Rating is disabled

چند عامل سرد مزاجی جنسی یا بی میلی جنسی را بشناسیم

%d8%a8%db%8c5

علت سرد مزاجی جنسی یا بی میلی جنسی عدم اگاهی به واقعیت رابطه جنسی عدم شناخت واقعی اندامهای تناسلی ماهیت و عملکرد این اندامها داشتن احساس گناه و یا تنفر از فکر کردن و بیان احساس جنسی و وحشت از رابطه جنسی به عنوان یک عملکرد شنیع و زشت, داشتن نگاهی پر از ابهام و نادرست از اندام جنسی جنس مخالف.

علت دیگر سرد مزاجی جنسی یا بی میلی جنسی عدم احساس عدم کنترل در صورت تحریک جنسی و ترس از رها کردن و تجربه احساس جنسی بخاطر وحشت از نتوانستن کنترل خود در صورت بروز این احساس و پیش بینی احتمال رفتار عجیب و گاه شرم او از جانب خود در صورت برخورد با این وضع و در نهایت احساس اینکه هر صحبت و تفکر و خیالپردازی جنسی و یا رابطه جنسی کاری زشت ناپسند و شیطانی است که باعث بی آبرویی در فرد می شود
مهمترین عامل بهبود رابطه جنسی داشتن یک پیش نوازی یا اصطلاحاforeplay مناسب که در آن به تمام فاکتورهای محرک جنسی از جمله بو به عنوان یک شاخص جنسی،  مشاهده اندام که خصوصا در مردان محرک جنسی قویی است و شنیدن کلمات خوشایند که خصوصا در خانمها محرک جنسی قویی است و اصطلاحا  مغازله نامیده می شود لمس و ماساژ بدن و تاکید بر حسها و بیان جنسی و کمک به طرف مقابل جهت تحریک جنسی خود و طرف مقابل، خودداری از سانسور در بیان احساسات جنسی و رومانتیک و در نهایت رها کردن خود و عدم تمایل در کنترل احساس و شرایط می تواند بسیاری از مشکلات زناشویی و جنسی را کاهش دهد

 

اختلال سرد مزاجی جنسی یا بی میلی جنسی و یا کاهش شهوت به واسطه کاهش میزان تستسترون و یا آندروژن به وجود می آید. سایر موارد می توانند شامل عوامل ذیل باشند:

افزایش سن، خستگی، تحت درمان بودن، حاملگی، و یا موارد روانی مانند افسردگی و اضطراب اشاره کرد.

دلایل رایج سرد مزاجی جنسی یا بی میلی جنسی،استفاده از داروهای خاص به ویژه داروهای ضد افسردگی استعمال دخانیات فشارخون بالا اختلالات هورمونی که به واسطه بیماری هایی نظیر دیابت، زخم کبد، که بیشتر در الکلی ها بوجود می آید. مشکلاتی در مورد گردش خون، تصلب شرائین، کم خونی و جراحی های عروقی مشکلات عصب شناختی از جمله وجود بیماری های مختلف، آسیب های بدنی، جراحت مشکلات مربوط به دستگاه ادراری از جمله درآودن پروستات و یا پرتودرمانی کاشت آلت و یا جایگزین سازی آن که به طور مناسب واکنش نشان ندهد افسردگی، اضطراب، خستگی، استرس، ترس، شکست داروهای روان گردان، الکل مشکلات روانی قدیمی اختلال در ارگاسم که می تواند هم خانم ها و هم آقایون را تحت تاثیر قرار دهد، به این شکل است که ارگاسم یا اصلا وجود ندارد و یا در آن تاخیر زیادی دیده می شود.

اختلال درد هم در خانم ها خیلی بیش از آقایون شایع می باشد و با نام مقاربت دردناک شناخته می شود. واژینیسم که همان گرفتگی عضلات واژن می باشد، نوعی اسپاسم ناخواسته است که می تواند از وجود نزدیکی ممانعت ایجاد کند. مقاربت دردناک نیز به دلیل عدم وجود ترشح روان کننده به میزان کافی در خانم ها ایجاد شود که دلیلش شیر دهی، استفاده از ژل ها و کرم های ضد بارداری و ضد پیری، و یا ترس و اضطراب است. گرفتگی عضلات مهبل می تواند به دلیل جراحات جنسی مانند تجاوز، زنا و ارتباط جنسی نامشروع ایجاد شود.

سرد مزاجی جنسی یا بی میلی جنسی در سال های جوانی بیش از هر زمان های دیگری شیوع پیدا می کند و بیشتر میان افراد بیست تا سی ساله رواج دارد. بیماری به تدریج با افزیش سن از میان رفته و مجدداً در سنین سالخوردگی بروز می کند. ریسک ابتلا به بیماری در برخی شرایط خاص مانند وجود بیماری دیابت، اختلال وابسته به انحطاط سلول های عصبی، بیماری های روانی مزمن، استفاده از الکل، مواد مخدر، عدم توانایی در خفظ ارتباط طولانی مدت، ناهماهنگی مزمن با شریک جنسی فعلی از جمله آنها می باشد.

عامل مؤثر  دیگر در بی میلی جنسی  در زنان، عوامل فیزیولوژیکی است. پایین بودن سطح هورمونهای جنسی، ابتلا به بیماری هایی مثل سوءتغذیه، تیرویید، دیابت، تنگی عروق و همچنین استفاده از قرص های ضدبارداری، ضدافسردگی،ضدفشارخون و شیردهی می توانند از عوامل مؤثر در ایجاد اختلال بی میلی جنسی در زنان باشند.در صورتی که زوجی احساس می کند، دچار اختلال بی میلی جنسی است، بهتر است این مساله را جدی بگیرند. بروز این اختلال می تواند منجر به کاهش روابط عاطفی و صمیمیت در زندگی مشترک شود و عواقب جبران ناپذیری را در زندگی مشترک بر جای بگذارد و حتی ممکن است به قهر و جدایی بین زوجین منجر شوند. بنابراین هر چه زودتر به متخصص مربوطه مراجعه کنند تا اقدام های درمانی لازم با توجه به علل مؤثر در بروز اختلال بی میلی جنسی  صورت بگیرد.

.

 

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.