Rating is disabled

مازوخیسم چیست؛ انواع، علل و درمان

یک انسان مبتلا به “مازوخیسم” از عذاب و شکنجه ای که خودش متحمل می‌شود، لذت کسب می‌کند. افرادی که به این نوع انحراف مبتلا هستند بشدت تمایل دارند که چه به وسیله‌ خود و چه از طرف دیگران، آزار ببینند یا حتی شکنجه شوند. کانون اصلي اين ناهنجاري جنسي، عمل تحقير شدن، کتک خوردن، به بند کشيده شدن يا رنج بردن به گونه اي ديگر است اعمال آزار خواهانه اي که ممکن است از شريک جنسي خواسته شوند مشتمل بر مهار کردن، بستن چشم و آزار دادن در انواع مختلف است .

مازوخیسم چیست؟

بیماری مازوخیسم نوعی بیماری روانی است که در آن فرد علاقه شدیدی به تحقیر شدن توسط جنس مخالف را دارد. این بیماری در هر دو جنس وجود دارد اما در در مردان به مراتب بیشتر از بانوان یافت می شود. یک مازوخیست حاد هیچ گاه علاقه ای به بهبودی خود ندارد و از این بیماری لذت می برد. بیمار که با اصطلاح slave و یا برده و در مقابل mistress و یا ارباب دارد . در بسیاری کشورهای دنیا ارباب هایی هستند که برده ها را برای مدتی می پذیرند و در آن مدت هر دو نیاز خود را ارضا می نمایند.

ارباب یک فرد سالم است و طبیعی است که از اینکه شخصی به پای وی بیفتد لذت می برد. برده طبق توافقنامه ای به صورت ساعتی و یا برای مدت طولانی تر در اختیار ارباب هستند. ضمن اینکه بیماری مازوخیست تقریبا در ۳۰ تا ۴۰ درصدبا میزان حاد بودن متفاوت در آقایان وجود دارد. در بعضی موارد بسیار خفیف بوده و در موارد حاد می‌باشد. مازوخیسم جنسی در دسته انحرافات جنسی قرار دارد که معقوله ای جداگانه وسیع دارد و باید حتما درمان شود.

انواع مازوخیسم

مازوخیسم دارای حالت های مختلفی است و فقط به یک نوع بستگی ندارد. در ادامه به برخی از انواع مازوخیسم اشاره خواهیم داشت:

مازوخیسم روانی حالتی است که در زندگی عادی مردم دیده می‌شود. بعضی افراد در زندگی، خود را از هر لحاظ در اختیار فرد محبوب خویش قرار می‌دهند و هر نوع خفتی را که از طرف وی به آن ها تحمیل شود، می‌پذیرند. اگر روابط از مرز تجاوز کند و جنبه‌ ارباب و غلامی پیدا کند و یکی از طرفین تا حدی که برده‌ای از اربابش اطاعت و فرمان‌برداری می‌کند، بنده‌وار خواست‌های طرف مقابلش را اجابت کند، می‌توان گفت که به انحراف مازوخیسم روانی دچار شده است. به طورکلی می توان گفت که منحرف مازوخیست، یک انسان اهانت‌جو است و به هر ترتیبی که بتواند خود را به دیگری تسلیم می‌کند تا تمایلات روانی خود را اقناع کند.

مازوخیسم احساساتی  

بعضی از افراد مبتلا به مازوخیسم که معمولأ کمرو، نادان و بی‌سواد هم هستند، از آشکار شدن انحراف خویش خودداری می‌کنند و به درون خود پناه می‌برند. این افراد می کوشند با تجسم صحنه‌های مختلف مازوخیسم از راه فکر و خیال، تمایلات غیر‌ عادی خود را نشان دهند. این دسته از منحرفان را مازوخیست های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.

مازوخیسم فیزیولوژیک  

مازوخیسم فیزیولوژیک که حادترین و واقعی‌ترین وجه مازوخیسم است حالتی است که انسان را وا‌ می‌دارد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتیاق در معرض زجر و درد و عذاب قرار دهد. برای شخصی که به انحراف مازوخیسم فیزیولوژیک مبتلاست، درد مفهوم خود را از دست داده و حتی لذت و شعف می‌شود. مبتلایان به این نوع مازوخیسم که تعدادشان از مبتلایان به دو نوع دیگر بیشتر است، از آزار‌های بدنی مانند شکنجه، پاره شدن پوست و گوشت و یا سوختن بدن‌شان لذت می برند و چنانچه اقدامی برای درمان آن ها صورت نگیرد، سرانجام خود را هلاک خواهند ساخت.

مازوخیسم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در طول یک دوره حداقل شش ماههبطور مکرر رفتارها، امیال و یا تخیلات قوی برانگیزنده جنسی مربوط به اعمال واقعی ( و نه وانمودی) تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن و یا هر عمل رنج‌آور دیگری دیده می‌شود. رفتارها، تخیلات و اعمال جنسی سبب ناراحتی چشمگیر بالینی یا اختلال در کارکرد اجتماعی، شغلی یا سایر حوزه‌های مهم کارکردی مشخص می‌شود.

علل بروز مازوخیسم چیست؟

به ساختار شخصیت مازوخیستی «شخصیت خود شکست‌دهنده» نیز می‌گویند. ریشه‌های این ساختار شخصیتی از “نبرد اراده” بین کودک در حال رشد و والدینی است که بیش از حد کنترل می‌کنند.

والدین به دنبال حفظ کنترل به هر قیمتی هستند. آنها نیاز به اطاعت و تبعیت در هر زمان دارند. جایی برای بیان نظرات و نیازهای کودک وجود ندارد. عشق مشروط به خوب بودن است. در صورت افراط و تفریط، والدین ممکن است کودک را مورد آزار، تنبیه و تحقیر قرار دهند، تهدید به ترک یا تنبیه در صورتی که کودک از خط پا نگذرد.

این گونه بزرگ شدن می تواند تأثیر عمیقی داشته باشد. بچه‌ها می‌توانند آسیب‌های خود را تحمل کنند، آرزو دارند به والدین خود پاسخ دهند، اما قدرت انجام این کار را ندارند. هر گونه تلاش برای انتقام به صورت پنهانی یا غیرفعال به صورت تهاجمی انجام می شود. رفتار سرزده یا انتقادی والدین می تواند به صدای درونی یک منتقد درونی قلدر تبدیل شود. مازوخیست ها در بزرگسالی نیز می توانند به طرز باورنکردنی سازگار شوند، ارتباط خود را با خلاقیت خود از دست بدهند، و مشاغلی را انتخاب کنند که سخت اما کسل کننده است.

ویژگی های مازوخیستی چگونه است؟

از ویژگی های اساسی مازوخیسم جنسی احساس تحریک جنسی و یا هیجان ناشی از دریافت درد، رنج کشیدن و یا تحقیر شدن است. درد، رنج کشیدن و تحقیر شدن خیالی نیست و می‌تواند ماهیت جسمی و یا روانی داشته باشد. در اینجا ما ویژگی های معمولی یک شخصیت مازوخیست را شناسایی می کنیم که ممکن است در خود یا دیگران تشخیص دهید:

 • شما تا حد خستگی فقط برای رسیدن به اهداف خود، کار می کنید. این رفتار برای خود توهین آمیز است، زیرا شما خود را به سمت محدودیت های خود و فراتر از آن سوق می دهید.
 • شما از درون احساس تحقیر می کنید – به یاد داشته باشید که مانند دیگران هستید – اما گام های اضافی برمی دارید تا هرگز به دیگران نشان دهید که واقعا چه احساسی دارید.
 • شما احساس می کنید که در دنیا مورد بی مهری قرار می گیرید: همیشه باید کمی بیشتر تلاش می کردید تا توسط اطرافیانتان پذیرفته شوید و این تلاش هرگز کافی نیست.
 • منتقد درونی‌تان به هر کاری که انجام می‌دهید حمله می‌کند و شما را به افراط‌های بیشتر سوق می‌دهد تا ارزش خود را ثابت کنید.
 • بدن شما ممکن است محکم باشد، که نماد دفاع شما در برابر سوء استفاده یا مزاحمتی است که در دوران کودکی تجربه کرده اید.
 • نه گفتن یا ادعای خود را غیرممکن می‌دانید. شما سعی می کنید خود راضی کنید اما در درونتان از کینه می لرزید.
 • شما از سرنوشت خود در زندگی شکایت می کنید، اما هرگز کاری در مورد آن انجام نمی دهید، حتی از تلاش برای کمک به شما خودداری می کنید.
 • ممکن است جذب روابط توهین آمیز شوید که در آن همچنان تحقیر و شرمنده می شوید. تحمل این درد، و نشان ندادن درد آن، راه مازوخیست برای حفظ احساس غرور نسبت به خود است.
 • احساس می‌کنید در چرخه‌های بی‌پایان خود شکستی گرفتار شده‌اید. لذت بردن از لذت بدون احساس گناه یا شرم غیرممکن است. نسبت به آینده احساس ناامیدی می کنید.

آیا مازوخیسم درمان دارد؟

تجربیات بالینی بسیاری از روانشناسان نشان داده است که هیپنوتیزم درمانی در درمان انواع مازوخیسم با شیوه های منحصر به فرد و نفوذ در ناخوداگاه در درمان مازوخیسم نتایج درخشانی به بار آورده است . بعلاوه روان درمانی و رفتاردرمانی و…نیز از روشهای دیگر درمان مازوخیسم است.

اگر ویژگی های شخصیتی مازوخیستی دارید چگونه به خود کمک کنید؟

 • در ابتدا باید بهترین متخصص روانشناس را به عنوان درمانگر برای خود پیدا کنید. درمان می تواند به شما در درک الگوهای گذشته خود کمک کند که ممکن است خود ویرانگر و مخرب باشند. از طریق آگاهی از گذشته ومحرک های خود می توانید شروع به انتخاب های آگاهانه در زمان حال کنید.
 • اضطراب خود را تا جای ممکن مدیریت کنید. وقتی شروع به ایجاد تغییرات در زندگی خود می کنید می تواند وحشتناک باشد. پس از یک عمر ریسک نکردن، وقتی شروع به انجام کاری برای خود می کنید، اضطراب می تواند شروع شود. یک درمانگر می‌تواند به استراتژی‌هایی برای اضطراب شما کمک کند، و همچنین فضای امنی را ارائه می‌کند که در آن به خاطر بیان حقیقت خود مجازات نشوید.
 • با منتقد درونی خود مقابله کنید. چه می خواهد؟ چه زمانی تحریک می شود؟ صدای کیست؟ درک منتقد درونی‌تان می‌تواند اولین قدم برای مدیریت آن و جلوگیری از تخریب زندگی شما باشد.

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.