skip to Main Content

تاثیر وسواس بر رابطه زناشویی

وسواس؛ شایع ترین اختلال در روابط زناشویی!

وسواس و کمال گرایی جزء مهم ترین اختلالات در روابط زناشویی، است. از وسواس پاک بودن تا نگرانی در مورد نحوه عملکرد جنسی و … که ممکن است یک رابطه زناشویی عاشقانه به یک رابطه سرد تبدیل کند.

وسواس و بی میلی جنسی
اهمیت بیش از حد به نظافت، نظم و ترتیب یا اشتغال مداوم ذهنی نسبت به عملکرد در رابطه ،منافی لذت جنسی است.

اما وسواس چگونه مانع از یک پاسخ جنسی مناسب می شود؟

پاسخ جنسی به طور خلاصه یعنی میل، تحریک و ارضا. اگر فرد در حین رابطه مدام به این فکر کند که همه چیز عالی باشد یا اینکه وسایل کثیف نشوند و….. یا برای مثال فردی که وسواس نظم دارد همیشه به این فکر می کند که فردا باید سر کار بروم و شاید نتوانم بخوابم…

وسواس و بی میلی جنسی
شخصیت وسواسی همه چیز را سیاه و سفید می بیند و در صورتیکه به هدفی که برای خود تعیین کرده اند نرسند ،بی انگیزه و بی تفاوت می شود. این افراد اگر مشکلی با شریک جنسیشان بوجود آید به راحتی آن را نمی بخشند ودر نتیجه میل جنسی شان آسیب می بیند.

بیشتر خانم های وسواسی معمولا بی میلی جنسی دارند یا در ارگاسم مشکل دارند. مردهای وسواسی همچنین بی میلی جنسی و مشکل تحریک شدن دارند. این اشخاص همیشه مضطرب هستند که نجس شوند یا کارزشتی انجام دهند.

شخصیت های وسواسی براحتی نمی توانند ابراز علاقه و عذرخواهی کنند. چون از اینکه اشتباه کنند بسیارعصبی می شوند زیرا تمایل دارند همیشه ،همه چیز عالی، اصولی و منطقی باشد. چون این افراد از کودکی برای نظم و ترتیب شان تشویق شده اند . رفتارشان را درست فرض کرده و همانها را وارد رابطه زناشویی می کنند .که میتواند بسیار آسیب زا باشد.

از خصوصیات دیگر شخصیتهای وسواسی این است که تمایل دارند همیشه تایید شوند. و اگر موردی به آنها تذکر داده شود اضطراب عملکرد پیدا می کنند و از خود سؤال می کنند که چرا کارم را اشتباه انجام داده ام؟

شخصیت های وسواسی همیشه در حال کنترل هیجانات خود هستند و نگرانند که کار غیر اخلاقی انجام ندهند. در کل این افراد از کودکی، هیجان و احساسات خود را کنترل می کردند. این موضوع با یک رابطه جنسی لذت بخش مغایرت دارد است چون قادر نیستند خود را غرق در احساسات کنند و ذهن خود را رها سازند.

 

برای درمان وسواس جنسی، علاوه بر روشهای دارو درمانی که به نوبه خود عوارض هم دارد،روشهایی نظیر رواندرمانی و هیپنوتیزم درمانی بسیار موثر عمل کرده اند . چون این اختلال ریشه در ناخودآگاه و ضمیرناهوشیار و خاطرات دوران کودکی فرد دارد . هیپنوتیزم درمانی با احاطه بر ناهوشیار فرد در بهبود بیماری نتایج شگفت انگیزی داشته است.

وسواس و بی میلی جنسی

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top