Rating is disabled

درمان وسواس شستشو

وسواس شستشو  شایع‌ترین نوع وسواس فکری می‌باشد و در حقیقت مردم عادی فقط این مشکل را وسواس می‌دانند و غالبا در خانم‌ها شیوع بیشتری دارد به عنوان نمونه یکی از بیماران بستری در این زمینه وقتی دندان‌هایش زرد شده بود و با جوهر نمک، آن را تمیز کرده بود و متعاقب آن کل مینای دندان بیمار از بین رفته بود؟!

در این خصوص وسواس شستشو را باید با نظافت و تمیزی جدا نمود. برخی از افراد ذاتاً افراد تمیز و منضبطی هستند که این مشکل محسوب نمی‌شود اما فردی که وسواس شستشو دارد عملکردش در زندگی خصوصی و اجتماعی دچار اختلال شد به شکلی که دیگران نسبتا به کارهای او اعتراض می‌کنند به عنوان مثال فرد خود را موظف می‌داند حتما 10 بار لباسی را بشوید یا چندین ساعت زیر دوش حمام بماند تا کاملا تمیز شود (غالباً افرادی که وسواس شستشو دارند عددی را برای تکرار عملشان در ذهن خود دارند).

درمان وسواس شستشو

وسواس و وسواس شستشو تعادل روانی و رفتاری را از بسیار سلب کرده و او را در سازگاری با محیط دچار اشکال می‌سازد وسواس شستشو در بین بیماری‌های روانی از شناخته‌شده‌ترین اختلالات است که بسیار رایج می‌باشد ولی متاسفانه اکثر مردم از آن اطلاعات زیادی ندارند و به محض شنیدن وسواس بی‌اختیار به یاد کسانی می‌افتند که بیش از اندازه شستشو می‌کنند در حالی که وسواس بیماری است که انواع مختلف داشته و ریشه اصلی آن اضطراب است و می‌تواند منجر به کاهش عمر افراد می‌شود.

افراد مبتلا  به وسواس شستشو دلابل گوناگونی  را برای شستشوی افراطی بیان میکنند که مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

نگرانی از بیمار شدن

این افراد بر این باورند که  عدم پاکسازی کامل آلودگی‌ها موجب بیماری و آسیب  می شود..تصور این افراد  به این صورت است که اگر همه چیز در نهایت تمیزی نباشد بیمار خواهند شد..

نگرانی از آسیب رساندن به دیگران – درمان وسواس شستشو

نگرانیی از آسیب دیدن دیگران و  عزیزان  بر اثر آلودگی  از عوامل دیگر وسواس شستشو است که با عنوان وسواس احساس مسئولیت نیز شناخته می‌شود.

احساس آلودگی–> شستن دست‌ها –>شک  در مورد پاکیزگی دست‌ها –> تشدید احساس مسئولیت درزمینه سلامتی دیگران

درمان وسواس شستشو

رهایی از احساس گناه

. در این روش بیمار تلاش می کند  گناهان خود با  شستشو پاک کند. این وضعیت قسمتی از وسواس خالص است و درصورتیکه بیمار با افکار کفرآمیز دست به گریبان شود .مجببور می شود  برای خلاص شدن از این فکر، ساعت‌ها رنج شستشو را تحمل کند.

و موارد دیگر…

چند تغییر کوچک در شیوه زندگی برای کاهش درمان وسواس شستشو

1-به طور منظم ورزش کنید

2-به اندازه کافی بخوابید

3-از الکل و نیکوتین پرهیز کنید

4-از روشهای آرامش و ریلکسیشن  استفاده کنید

درمان وسواس شستشو

درمان شناختی- رفتاری که شامل :

  1.  مواجهه و ممانعت از پاسخ
  2.  درمان اختلال شناختی

مثلاً، اگر شما وسواس شستشو دارید، وادار می شوید  که دستگیره درهای توالت عمومی را لمس کنید و بعد دست هایتان را نشویید. در نتیجه  فکر شستن دست ها به تدریج شروع می شود . در نتیجه شما می آموزید برای رهایی از اضطراب خود لزومی به انجام آن کار ندارید شما کنترل برخی از افکار وسواسی و رفتارهای اجباری خود را دارید.

مواجهه و پیشگیری از پاسخ، می تواند در واقع مغزتان را دوباره آموزش دهد، و بر درمان افکار پریشان و بد و احساس بسیار زیاد مسئولیت پذیری متمرکز است.

درمانهای دیگر وسواس عبارتنند  از:

دارو درمانی

خانواده درمانی

هیپنوتیزم درمانی

از روشهای بسیارموثر  در درمان وسواس ، هیپنوتیزم درمانی است.این روش با نفوذ در ناهوشیار وهمچنین  بدون  دخالت داروهای ی شیمیایی و بدون هیچ عوارضی سلامت بیمار را تضمین نموده و به درمان بسیاری از بیماری های روانی  از جمله وسواس و اختلالات هیجانی و عاطفی وی می  پردازد.

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *