امتیاز بده

نکات کلیدی در انتخاب همسر

wa

نکته ی کلیدی در انتخاب همسر مناسب این است که به دنبال شخصی با “شخصیت” و “منش” خوب باشید نه فردی که تنها از محبوبیت برخوردار است. درواقع منش و رفتار، زیربنا و اساس هر رابطه ی سالم است.

“تعهد به رشد شخصی” و” باز بودن احساسی” دو ویژگی مهم شخصیتی هستند که باید در انتخاب همسر مورد توجه خاص قرار گیرند.

تعهد به رشد شخصی
تعهد به رشد شخصی به این معناست که:

1 همسر تان متعهد می شود تاسرحد ممکن برای اینکه همسری بهتر باشد، بیاموزد. زمانی که شما کسی را دوست دارید که او برای رشد، شکوفایی و تحول شخصیش ارزش زیادی قائل است، درحقیقت به سهولت رابطه تان از همان ابتدا تضمین شده است؛ صرف نظر از اینکه بگو مگوی کوچکی یا یک بحران بزرگی رخ دهد. به عبارت دیگر، باید همسرتان مایل باشد با استفاده از تمامی منابع موجود برای این مهم که چگونه همسر مهربان و دلسوزتری باشد، بیاموزد.

2 بسیار خوب است که همسرتان مایل باشد به اشکال مختلف از قبیل: کتاب، نوار، سخنرانی و در صورت لزوم مشاوره و … راهنمایی دریافت کند. بسیاری از روابط هنگامی که یکی از طرفین نیاز به اصلاحات را تشخیص داده باشد ولی دیگری از همکاری سرباز زند، دچار بحران می شوند.

3 مهم است، کسی را انتخاب کنید که نه تنها به بزرگ شدن و رشد شخصی علاقه مند است، بلکه در این راستا کاری نیز صورت می دهد به طوری که تغییراتی در او احساس میکنید. بسیاری از مردم در حد صحبت کردن به بهبود و ارتقاء شخصی می پردازند ولی هنگامی که پای عمل به میان می آید جا می زنند.

برخی از سؤالاتی که می توانید در رابطه با ” تعهد به رشد شخصی” از همسرتان بپرسید عبارتند از :

1 ظرف سالهای گذشته در رابطه با عواطف و احساسات خود چه چیزی آموخته اید؟ این آموخته هایتان چه تغییراتی را در شما ایجاد کرده اند؟
2 از روابط گذشته ی خود چه آموخته اید؟ و برآن اساس در روابط فعلی خود تا چه حد متفاوت عمل می کنید؟
3 هنگامیکه در گذشته، شما و یا روابط تان دچار بحران می شدند، از چه منابعی کمک می گرفتید؟( کتاب، مشاوره، روانکاوی و…) آیا مفید واقع می شدند؟

باز بودن روحی و احساسی
داشتن یک رابطه صمیمی تنها به این معنا نیست که در یک خانه زندگی کنیم، بلکه به معنای سهیم شدن احساسات با یکدیگر است. از این روست که یکی از ویژگی های مهمی که باید در همسر آینده خود به دنبال آن باشید، باز بودن روحی و احساسی است. به این معنا که همسر شما:
احساس دارد؛
می داند چه احساسی دارد؛
مایل است که آن احساسات را با شما در میان بگذارد؛
می داند که”چگونه” آن احساسات را به شما بیان کند.

چنانچه همسرتان نتواند احساسات خود را به زبان بیاورد و آن ها را با شما در میان بگذارد، آمادگی یک رابطه ی صمیمی را ندارد.

یک تعریف دیگر برای ” باز بودن روحی احساسی” ، ” سخاوت احساسی” است. سخاوت احساسی یعنی اینکه همسری پیدا شود که در رابطه با عشق خود با شما سخاوتمند باشد.
نقطه مقابل سخاوت روحی، “خساست روحی” است؛ بدین معنا که همسرتان احساس و علاقه خود را از شما دریغ کند.

در واقع اهمیت سخاوت احساسی و باز بودن احساسی همسرتان این است که، به شما امکان می دهد به احساسات و عواطف درونی او دسترسی داشته باشید.در حقیقت باز بودن عاطفی یک شخص، کلید قلب او را به شما می دهد.

سؤالاتی که در رابطه با باز بودن احساسی همسرتان می توانید از او بپرسید عبارتند از :

1 آیا در هنگام بیان احساسات خود با کسانی که دوست شان دارید، احساس راحتی می کنید؟
2 معمولاً چه وقت دلتان را می گشایید و از احساسات خود با دیگران صحبت می کنید؟ پس از آنکه این کار را کردید چه احساسی دارید؟
3آیا فکر می کنید عدم توانایی تان در بیان احساسات، در روابط شما سبب مشکلاتی شده باشد؟

موارد بالا از جمله موضوعاتی است که قبل ازدواج باید مورد بررسی قرار گیرد.

آموزش پیش از ازدواج

 

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.