Rating is disabled

وسواس و اثرات هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی در درمان وسواس

گذشت زمان درمان وسواس مشکل تر می شود.افراد وسواسی علی رغم آگاهی از اشتباه بودن رفتار خود ، گمان می کنند که رفع اضطراب و استرس آنها با انجام رفتارهای وسواسی ممکن می شود . یکی از اساتید دانشگاه در این باره اظهار میدارد : افکار وسواسی به کلمات ، عقاید و باورهای ناخوشایندی اطلاق می شود که ممکن با رفتارهای پرخاشگرانه نیزهمراه باشد .

وسواس و هیپنوتراپی

وسواس دارای دو بخش است یک بخش آن اجبار است یعنی احساس ، فکر ، تصویر، حالت و اجبار درونی برای انجام کاری که در این حالت تا فرد رفتار مورد نظر خود را انجام ندهد اضطرابش فروکش نمی کند . بخش دیگر فکر وسواسی است که جنبه اجبار ندارد مانند پرخاشگری و مسائل جنسی که این نوع وسواس بسیار آزار دهنده است .

احتمال بروز وسواس برای هر کسی در طول عمرش حدود دو تا سه درصد می باشد. بروز وسواس در سنین کودکی نیز امکان پذیر است .و البته شیوع وسواس در مردان و زنان مساوی است .

در تمام بیماری های روانی معمولاً ژنتیک و عملکرد مربوط به مغز تاثیر گدار می باشندکه البته تربیت خانواده و مسائل محیطی و استرس ها نیز در این میان نقش مهمی دارند . در ۵ تا ۷ درصد خانواده ه بیماری وسواس عامل زنتیکی دارد و در دو قلوها این درصد بیشتر است .

درتحقیقات انجام شده بر روی مغز مثل MRI از افراد وسواسی نشانه های افسردگی دیده شده است.در مغز افراد سالم مدارهائی وجود دارد که برخی افکار و پالسها را مهار می کند ، اما در افرادی که وسواس دارند این مدارها کارائی ندارد و فرد مجبور به تکرار اعمال خودمی شوند . هرچه رفتار عادتی بیشتر ادامه پیدا کند در مان آن نیز سخت تر خواهد شد. اگر بیمارانی که دارای وسواس هستند زودتر به پزشک مراجعه نمایند درمان آنها راحت تر خواهد بود . در درمان وسواس دو روش درمان یکی داروئی و دیگری درمان غیر داروئی می باشد که درمان های غیر داروئی نیز به دو روش رفتار درمانی و شناخت درمانی تقسیم می شوند . در رفتار درمانی فرد به شکل واقعی یا خیالی با موضوعی که به آن احساس خوشایندی ندارد مواجه میگردد و سپس از طریق ریلکسیشن و هیپنوتیزم درمانی ( هیپنوتراپی ) و کاهش اضطراب و استرس فرد و با تکرار این روش درمان انجام می گیرئ . در بسیاری از مواقع بیشتر از بیماری ، حس ناخوشایندی که ناشی از بیماری وسواس می باشد فرد را می آزارد .

وسواس و هیپنوتراپی

برخی از اختلالات وسواسی مانند اجبار در شستشو و یا کندن مو ،باعث درگیر نمودن فرد را با بیماری های جسمی می شود و گاهی اوقات نیز بیماری وسواس زندگی زناشوئی ، اقتصادی و اجتماعی را تهدید مینمایید .

ضربه ای که بیماری وسواس بر عملکرد فرد وارد می کند ممکن است از اسکیزوفرنی که از شدیدترین بیماری های روانی است نیز شدیدتر باشد. بیماری وسواس می تواند علامتی از وجود بیماری دیگر باشد، بنابر این حتماً باید روانشناس و یا روانپزشک بیمار را معاینه کنند تا بیماری که سبب بروز بیماری وسواس شده است رامعالجه نماید که این خود باعث درمان وسواس نیز خواهد شد .

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.

9 پاسخ

 1. با سلام
  من همیشه ترس از دست دادن سلامتی ام را دارم، به گونه ای که با کوچکترین بیماری به فکر سرطان و بیماری های لاعلاج می افتم. مثلا کافی است ذره ای درد در جایی احساس کنم فورا افکار منفی به سراغم می آیند. گاهی آنقدر میترسم از بیماری که حتی به خودکشی هم فکر میکنم. آیا چاره دارد درد من؟

 2. سلامً اقاي دكتر
  من حساسيت به نجاسات دارم
  وفقط در مورد بول ومني و غائط
  وشستشو اونها وترشح نجسي
  ويا موقع شستن با اب وترشخ
  وبيشتر مربوط به رساله عمليه
  كه خيلي ريزبين هستند و از نوحواني
  مرا كرفتار كرده و حالا كه بالاي پنجاه هستم وسخته برام ودكتر ودارو هم خوردم كه فايده نداشته وبيشتر ازارم داده و به دفاتر مذهبي هم ميگويند اعتنا نكن ويا هركاري مردم ميكنند انجام بده كه اينم خيلي مبهمه ومن از كجا بدونم مردم چه ميكنند؟؟؟اونم موقع حمام ودستشويي و خلاصه خيلي اذيتم و ايا شما غير اين راهها ،راه ديگري داريد ودر ضمن من خانمي تحصيلكرده و بازنشسته هستم وممنون ازتون …

 3. سلام من ٣٢ سال سن دارم وقتي ١٧ سالم بود دچار عذاب وجدان شديدي شدم طوري كه شدت اين فشار باعث ميشد از افراد عذر خواهي كنم تا آروم بگيرم اين حس عذاب وجدان و در واقع يك حس شديد اجبار گونه از آن موقع تا به حال در ذهن من شكل گرفته و رفته رفته هرسال بدتر وبدتر شدم و از حالت فكري به عملي تبديل شد با وجود درمان هاي بسيار دارو و ٢٥ جلسه روان درماني هيچ اتفاق مثبتي در من ايجاد نشد من تقاضاي كمك داشتم آيا راه درمان ديگه اي وجود داره؟!

 4. سلام من فردی 27 ساله هستم که از دوران کودکی تا به الان نگران از دست دادن آبرو و سلامتی ام بودم و الان که بزرگتر شدم نگران ازدست دادن همسرم یا حتی کارم هستم با اینکه خیلی فعالیت مثبتی در کارم دارم چون به خودم اعتماد بنفس لازم را نمیبینم لطفا ارائه طریقی کنید چگونه درمان شوم.قابل درمان است اصلاً؟

  1. سلام.
   بله درمانم پذیر است تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

 5. سلام من فردی 29 ساله هستم متاهل وسواس فکری دارم مثلا خیانت همسر .وترس بسیار از اینده .واین بعد از ازدواجم بسیار شد که فهمیدم خانوم قبل از ازدواج با کسی رابطه داشته حالا خودش میگه عمقی نبوده و ما خانواده مذهبی هستیم و خانواده همسرم اصلا واین موضوع رو در حواستگاری نگفتن به هیچ عنوان . دکتر روانشناس بسیار رفتم نصفه ول کردم چون هیچ تاثیری نداشت حتی قرص خوردم دارم دیگه دیوانه میشم حتی هیپنو هم رفتم ولی بعد از کلی هزینه منو هیپنو نکردن اصلا میخواستم ببینم میشه باهیپنو یانه مرسی

  1. بله با هپینوتیزم درمانی و روان درمانی بسیاری از بیماران توانسته اند نتایج خوبی بگیرند .

Comments are closed.