبت به آن ها می شود، در موقعیت های دیگر داشتن احساس گناه افراد مبتلا به افسردگی  را به حالت خود قربانی کردن در می آورد، یعنی اینکه رفتار غیر دوستانه دیگران را با این استدلال که حقشان است تحمل می کنند و در نهایت در اثر خشمی که درونشان ایجاد شده و فشار مضاعفی که بر روانشان وارد آمده است از کوره در می روند. درمان افسردگی می‌تواند به بهبود خلق‌وخوی فرد کمک کند. و تنش‌ها را در خانه کاهش داده و رابطه آنها را با خانواده‌ بهبود بخشد.

 

 

آدرس مطب:
تهران، خیابان شریعتی، بین میرداماد و ظفر، جنب پمپ بنزین ظفر، کوچه شواری، ساختمان پزشکان سینا، طبقه پنجم

تلفن های نوبت دهی : ۲۲۸۹۹۱۴۷ ۰۲۱ – ۲۲۸۹۹۱۴۸ ۰۲۱

منتظر شما هستیم

 

Back To Top