امتیاز بده

اختلالات جنسی چیست – راهکارها و درمان

اختلالات جنسی چیست – راهکارها و درمان

ثبات خانواده، با عوامل متعددی که مسائل جنسی زن و شوهر مهم‌ترین آنهاست در ارتباط است.

زوجین هر کدام سهم زیادی در ثبات خانواده و آرامش آن دارند. ایجاد امنیت روانی مهمترین عامل در برقراری رابطه جنسی مناسب در فرد است. بعنوان نمونه هنگامی که تمایلات جنسی در مردان کاهش می یابد، دیگر تمایل زیادی به برقراری رابطه ندارند و نارضایتی حاصل از این مورد در زنان می‌تواند بنیان خانواده را تهدید کند. پژوهشها حاکی از آن است که تقریباً 10 تا 20 درصد اختلال در عملکرد جنسی مردان، ارتباط مستقیم با مشکلات روانی مانند افسردگی، کمبود اعتماد به نفس، استرس و اضطراب دارد. در این وضعیت بدون مشکل جسمی، فرد عملکرد جنسی مناسب ندارد و همین امر مشکلات روانی را چند برابر می کند.
درمورد عوامل روانی که سبب ایجاد اختلالات جنسی می‌شود لازم است قبل از هر اقدام از به کار بردن واژه‌هایی مثل ناتوانی اجتناب شود . داشتن یک مورد اختلال در عملکرد جنسی به منزله ناتوانی یک فرد در ایفای نقشی مثبت و موثر در یک تعامل جنسی نیست.

اختلالات جنسیخجالت یکی از موانع درمان اختلالات جنسی

از مشکلات روانشناسان این است که تعداد زیادی از افراد از مطرح کردن مشکلشان خجالت می کشند و در ایجاد روابط با مشکل مواجه می‌شوند. به همین دلیل نیاز به نگاه چندبعدی به همه اختلالات در کارکرد جنسی برای روانشناسان اجتناب ناپذیر است. در اکثر موارد، این وضعیت محصول متغیرهای گوناگون زیست‌شناختی، روان‌شناختی و اجتماعی است.
افسردگی از مهم‌ترین عامل بی میل جنسی است. اضطراب و اختلافات زناشویی، نگرانی از عکس العملهای همسر و اعتماد به نفس پایین نیز ازجمله مواردی هستند که باعث ایجاد اضطراب و اختلال در عملکرد مردان می‌شود. معمولا موقعیتهای اضطرابی با تحریک سمپاتیک ،باعث ایجاد تغییرات جسمی می‌شود که خود را به شکل اختلال عملکرد جنسی نشان می‌دهد.
کارکرد و رفتار جنسی افراد همچنین به میزان زیادی به خصوصیات شخصیتی ، هیجانات، شناخت، عواطف، باورها و افکار و اعتماد به نفس آنها وابسته است. برخی مشکلات یا برخی عدم مهارت‌ها درسلامت جنسی فرد تاثیرات جدی خواهند داشت.

اختلالات جنسی
افراد در وهله اول باید قانع شوند که برای برطرف کردن مشکلات جنسی مانند هر مشکل دیگری از متخصصان کمک بگیرند. در کنار بقیه روشهای درمانی هیپنوتیزم درمانی در درمان اختلالات جنسی بسیار موثر عمل کرده است. اختلالات عملکرد جنسی در مردان انواع گوناگونی دارد که یکی از شایع‌ترین آنها اختلال در نعوظ، و همچنین بی میلی جنسی و اختلال در انزال است. در مواردی نیز اختلال جنسی در مردان مربوط به قبل از بلوغ می شود. بنابراین، ایجاد امنیت روانی از همان سنین برای فرد لازم است .

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *