امتیاز بده

عوامل روانی در مشکلات جنسی

‘htt://www.aparat.com/’v58Ti

اختلال های جنسی مثل اختلال های روان شناختی یا جسمی دیگر آشکارا به زبان نمی آیند. آن ها در پستوی رختخواب ها پنهان می مانند و ذره ذره کار خودشان را می کنند و تاثیر خودشان را می گذارند. این وسط اما پژوهشگرانی هم هستند که دغدغه آسیب های جنسی دارند و از پشت درهای بسته اتاق خواب  آمار می گیرند و گاهی هم راهکارهای شان را در ترازوی تحقیق سبک و سنگین می کنند.

مشکلات روحی-روانی درایجاد  مشکلات جنسی تاثیر زیادی دارد و لذت بردن از رابطه جنسی  را شوار می کند.

 

نارضایتی از رابطه  جنسی با موارد زیر درارتباط است:

  • فشار و استرس زیاد
  • نا رضایتی از همسر
  • سابقه سوء استفاده جنسی
  • روشهای سختگیرانه تربیتی در کودکی
  • نگرانی از ابتلا به بیماری های مقاربتی و یا نگرانی از باردار شدن   همسسر
  • داشتن احساس گناه، خشم، ترس، اعتماد به نفس پایین و یا اضطراب
  • ابتلا به بیماری افسردگی
  • احساس خستگی و ضعف جسمانی

عوامل محیطی در مشکلات جنسی

اگر در هنگام رابطه جنسی امنیت کافی وجود  نداشته باشد و آرامش کافی نداشته باشد و یا به دلیل مشکلات کاری خسته باشید،در نتیجه  انرژی و آرامش  کافی برای داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش را نخواهید داشت.

عوامل روانی بوجود آورنده مسکلات جنسی:

اصلی ترین عامل  انحرافات جسی  محرومیت از روابط جنسی طبیعی، ، تجربیات  خاص که موجب یادگیری انحرافات در کودکی و نوجوانی می شود، انزوای کودکی،اضطراب اخته شدن، تثبیت یا بازگشت به دوران کودکی، عدم آگاهی در مسائل جنسی، ترس از مسئولیت و سرانجام ترس از جنس مخالف .

در افرادی که در دوران کودکی مدت طولانی از دیگران جدا بوده اند.اغلب  تکامل روانی- جنسی با مشکل مواجه شده و انحرافاتی نظیر بچه بازی و همجنس گرایی و زنا  شکل می گیرد  که در واقع جبرانی برای کمبودهای عاطفی دوران کودکی است.
همجنس گرایی: همجنس گرایی (همجنس خواهی) بیشتر در افرادی  که در دوران کودکی مورد تجاوز  ثرار گرفته اند و یا بدآموزیهایی داشته اند  باشد.
شی ء پرستی (جایگزین کردن شی ء بجای دستگاه جنسی طرف مقابل) یا فتیش: گاهی در اثر شرطی شدن هیجان جنسی با شیء در زمان کودکی یا نوجوانی به وقوع بپیوندد.
ضربه زدن به نشیمنگاه کودک برای تنبیه ،دردی همراه با لذت در وی ایجاد می کند و در نتیجه در برخی افراد ممکن است سبب بیماری مازوخیسم (خودآزاری) گردد.

روانشناسان براین  باورند که: ترس از جنس مخالف، خودارضائی (استمناء)،فتیش یا  شی پرستی جنسی و همجنس گرایی ممکن است به علت ترسی باشد که فرد در دوران کودکی، در رابطه با مسائل جنسی بخصوص در رابطه با جنس مخالف پیدا می کند. و درنتیجه فرد در اثر  ترس از رابطه با جنس مخالف، با همجنس خود که از او ترسی ندارد،رابطه می گیرد.

رل پلی یا نقش بازی: شامل  تقلید نمودن و ادای نقش فردی و اجتماعی از طرف دختر الگو و  پذیرفتن آن فرهنگ خاص به عنوان سرمشق و الگو از طرف پسر.
ممکن است عدم موفقیت در اجرای صحیح نقش از طرف زن، موجب  اختلال جنسی  در مرد گردد.

مشکلات-جنسی-پیریمشکلات-جنسی

مواردی که موجب  عدم موفقیت در رابطه جنسی سالم و انحرافات جنسی می شوند:

۱- دارا نبودن خصوصیات جسمانی کافی و لازم.
2-نبود الگوی صحیح مرد یا زن در خانواده : این الگو شامل پدر و مادر می باشد، که همانند سازی جنسی کودک با آنها شکل می گیرد. اگر پسر نتواند با پدر خود همانند سازی سالم جنسی نماید یا در صورت فقدان پدر امکان الگوسازی از او  را نداشته باشد، ممکن است انحراف جنسی در او ایجاد می شود.
۴- فقدان آگاهی لازم در رابطه با مسائل جنسی ،سبب  بروز برخی انحرافات جنسی می شود.
۵- ترس از مسئولیت پذیری در افرادی که  شخصیت آن ها برای پذیرش مسئولیت رشد لازم نکرده است. سبب  بروز برخی  انحرافات جنسی  می شود..

 

یکی از روشهای بسیلر موثر  در درمان انحرافات جنسی بویژه همجنس گرایی ، هیپنوتیزم درمانی است.

هیپنوتیزم درمانی با  ایجاد تغییر در ناخودآگاه بیمار سبب ایجاد شیوه ی جدیدی از  پاسخ، افکار، نگرش ها، رفتارها یا احساسات در فرد می شود.

 

 

 

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *