skip to Main Content

درمان پارافیلیا یا درمان انحراف جنسی

تعریف انحراف جنسی (پارافیلیا):

کلمه‌ی پارافیلیا از کلمات یونانی «پارا» به معنای اطراف یا کنار و «فیلیا» به معنای عشق تشکیل شده است. انحرافات جنسی، اختلالاتی هیجانی هستند که به شکل فانتزی‌ها، تکانه‌ها یا رفتارهای برانگیزاننده‌ی جنسی تعریف می‌شوند. این موارد شدید و بازگشت‌کننده بوده و در بازه‌های حداقل ۶ هفته‌ای اتفاق می‌افتند. علاوه بر آن باعث اضطراب و اندوه مشخص در فرد مبتلا می‎‌شوند یا این که در کارهای او، کارکرد اجتماعی‌اش یا حوزه‌های مهم عملکرد مداخله می‌کنند. این تعریف با متغیرهای جنسی که شامل رفتارهای جنسی غیرمعمولی می‌شوند که در دسته‌بندی بیماری‌ها قرار نمی‌گیرند، متفاوت است.

به نظر می‌رسد سنجیدن تعداد کسانی که از پارافیلیا رنج می‌برند به چند علت امکان‌پذیر نباشد. بسیاری از مردم مبتلا به یکی از اختلال‎های پارافیلیا به علت خجالت‌زدگی در سکوت یا خفا از این اختلال رنج می‌برند. برخی از مبتلایان نیز رفتارهای جنسی مجرمانه و تخلف‌آمیزی از خود نشان می‌دهند و به این علت ترجیحشان بر آن است که اختلال خود را گزارش نکنند. به همین دلیل بسیاری از اندازه‌گیری‌های میزان رواج انحرافات جنسی از افرادی به دست آمده است که در نظام قضایی به علت پدوفیلیا (نوعی انحراف جنسی که منجر به گرایش به کودکان می‌شود) درگیر هستند. بیشتر افراد مبتلا به پدوفیلیا مردان هستند.

این انحرافات از روی تکانه ها، خیالپردازانه ها، یا رفتارهای جنسی غیرعادی، انحرافیو عجیب شناخته می شوند. میگردند. میزان بروز انحرافات جنسی در مردها بسیار بیشتر از زنان است.و عوامل گسترده ای در بروز آن نقش دارند. از عوامل زنتیکی و هورمونها گرفته تا عوامل روانشناختی، و آسیبهای دوران کودکی.

طبق فرضیه های روان پویشی پارافیلیا تحت تاثیر تثبیت در یکی از مراحل روانی – جنسی رشد شکل می گیرد، و آنرا تلاشی برای محافظت در برابر اضطراب اختگی میداند. طبق فرضیه یادگیری، رابطه میان یک رفتار یا لذت جنسی در دوران کودکی که باعث یادگیری شرطی شده را دلیل شکل گیری پارافیلیا میدانند.

رفتارهای پارافیلیائی معمولاً وسواس گونه است. این افراد به صورت تکراری در رفتار انحرافی خود گرفتار می شوند و از کنترل تکانه خود ناتوانند. در موقعیتهای استرس و اضطرابی احتمال بروز رفتار انحرافی بیشتر است.

انحراف جنسی پارافیلیا

معمولاً بیماران در تلاشند که این رفتار را ترک کنند. ولی در بیشتر موارد نمی توانند آنرا برای مدت طولانی ترک کنند، درمانهایی که، در درمان انحراف جنسی (پارافیلیا) موفقیت آمیز عمل کرده اند، عبارتند از: روان درمانی، هیپنو تراپی، رفتاردرمانی…

 

رفتارهای پارافیلیائی معمولاً وسواس گونه است. این افراد به صورت تکراری در رفتار انحرافی خود گرفتار می شوند و از کنترل تکانه خود ناتوانند. در موقعیتهای استرس و اضطرابی احتمال بروز رفتار انحرافی بیشتر است.

انواع انحرافات جنسی یا پارافیلیا های شایع:

عورت‌نمائی (exhibitionism)

عبارت است از به نمایش گذاشتن آلت تناسلی برابر عموم، در زنان نادر است.

هدف بیمار شوک وارد کردن به جنس مؤنث است، و واکنش جنس مؤنث ‌ تاییدی برای سالم بودن آلت تناسلی به بیمار است.

یادگارپرستی یا فتیشیسم ( fetishism )

عبارت است از بر انگیختگی جنسی با اجسام بی‌جان (مثلاً کفش، مو، لباس)
این مورد عموماً در مردان دیده شده ،و به دنبال آن احساس گناه دارند.

مالش (frotteurism)

عبارت است از مالیدن آلت تناسلی به جنس مؤنث برای ایجاد انگیختگی و ارگاسم
که بیشتر در مکان‌های پر تردد رخ میدهد، و توسط مردان منفعل و بی اعتمادبه‌نفس
صورت می گیرد.

بچه‌بازی

عبارت است از رابطه جنسی با کودکان کم‌تر از سیزده سال، شایع‌ترین نوع پارافیلیا است
بیمار از برقراری روابط جنسی با بزرگسالان می‌ترسد.

آزارگری( سادیسم ) جنسی

عبارت است برانگیختگی و لذت جنسی بارنج دادن روانی یا جسمی شخص دیگر ایجاد می‌شود.
که بیشتر در مردان دیده می‌شود.

اختلال: آزارخواهی ( مازوخیسم ) جنسی

عبارت است از برانگیختگی و لذت جنسی که یا تحقیر شدن و آزارخواهی جسمی و روانی حاصل می‌شود.

 

یادگارخواهی همراه میدان‌پوشی .

پوشیدن لباس جنس مخالف که اغلب برای لذت جنسی دگرجنس‌خواه استفاده می‌شود.
مبدل‌پوشی در مردان نسبت به زنان بیشتر است. این هم به نوعی شروع ابتلا به پارافیلیا می باشد.

اختلال: چشم‌چرانی
برانگیختگی جنسی و لذت جنسی از طریق نگاه کردن به اعمال جنسی (مقاربت یا شخص برهنه) حاصل می‌شود. ممکن است در زنان هم اتفاق بیفتد، ولی در مردان شایع‌تر است.

معمولاً در مدت عمل چشم‌چرانی، خودار.ضائی اتفاق می‌افتد. معمولاً به‌دلیل ولگردی یا چشم‌چرانی دستگیر می‌شوند.

اختلال: پارافیلیاهای دفعی (coprophilia)
نوعی از اختلال پارافیلیا عبارت است از مدفوع کردن (کوپروفیلیا coprophilia ).یا ادرار کردن (اوروفیلیا ـ urophilia) بر روی شریک جنسی یا برعکس
بعلت تثبیت در مرحله مقعدی رشد، اتفاق می افتد.

اختلال: حیوان‌خواهی(zoophilia)
عبارت است از تمایل به داشتن رابطه جنسی با حیوانات

This Post Has One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top