skip to Main Content

مازوخیسم چیست؟ آشنایی با انواع، علل و درمان مازوخیسم

انحراف مازوخیسم نقطه‌ مقابل سادیسم یا دیگر آزاری است. یک فرد سادیستیک از آزار واذیت کردن دیگران لذت می‌برد، اما یک انسان مبتلا به “مازوخیسم” از عذاب و شکنجه ای که خودش متحمل می‌شود لذت کسب می‌کند. افرادی که به این نوع انحراف مبتلا هستند بشدت تمایل دارند که چه به وسیله‌ خود و چه از طرف دیگران، آزار ببینند یا حتی شکنجه شوند. کامیابی روانی این بیماران، جز با زجر و آزار دیدن حاصل نمی‌شود.

مازوخیسم چیست؟انواع مازوخیسم

مازوخیسم روانی 

مازوخیسم روانی حالتی است که در زندگی عادی مردم دیده می‌شود. بعضی افراد در زندگی، خود را از هر لحاظ در اختیار فرد محبوب خویش قرار می‌دهند و هر نوع خفتی را که از طرف وی به آنها تحمیل شود، می‌پذیرند. اگر روابط از مرز تجاوز کند و جنبه‌ ارباب و غلامی پیدا کند و یکی از طرفین تا حدی که برده‌ای از اربابش اطاعت و فرمان‌برداری می‌کند، بنده‌وار خواست‌های طرف مقابلش را اجابت کند، می‌توان گفت که به انحراف مازوخیسم روانی دچار شده است.

مبتلایان به این نوع مازوخیسم، جز دشنام و خفت و خواری چیزی نمی‌طلبند و زخم زبان، اهانت و ناسزا آنها را به اوج می‌رساند. مازوخیست‌های روانی، تا زمانی که از کسی دشنام نشنیده‌اند یا شخصی آنها را تحقیر نکرده است، ناراحت و ناآرامند. بسیاری از زنان جوان و تحصیل‌کرده و برومندی که با مردانی به مراتب پست‌تر از خود ازدواج می‌کنند مبتلا به مازوخیسم روانی هستند. این زنان در برابر قوی‌ هیکل بودن مرد که صفتی به اصطلاح بارز به شمار می‌رود، کلیه‌ معایب و نقایص اخلاقی و ذاتی او را بسادگی نادیده می‌گیرند.

به طورکلی می توان گفت که منحرف مازوخیست، یک انسان خفت‌طلب و اهانت‌جو است و به هر ترتیبی که بتواند خود را به دیگری تسلیم می‌کند تا تمایلات روانی خود را اقناع کند.

مازوخیسم احساساتی  

بعضی از افراد مبتلا به مازوخیسم که معمولأ کمرو، نادان و بی‌سواد هم هستند، از آشکار شدن انحراف خویش خودداری می‌کنند و به درون خود پناه می‌برند. این افراد می کوشند با تجسم صحنه‌های مختلف مازوخیسم از راه فکر و خیال، تمایلات غیر‌ عادی خود را نشان دهند. این دسته از منحرفان را مازوخیست های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.

مازوخیسم فیزیولوژیک  

مازوخیسم فیزیولوژیک که حادترین و واقعی‌ترین وجه مازوخیسم است حالتی است که انسان را وا‌ می‌دارد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتیاق در معرض زجر و درد و عذاب قرار دهد. برای شخصی که به انحراف مازوخیسم فیزیولوژیک مبتلاست، درد مفهوم خود را از دست داده و حتی لذت و شعف می‌شود. مبتلایان به این نوع مازوخیسم که تعدادشان از مبتلایان به دو نوع دیگر بیشتر است، از آزار‌های بدنی مانند شکنجه، پاره شدن پوست و گوشت و یا سوختن بدن‌شان لذت می برند و چنانچه اقدامی برای درمان آنها صورت نگیرد، سرانجام خود را هلاک خواهند ساخت.

فروید معتقد بود، مازوخیسم  یا آزارخواهی ناشی از برگشت تخیلات تخریبی به طرف خود است.

در برخی موارد فرد فقط وقتی می‌تواند احساس جنسی را تجربه کند که در پی آن تنبیهی در کار باشد.

کارن هورنای و اریک فروم دو تن از روانشناسان نوفرویدی نیز این پدیده را مورد بررسی قرار دادند.

از دیدگاه هورنای فرد مازوخیست خود را زیر چتر حمایت دیگران قرار می‌دهد و با زیر پا گذاشتن فردیت و مستهلک شدن در “طرف” تا حدی ایمنی به دست می‌آورد.

اینگونه ایمنی بدان می‌ماند که کشوری کوچک با تسلیم حقوق و استقلال خود به کشور بزرگتر و متجاور به امنیت برسد و مورد پشتیبانی آن کشور قرار گیرد. اریک فروم با اینکه بیشتر از منظر اجتماعی به این پدیده نگاه می‌کرد اما نظری مشابه هورنای داشت. فروم بر این عقیده بود که در افراد مازوخیست هراسی عظیم از تنهایی و ناتوانی موج می‌زند از این رو برای رهایی از قید مسئولیت و تصمیم گیری می‌کوشند تا جزئی شوند از کل نیرومندتری که بیرون از آنها است.

این کل نیرومند ممکن است یک شخص یا یک موسسه، خدا، ملت، وجدان یا وسواسی روانی باشد. فروم در رابطه با سادیسم که نقطه مقابل مازوخیسم می‌باشد معتقد بود ماهیت سائق‌های سادیستی لذتی است که از برتری و غلبه بر کسی دیگر حاصل می‌شود و همانگونه که تسلط، حالت انحرافی قدرت است، سادیسم جنسی نیز صورت منحرف محبت جنسی است چرا که عشق و محبت بر برابری و آزادی استوار است و اگر بر از دست رفتن تمامیت یکی از طرفین مبتنی شد، دیگر عشق نیست.

انواع مازوخیسمتشخیص مازوخیسم

در طول یک دوره حداقل شش ماهه بطور مکرر رفتارها، امیال و یا تخیلات قوی برانگیزنده جنسی مربوط به اعمال واقعی ( و نه وانمودی) تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن و یا هر عمل رنج‌آور دیگری دیده می‌شود.

رفتارها، تخیلات و اعمال جنسی سبب ناراحتی چشمگیر بالینی یا اختلال در کارکرد اجتماعی، شغلی یا سایر حوزه‌های مهم کارکردی مشخص می‌شود.

علت مازوخیسم چیست؟

به ساختار شخصیت مازوخیستی «شخصیت خود شکست‌دهنده» نیز می‌گویند. ریشه‌های این ساختار شخصیتی از “نبرد اراده” بین کودک در حال رشد و والدینی است که بیش از حد کنترل می‌کنند.

والدین به دنبال حفظ کنترل به هر قیمتی هستند. آنها نیاز به اطاعت و تبعیت در هر زمان دارند. جایی برای بیان نظرات و نیازهای کودک وجود ندارد. عشق مشروط به خوب بودن است. در صورت افراط و تفریط، والدین ممکن است کودک را مورد آزار، تنبیه و تحقیر قرار دهند، تهدید به ترک یا تنبیه در صورتی که کودک از خط پا نگذرد.

این گونه بزرگ شدن می تواند تأثیر عمیقی داشته باشد. بچه‌ها می‌توانند آسیب‌های خود را تحمل کنند، آرزو دارند به والدین خود پاسخ دهند، اما قدرت انجام این کار را ندارند. هر گونه تلاش برای انتقام به صورت پنهانی یا غیرفعال به صورت تهاجمی انجام می شود. رفتار سرزده یا انتقادی والدین می تواند به صدای درونی یک منتقد درونی قلدر تبدیل شود. مازوخیست ها در بزرگسالی نیز می توانند به طرز باورنکردنی سازگار شوند، ارتباط خود را با خلاقیت خود از دست بدهند، و مشاغلی را انتخاب کنند که سخت اما کسل کننده است.

تشخیص مازوخیسمویژگی های شخصیتی مازوخیستی

در اینجا ما ویژگی های معمولی یک شخصیت مازوخیست را شناسایی می کنیم که ممکن است در خود یا دیگران تشخیص دهید:

 • شما تا حد خستگی فقط برای رسیدن به اهداف خود، کار می کنید. این رفتار برای خود توهین آمیز است، زیرا شما خود را به سمت محدودیت های خود و فراتر از آن سوق می دهید.
 • شما از درون احساس تحقیر می کنید – به یاد داشته باشید که مانند دیگران هستید – اما گام های اضافی برمی دارید تا هرگز به دیگران نشان دهید که واقعا چه احساسی دارید.
 • شما احساس می کنید که در دنیا مورد بی مهری قرار می گیرید: همیشه باید کمی بیشتر تلاش می کردید تا توسط اطرافیانتان پذیرفته شوید و این تلاش هرگز کافی نیست.
 • منتقد درونی‌تان به هر کاری که انجام می‌دهید حمله می‌کند و شما را به افراط‌های بیشتر سوق می‌دهد تا ارزش خود را ثابت کنید.
 • بدن شما ممکن است محکم باشد، که نماد دفاع شما در برابر سوء استفاده یا مزاحمتی است که در دوران کودکی تجربه کرده اید.
 • نه گفتن یا ادعای خود را غیرممکن می‌دانید. شما سعی می کنید خود راضی کنید اما در درونتان از کینه می لرزید.
 • شما از سرنوشت خود در زندگی شکایت می کنید، اما هرگز کاری در مورد آن انجام نمی دهید، حتی از تلاش برای کمک به شما خودداری می کنید.
 • ممکن است جذب روابط توهین آمیز شوید که در آن همچنان تحقیر و شرمنده می شوید. تحمل این درد، و نشان ندادن درد آن، راه مازوخیست برای حفظ احساس غرور نسبت به خود است.
 • احساس می‌کنید در چرخه‌های بی‌پایان خود شکستی گرفتار شده‌اید. لذت بردن از لذت بدون احساس گناه یا شرم غیرممکن است. نسبت به آینده احساس ناامیدی می کنید.

درمان مازوخیسمدرمان مازوخیسم

تجربیات بالینی بسیاری از روانشناسان نشان داده است که هیپنوتیزم درمانی در درمان انواع مازوخیسم با شیوه های منحصر به فرد و نفوذ در ناخوداگاه در درمان مازوخیسم نتایج درخشانی به بار آورده است . بعلاوه روان درمانی و رفتاردرمانی و…نیز از روشهای دیگر درمان مازوخیسم است.

اگر ویژگی های شخصیتی مازوخیستی دارید چگونه به خود کمک کنید؟

 • یک درمانگر پیدا کنید. درمان می تواند به شما در درک الگوهای گذشته خود کمک کند که ممکن است خود ویرانگر و مخرب باشند. از طریق آگاهی از گذشته ومحرک های خود می توانید شروع به انتخاب های آگاهانه در زمان حال کنید.

 

 • اضطراب خود را مدیریت کنید. وقتی شروع به ایجاد تغییرات در زندگی خود می کنید می تواند وحشتناک باشد. پس از یک عمر ریسک نکردن، وقتی شروع به انجام کاری برای خود می کنید، اضطراب می تواند شروع شود. یک درمانگر می‌تواند به استراتژی‌هایی برای اضطراب شما کمک کند، و همچنین فضای امنی را ارائه می‌کند که در آن به خاطر بیان حقیقت خود مجازات نشوید.

 

 • با منتقد درونی خود مقابله کنید. چه می خواهد؟ چه زمانی تحریک می شود؟ صدای کیست؟ درک منتقد درونی‌تان می‌تواند اولین قدم برای مدیریت آن و جلوگیری از تخریب زندگی شما باشد.

 

 • مسئولیت شخصی را بر عهده بگیرید. شما می توانید کنترل احساسات و اعمال خود را بدون سرزنش دیگران به خاطر آنها به عهده بگیرید. این شامل روبرو شدن با خشم خود در مورد آنچه در کودکی برای شما اتفاق افتاده و بیان آن باشد. باز هم، درمانگر شما می تواند به شما در یافتن راهی کمک کند.

 

 • برای گذشته خود غصه بخورید ممکن است به خاطر عشقی که هرگز از والدین خود در کودکی نداشتید و شاید هرگز نخواهید داشت ناراحت شوید. کار بر روی زخم های دوران کودکی و اجازه دادن به آنها برای التیام، کار فوق العاده دردناکی است. اما، با حمایت یک درمانگر، غم و اندوه گذشته خود می تواند شما را آزاد کند تا زندگی دلخواه خود را داشته باشید.

 

 

Back To Top