امتیاز بده

خجالت و عدم اعتماد به نفس

ویژ گی افراد خجالتی چیست ؟ و چطور کمرویی خود را درمان کنیم؟

کم رو و خجالتی بودن , معضلی است که شاید برای همه ما در دوره ای از زندگیمان اتفاق افتاده باشد اما برخی از افراد به گونه ای بیمار گونه در تمام مدت زندگیشان خجالی و کم حرف و کم رو هستند .افراد خجالتی ،اعتماد به نفس کمی دارند. و معمولاً قبل از انجام هر کاری ، به این فکر این می افتد که آیا من از عهده این کار برمیا یم یا اینکه دیگران مرا مسخره و استهزاء می کنند. و این سوال بطور مکرر از خود می پرسد و همین امر در دراز مدت سبب بروز اختلالاتی در رفتار و شخصیت این افراد می شود.

خجالت و اعتماد به نفس
خجالت و اعتماد به نفس

دلایل خجالتی بودن

برای خجالتی بودن دلایل بسیاری از قبیل داشتن احساس حقارت ،اعتماد به نفس و عزت نفس پایین، ترس ونا توانایی در انطباق با محیط و تنبیه و تحقیر شدن دوران کودکی وجود دارند که باعث کمرویی و خجالتی شدن فرد می شوند. درباره این سئوال که آیا خجالتی بودن قابل درمان است ؟ بله ..با ارده خود فرد و کمک از متخصصان روانشناس با روشهای مشاوره ،رواندرمانی و هیپنوتیزم درمانی قابل درمان است .
به خودتان بقبولانید که خجالتی نیستید.

دیگران از کمرو بودن و خجالتی بودن شما اطلاعی ندارند پس این موضوع را جار نزنید در عوض سعی کنید در همه جای تظاهر به داشتن اعتماد به نفس و اجتماعی بودن کنید خودتان را باور کنید تا دیگران نیز شما را باور کنند..

ارتباط با دیگران

ارتباط خود را با دیگران افزایش دهید از گروههای کوچک دوستانه شروع کنید، سر صحبت را باز کنید و درباره موضوعات مختلف و جذاب از آنها سؤال کنید. دایره دوستان خود را افزایش دهید وبا دوستان خود بیرون بروید و خوشگذرانی کنید. با این روش شما می توانید اعتماد بنفس خودتان را بالا ببرید.
به توانمندیهای خود بیندیشید.

كم‌رویی و نداشتن اعتماد به نفس زمانی اتفاق می افتد که شما فقط به نقاط ضعف خود فکر کنید.روی مهارتهای ارتباطی خود کار کنید و در هرگفتگو حواستان را روی طرف مقابلتان متمرکز کنید و ارتباط چشمی برقرار کنید.


لزوم درمان کمرویی و عدم اعتماد به نفس

اگر اعتماد به نفس پایین و خجالتی بودن درمان نشود ، فرد دچار افسردگی می شود زیرا در برقراری ارتباط با افراد و محیطهای جدید همواره مضطرب و نگران است. که می‌تواند منجر به گوشه گیری، تنهایی و افسردگی شود.پس لازم است برای درمان عدم اعتماد به نفس از متخصصین روانشناس هم بهره ببرند. دراین میان هیپنوتیزم درمانی با نفوذ به ناهوشیار افراد و ریشه یابی مشکلات در درمان کمرویی و عدم اعتماد به نفس بسیار موثر عمل کرده است.

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *