Rating is disabled

درمان اختلالات خوردن

اشتها ، به معنای علاقه به خوردن به منظور رفع گرسنگی و لذت بردن از آن برای بدست آوردن انرژی برای فعالیتهای روزانه و زنده ماندن است . و هر گونه میل به خوردن که در تعریف بالا نگنجد ، اختلال اشتها نامیده می شود.
اگر دوست نزدیک شما در حال چاق شدن است ، شما هم در خطرچاق شدن خواهید بود. زیرا انسانها علاقه دارند رفتارهای یکدیگر را تقلید کنند و خوردن غذا هم بخشی از این رفتارهاست.
اختلال اشتها دو نوع است و در هر دو حالت نابهنجار است. پر اشتهایی یعنی خوردن آنقدر زیاد شود که وزن او بسیار افزایش پیدا کند، این فرد دچار پر اشتهایی شده است و هنگامی که اشتهای فرد بسیار کم شود که تناسبی بین وزن و قد او وجود نداشته باشد و بعبارتی بسیار لاغر شود فرد مبتلا به کم اشتهایی است. در هر دو حالت کم اشتهایی و پر اشتهایی، شخص کنترلی بر اشتهای خود ندارد. و از لحاظ روانی پر اشتهایی عصبی و یا کم اشتهایی عصبی نامیده می شود .در پر اشتهایی عصبی شخص بصورت سیری ناپذیری می خورد و احساس سیری نیزنمی کند و گاهی می تواند بسیار خطرناک باشد . کم اشتهایی عصبی نیز می تواند بحدی افزایش یابد و شخص از لجاظ روانی نیازی به خوردن ندا شته باشد که نیاز به بستری شدن پیدا کند.

درمان پرخوري
مثال زیر دختری 13 ساله به نام فرناز است که مبتلا به بی اشتهایی عصبی است
او می گوید من خیلی گرسنه هستم چون غذا نمی خورم زیرا نمی خواهم چاق شوم برادر 15 ساله من خیلی چاق است و من نمی خواهم مثل او شوم این مسئله روانی است که به کمک روانشناس و تکنیکهای خاص قابل درمان است
در پرخوری عصبی از خوردن بعنوان روشی برای مقابله با احساسات ناخوشایند استفاده می شود مثلا علی 17 ساله می گوید وقتی ناراحت و عصبی می شوم با زیاد خوردن می توانم حالم را بهتر کنم ولی این روزها مرتب افسرده و ناراحت هستم و بنابراین دیگر کنترلی روی خوردنم ندارم و خیلی زیاد می خورم این چند ماه اخیر چندین کیلو اضافه وزن گرفته ام.
متاسفانه در این گونه موارد خوردن یک راه حل موقتی است ،و پس از آنکه لذت خوردن تمام شود، احساس ناراحتی بر می گردد
از طرفی گرفتن رژیمهای غدایی ناموفق نیز در افسردگی و عدم اعتماد به نفس افراد نقش مهمی دارد چه باید کرد.
روانشناس با با تكنیکهای خاص و هیپنوتیزم درمانی کمک می کند تا مشکلات از ریشه بررسی شده و با آنها مقابله شود

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.

4 پاسخ

  1. سلام دکتر خانومی۳۱ ساله هستم از سن ۱۴سالگی دچار چاقی و اضافه وزن هستم من فکر میکنم مشکل روانی دارم چون نه از غذا لذت میبرم نه خوشم میاد فقط باید بخورم که ارام باشم ایا مشکل من حل میشود ترو خدا کمکم کنید

  2. سلام اقای دکتر.من دختری۲۷ساله هستم که حدود ۳-۴ساله مبتلا به بی اشتهایی عصبی(انورکسیا)شدم.ولی هیچ روانشناسی نتونست مشکلم رو حل کنه.ایا واقعا غیر قابل درمانه؟خواهش میکنم راهنماییم کنین.ممنون

    1. سلام.
      قابل درمان است. موارد مشابه شما بوده اند که درمان شده اند. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.
      موفق باشید.

Comments are closed.