Rating is disabled

طلاق عاطفی و طلاق جنسی

طلاق عاطفی و طلاق جنسی

یکی از عوامل بسیار مهم و زمینه ساز عهدشکنی طلاق عاطفی و طلاق جنسی می باشد.

هر زمان که متوجه عهد شکنی یکی از زوجین و یا هردوی آنها شدید، به اولین چیزی که فکر می کنید این باشد که بین آنها طلاق عاطفی و یا طلاق جنسی وجود دارد، و بعد به این فکر کنید که شاید “تنوع طلب” باشد.

یعنی نقش و تاثیر طلاق عاطفی و طلاق جنسی در عهدشکنی بیشتر از تنوع طلبی می باشد.
ضمنا در عهدشکنی ،تاثیر طلاق جنسی بیشتر از طلاق عاطفی می باشد.

طلاق جنسی

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی، طلاقی است که به موجب آن، زن و شوهر با یکدیگر ارتباط صمیمی ای ندارند و نمی توانند درباره احساسات و عواطف خود با یکدیگر حرف بزنند و ارتباط زناشویی مناسبی هم ندارند.

طلاق عاطفي به سردي رابطه ميان زن و شوهر گفته مي‌شود. درواقع در اين رابطه ضعف ارتباط عاطفي زن و شوهر، به سردي تمامي روابطي كه يك زوج مي‌توانند با هم داشته باشند، مانند: رابطه روحي، جسمي، عاطفي و حتي گفتاري، منجر شود.

طلاق جنسی

به معنای سردی در روابط زناشویی زن و شوهر که ناشی از ناهمخوانی جنسی آن دو است ، می باشد.

این ناهمخوانی در طولانی مدت می تواند بنیان خانواده را با مشکلاتی که مهمترین آن طلاق رسمی است، مواجه کند.

در طلاق جنسی زن و مرد از نظر عاطفی، علاقه و عشق باهم در یک راستا هستند، اما درهم آغوشی، هم زبان هم نیستند. که در این مورد اغلب دو طرف مقصر هستند.

مشکلات جنسی از مهمترین علل طلاق عاطفی می باشد.

سندرم آشیانه ی خالی

سندرم آشیانه خالی به نوعی احساس اندوه و ناراحتی و تنهایی گفته می شود که بعد از ترک خانه توسط فرزندان بخاطر قبولی در دانشگاه در شهری دیگر و یا ازدواج و مستقل شدن آنها، برای والدین و یا سرپرست خانواده پیش می آید.
در بعضی خانواده ها این شرایط (آشیانه ی خالی) می تواند باعث رابطه ی فرازناشویی در یکی از زوجین و یا هردوی آنها می شود.

در چه خانواده هایی این شرایط زمینه رابطه فرازناشویی می باشد؟

درخانواده هایی که یک عمر به خاطر بچه ها زندگی کرده اند و عشق و علاقه دیگری بین آنها نبوده و اگر تا حالا هم باهم زندگی کرده اند و از هم جدا نشده اند ، دلیلش این بوده که نخواسته اند که بچه های آنها فرزندان طلاق باشند. حالا دیگه زندگی آنها هدف و مفهومی ندارد و انگیزه دیگری برای زندگی باهم ندارند، ممکن است خانم یا آقا یا هر دوی آنها وارد رابطه فرازناشویی شوند.

معمولا این اتفاق برای خانم ها بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی (متوسط ۵۰ سالگی) و برای آقایان در ۵۵ تا ۶۵ سالگی (متوسط ۶۰ سالگی) رخ می دهد.
مشاور خانواده و زوج، درصورت همکاری زوجین، می توانند با زوج درمانی و سکس تراپی زوجین را به هم برگردانند.

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.