لوگو دکتر نجفی توانا
تیک عصبی

درمان تیک های عصبی با هیپنوتیزم

4.7/5

تیک های عصبی چگونه است و با چه روش هایی قابل درمان است؟ درمان تیک عصبی با هیپنوتیزم ممکن است؟ تیک‌، یکی از شایع‌ ترین مشکلات روانی است که دلایل شیوع آن چندان مشخص نیست اما میان افراد جوان و مسن و حتی کودکان نیز به چشم می‌خورد. تیک ‌های عصبی حرکات غیرطبیعی ناگهانی و مکرر، سریع و بدون هماهنگی هستند. به عبارتی تیک های عصبی نوعی پرش های عضلانی و گاها گفتاری هستند که فرد بر آن کنترل ندارد یعنی بیشتر تیک های عضلانی و گفتاری به صورت غیر ارادی بوده و باعث ایجاد مشکل برای فرد و همچنین مشکل در روابط اجتماعی می گردد.

آشنایی بیشتر با تیک های عصبی

تیک های عصبی عضلانی بسیار متنوع هستند اما شایع ترین آن ها انقباض در صورت، چشمک زدن، بالا انداختن شانه ها، تیک در شکم، و این قبیل موارد هستند. تیک های کلامی به صورت صداهای بی معنی، تف انداختن، و غیره هستند.
تیک های عضلانی و کلامی حرکات و یا کلماتی هستند غیر ارادی و از این جهت هیچ فکر و اراده ای برای انجام آن ها وجود ندارد. بنابراین اگر در پس حرکات عضلانی و یا گفتاری یک فکر نهفته باشد و اگر در واقع آن فکر یا فشار فکر باعث شود که فرد حرکاتی را انجام دهد، دیگر به آن تیک گفته نمی شود، بلکه به آن وسواس فکری و عملی گفته می شود.

درمان تیک عصبی

علل بروز تیک های عصبی

ژنتیک و عوامل محیطی علت های اصلی بروز تیک های عصبی هستند. زمانی که عامل ژنتیک قوی تر باشد، هر اختلال و یا هر بیماری حتی مقدار کمی فشارهای عصبی بیرونی و محیطی کافی است تا تیک های عصبی خود را بروز دهد. اگر عامل ژنتیکی تیک های عصبی ضعیف باشد، فشارهای محیطی قوی تری نیاز است تا تیک های عصبی خود را نشان دهند. اختلال تیک می‌تواند ریشه‌های هیجانی داشته باشد. فضای متشنج خانواده‌ها نیز یکی از علل مهم تشدید این اختلال است و افراد تحت شرایط ویژه‌ای دچار عدم تعادل در بخشی از سیستم عصبی‌شان می‌شوند که تیک را افزایش می‌دهد،

انواع تیک های عصبی

تیک‌ هاي عصبی به چهار دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به هر یک از آن ها اشاره کوتاهی خواهیم داشت.

تیک‌های عصبی ساده گذرا

در کودکی بسیار شایع‌اند و معمولا پس از یک ‌سال (‌اغلب طی چند هفته) خود به‌ خود بهبود می ‌یابند و عمدتا نیاز به درمان ندارند. تیک‌ های حرکتی معمول که اغلب در حدود 3 الی 5 سالگی شروع می ‌شوند، به کودکان کمک می‌کنند تا انرژی عصبی را آزاد کنند. اگر کودک شما به تیک مبتلا شد، بهترین راه، چشم پوشی کردن آن است. هیچ گاه او را تنبیه نکنید. شما می ‌توانید برای جلوگیری از تبدیل شدن این عمل به یک عادت، با تمرین کردن روش ‌های پیشگیرانه، به کودکان تان کمک کنید ولی تیک ‌های گذرا نباید در برنامه کامل ترک عادت مورد توجه قرار گیرد.

تیک‌ های عصبی مزمن

اگر تیک عصبی بیش از 12ماه ادامه یابد، تیک مزمن محسوب می‌ شود. تیک‌ های عصبی مزمن پایدار هستند و معمولاً انقباض ماهیچه در آن ها بیش از حد و بسیار شدید است. این تیک ‌ها مشخصاً به‌ صورت حمله‌ های دوره‌ای هستند و شدت آن تغییر می ‌کند. در حقیقت رفتار همراه با تیک ممکن است برای هفته‌ ها یا ماه‌ها کاملاً محو، اما دوباره ظاهر شود و این امکان وجود دارد که در هر سنی بروز کند.

تیک‌ های عصبی ساده مداوم

معمولا از کودکی یا نوجوانی و قبل از 15‌سالگی آغاز می ‌شود. در بسیاری از موارد تیک ‌های موردی روی می ‌دهد، اما بهبود کامل در خاتمه نوجوانی رخ می‌ دهد.

سندرم تیک‌ های عصبی حرکتی و صوتی متعدد مزمن

این اختلال معمولا همراه با تحریک ‌پذیری و وسواس است که باعث طرد فرد از اجتماع می شود و این واکنش ‌های اجتماعی منفی می ‌‌تواند فرد را به افسردگی دچار کند و حتی در بعضی مواقع او را به سوی خودکشی نیز سوق ‌دهد. در صورت عدم ‌درمان می ‌توانند به حالتی مزمن در فرد تبدیل شود. درمان افسردگی با هیپنوتیزم در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود و مهم است که شما به این مسئله اهمیت دهید.

پیامدهای تیک های عصبی در بیماران

با در نظر گرفتن شخصیت افراد و شدت تیک، پیامدهای آن نیز متفاوت می باشد. بنابراین افرادی که دارای تیک های عصبی شدیدتری هستند و همچنین از نظر شخصیتی نیز حساس ترند عملکرد اجتماعی آن ها تحت تاثیر قرار گرفته ترجیح می‌دهند صحبت نکرده یا در اجتماعات ظاهر نشوند و در نتیجه دچار سرخوردگی و گوشه گیری شده و در نهایت دچار افسردگی می گردند، همین امر نیز درمان را مشکل تر می کند.

درمان تیک های عصبی با هیپنوتیزم

اکثر تیک هایی که تازه آغاز شده اند، اگر به زودی درمان شوند مسیر محدود و گذرایی دارند و به سمت اختلال جدی تری پیش نمی روند و حداکثر در طی دوره های استرس آور عود می کنند معمولا برای درمان تیک های عصبی، ترکیبی از درمان های روانشناختی و روان درمانی و رفتار درمانی و دارو درمانی پیشنهاد می شود. اما به طور کلی هیپنوتیزم درمانی یکی از روش های بسیار موثر است که برای درمان تیک های عصبی توسط بهترین متخصص روانشناسی بکار گرفته می‌شود.

درمان تیک عصبی با هیپنوتیزم چگونه است؟

هیپنوتیزم یک روش درمانی است که در آن فرد تحت تأثیر وضعیت ذهنی عمیق قرار می‌گیرد تا تغییراتی در رفتار، احساسات و واکنش‌ هایش را تجربه کند. روش‌های درمانی موجود برای مدیریت تیک عصبی شامل مشاوره روانشناختی، پزشکی، روش‌های رفتاری و در صورت لزوم داروها هستند. در واقع، ترکیبی از این روش‌ها می‌تواند بهترین نتیجه را در کاهش تیک‌ها و بهبود کیفیت زندگی فرد داشته باشد. هیپنوتیزم درمانی یک روش بسیار کاربردی و عمیق است که باید حتما توسط بهترین پزشک روانشناس انجام شود تا مشکلی برای فرد به وجود نیاید و همه مراحل طبق اصول انجام شود.

اگر شما یا کسی که درباره‌ این بماری نگرانی هایی دارید و مبتلا به تیک عصبی هستید، توصیه می‌شود که با یک متخصص روانشناس مشورت کنید. آن ها می‌توانند شما را درباره روش‌ های موجود و مناسب برای مدیریت و کنترل تیک‌ها راهنمایی کنند. برای مشاوره در این زمینه با شماره های تماس مطب دکتر داوود نجفی توانا تماس بگیرید و یا نوبت برای مراجعه حضوری داشته باشید.

[mn_aparat_single_video url=https://www.aparat.com/v/kEyG4 play-button=true]

آیا مشاوره روانشناختی به کاهش تیک‌های عصبی کمک کند؟

مشاوره روانشناختی می‌تواند به کاهش تیک‌های عصبی کمک کند. تیک عصبی ممکن است به عوامل مختلفی مانند استرس، اضطراب، افکار محیطی، وضعیت هیجانی و نحوه مدیریت استرس و اضطراب مرتبط باشد. مشاوره روانشناختی می‌تواند به شما کمک کند تا با شناسایی و درک عوامل موثر بر تیک‌ها، بهبود در مدیریت استرس و اضطراب و کاهش تیک‌های عصبی را تجربه کنید.

این نوع مشاوره معمولاً شامل جلسات تخصصی با روانشناس است که به شما کمک می‌کند تا درک عمیق‌تری از علت‌ها و الگوهای رفتاری خود پیدا کنید. روانشناس می‌تواند به شما راهنمایی‌ هایی درباره تغییر الگوهای رفتاری، مدیریت استرس، تقویت مهارت‌های مقابله و بهبود کیفیت زندگی عمومیتان داشته باشد. مشاوره روانشناختی می‌تواند به شما کمک کند تا بر روی خودآگاهی بیشتر و توانایی کنترل عملکرد عصبی خود تمرکز کنید. با ترکیب مشاوره روانشناختی با سایر روش‌های درمانی، می‌توان بهبود قابل توجهی در کاهش تیک‌های عصبی و بهبود کیفیت زندگی شما داشت.

می دانم، می خواهم، اما نمی توانم!

“می دانم مشکلم چیست و می خواهم از آن رها شوم و یا درمانش کنم، و برای درمان آنها از همه روشها استفاده نموده ام با این وجود نمی توانم.”
مثلا”، وسواس شستن و یا ترسهای غیر معقول و یا عدم اعتماد بنفس و غیره . با اینکه می دانیم این رفتارها یا احساسات غیر منطقی است، با این حال قادر به رهایی و یا کنترل آنها نیستیم.
بنابراین می توان گفت بسیاری از احساسات،هیجانات،و افکار ما ریشه در ناخوداگاه دارد.اگر چه در نهایت ما مسئول اعمال خود در جامعه و در تعامل با دیگران می باشیم.

116 پاسخ

 1. سلام خدمت آقای دکتر
  من چندین ساله انواع و اقسام تیک های عصبی رو دارم و پیش دکتر روانپزشک هم رفتم ولی فایده نداشت
  من 27 سالمه و تیک های عصبی من خیلی نگرانم کرده
  مثلاً قبلاً ابروهامو میکندم به حدی که خالی میشد – مداد یا خودکار دستم اگه میومد میشکستم – هر چی دستم بیاد خراب میکنم – و از همه مهمتر تیک اصلی که حدود 20 ماهه دارم و تموم نشده این هست که تا الان 10 تا گوشی بیشتر شکستم یعنی داخل دهنم میزارم و فشار میدم و صفحش خورد میشه
  تو رو خدا بگید آیا قابل درمان هست یا نه
  ترس من بیشتر اینه که نکنه درمان نشه چون خیلی طول کشیده

 2. سلام خواهر من سه چهار روزه بستری شده،تیک عصبی شدیدپیداکرده،نمیتونه حرف بزنه،تموم عصلاتش گرفته،همه ی بدنش پرش شدیدی گرفته،هرچی آمپول تزریق میکنن بی نتیجه هست،لطفا راهنمایی بفرمائید

 3. سلام آقای دکتر پسرم ۵ سالشه یک سال و نیم که دچار تیک شده،اولا ی نوع بود هر ۴ نوع تیک با هم داره،آیا قابل درمان هست؟توروخدا کمکم کنین

 4. سلام خسته نباشید آقای دکتر ،من مادرم در سن ۷۰ سالگیه الان حدود ۱ ساله تیک گرفتن ،انگار چیزی رو مزه میکن و از لای دنونشون هوا رو به داخل می کشن،لطفا”بفرمایید که راه درمان داره یا نه ؟سپاسگذارتون هستم.

  1. سلام ، بله قابل درمان هست ولی برای راهنمایی بهتر با شماره مطب تماس بگیرید. برای گرفتن مشاوره با شماره ۲۲۸۹۹۱۴۸ ۰۲۱ تماس بگیرید

 5. سلام برادر من دچار تيك صورت در ناحيه دهان هستن كه خيلى كم اتفاق ميفتد و همچنين انگشتان دست را سريع تكان ميدهند به حالت بشكن زدن كه اين با شدت بيشترى اتفاق مى افتد در بعضى از جمله ها يك كلمه را بلندتر بيان ميكنند و گاهى در يك جمله يك كلمه را دوبار تكرار ميكنند در مواقع خواب ماهيچه ناحيه بازو و شانه و پا و انگشتان دست دچار پرش ميشوند
  آيا ايشان كه بزرگسال هستند تيكهايشان قابل درمان است؟من نگران شديد تر شدن اين تيك ها هستم خواهشا كمك بفرماييد بعضى پيشنهاد دكتر مغز و اعصاب داده اند مراجعه به كدام از نظر شما كاربردى تر است؟

  1. سلام ، بله قابل درمان هست ولی برای راهنمایی بهتر با شماره مطب تماس بگیرید. برای گرفتن مشاوره با شماره ۲۲۸۹۹۱۴۸ ۰۲۱ تماس بگیرید . هر چه سریع تر اقدام به درمان کنید احتمال تشدید کمتر هستش

 6. سلام اقای دکتر خواهرزاده من ۵ ساله که دچار تیک صدا دار هست ابتدا فقط تکان دادن سر بود ولی الان داد میزنه که باعث شده از جامعه طرد بشه
  امکان درمانش هست. خواهش میکنم راه حلی جلو ما بگذارید که زندگی چند خانواده رو تحت الشعاع قرار داده

 7. با درود و سپاس بنده نزدیک چهل سال سن دارم تیک عصبی از نوع پراندن چشم و پلک و ابرو و سفت کردن ماهیچه های پا و دست داشتم بی تفاوت بودم اما العان داره زیاد میشه و واقعا دارم اذیت میشم.طوری که دیگه به انداختن شانه هام هم اثر کرده لطفا راهنمایی کنید.سپاسگذارم

 8. با سلام .همسر من با سن ٢٧ سال درگير تيك هايي هستش كه عضلات بازو و گردن خود را تند تند سفت ميكند و من خيلي ناراحت ميشم چه راهي داره؟؟؟

 9. سلام جناب دکتر .تورابخدا بگید خواهرمن باید چیکارکنه 3ساله تیک داره که چندین متخصص بردیم انواع دارو ودرمان دادن الان تیکهابیشتر شدن خواهرم با31سال سن ودوبچه دبستانی افسرده شده ازهمه کس وهمه جا قایم میشه جیگرم براش خونه. لطفا لطفا بگید درمان داره ؟میشه هیپنوتیزم درمانی بشه ؟چون دیگه حاضربه خوردن هیچ دارو وقرصی نیست میگه این داروخوردن بدترم کرده.خیلی ازتون ممنونم.

 10. سلام جناب دکتر.پسر شش ساله من دو سه روزه دچار تیک عصبی شده چشمک زدن زیاد هر دو چشم یا یک‌چشم که مواقع تلوزیون و درس خوندن یا تمرکز روی هر کاری بیشتر میشه من واقعا نگرانم لطفا بگین باید به کجا مراجعه کنم چکار کنم

 11. سلام دكتر عزيز پس از بدنيا آمدن پسر دومم،پسر اولم دچار تيك چشم شد ولي حدود دو هفته بعد خوب شد تا الان كه ٨سالش هست هر سال حدود دو الي سه هفته دچار تيك شده ولي الان حدود يك ماهه تيك شروع شده و داره شديد تَر ميشه به صورتي كه اول حالت پلك زدن داشت ولي الان كامل چشم هاش را ميبنده و حالت اينكه اب دهن قورت ميده با هر بار بستن چشم
  تو را خدا كمكم كنيد و أيا درمان قطعي داره يا نه

 12. سلام‌من ی مدت تیک‌عصبی گرفتن و ابرومو بالا میندازم همش ایا قابل درمان هستش چیکار میتونن بکنم لطفا راهنمایی کنین.ممنون

 13. سلام‌من ی مدت تیک‌عصبی گرفتن و ابرومو بالا میندازم همش ایا قابل درمان هستش چیکار میتونن بکنم لطفا راهنمایی کنین

 14. سلام
  من قبلا هم سوال كردم كه همسرم از بچگي دچار تيك شديد سر و ابرو
  چيكار بايد كرد
  ممنون ميشم جواب بدين

  1. تیک های عصبی با هیپنوتیزم درمانی قابل درمان است آیا ایشون قبلا برای درمان اقدام کرده اند؟

 15. سلام
  من همسرم از بچگي دچار تيك چشم و ابرو هست و در زمان استرس بسيار زياد ميشه
  چه راه حلي ميتونيد پيشنهاد بديد ايا قابل درمان ميباشد

 16. سلام پسری هستم بیست و دو ساله در زمان کنکور دچار تیک عصبی چشم شدم ب گونه ای که پلک خود را کامل باز و بسته میکنم و این مکرر انجام میشه الان چهارسالشه درگیرشم لطفا کمکم کنید.آیا قرص جواب میده؟؟؟

 17. با سلام وخسته نباشید .پسرم از دوران کودکی تا کنون دچار تیک پرش چشم وبالا بردن ابرو ودهن کج کردن است آیا امکان دارد این عادت بد را ترک کند

  1. همانطور که گفته شد تیک های عصبی با هیپنوتیزم درمانی قابل درمان هستند.

 18. فقط و فقط هومیوپاتی . معجزه میکنه . حتما حتما امتحان کنین. خیلی کم هزینه و بی ضرر هست. اگه تهران و کرج هستین دکتر تهرانی اگه شیراز هستین دکتر داستان . فقط باید دکتری که میرین باتجربه باشه . ترو خدا حتما امتحان کنین.

 19. سلام کودک دو ساله ای دارم که بعد از اینکه او را از شیر گرفتن تیک چشم گرفته آ یا درمان خواهد شد یکهفته طول کشیده و احساس میکنم هر روز بدتر ميشود

 20. سلام خسته نباشید منم دختری ۸ساله دارم دو هفته هست که دچار تیم عصبی شده خیلی با دو چشمش چشمک می زنه و گردنشو به سمت راست می چرخ‌نه محیط خونه و مدرسه هم خیلی ارومه ر‌انپزشک بردم دارو داده ولی علاقه ای به مصرف دارو ندارم راهی دیگه برای درمان هست

 21. سلام دختري١٨سواله هستم كه از سن٦سال سالگي دچار تبك عصبي شدم.از جمله پرش چشم و گردن و دست و كمر و پا و جمع كرد دهن و بيني و غيره خيلي مشكل دارم نميدونم چ جوري رفعش كنم اذيت ميشم تمركز ازم گرفته ميشه و با افزايش سن خيلي از كار ها رو ميدونم ك نميتونم انجام بدم مثل رانندگي .مشكلات اجتماعي جاي خود دارند
  تروخدا كمك كنيد

 22. سلام من یک زن بیست و هفت ساله هستم واز دوران ابتدایی مدارس دچارتیک شانه و چشمها بود و الان که بیست وهفت سال دارم هنوزتیک های من خوب نشده و بسیار بدتر هم شده وچند عضله ی من درگیر شده به طوری که واقعا از زندگین سیر شده ام.حالا میخواستم که تیکهای من قابل درمان هستند ویک پسرهشت ساله هم دارم که از سن چهار سالگی دچار تیک عصبی شده آیا تیک عصبی من و پسرم قابل درمان است‌.تورابه قرآن قسم.اگرامیدواری با راه حلی است راهنمایی بفرمایید.اگر در استان خوزستان یاجای دیگر دکتر خوب می شناسید لطفا معرفی کنید

 23. سلام دختر ١٤ ساله اي دارم كه حدود يكسالي هست كمابيش دچار انقباض پلك چشم ميشه ولي الان حدود يكي دو ماهه شديدتر شده پيش چشم پزشك رفتم مشكلي نبود يه مغز واعصاب مراجعه كردم حدود يكماه پيش پروفنازين ٢ نصف با اس سيتالوپرام تجويز كردن بعد از دو هفته چند روزي بهتر شد ولي مجددا برگشت خيلي نگران وآشفته هستم لطفا راهنمايي بفرماييد

 24. سلام پسرم شیش سالشه حدود یه ساله شونه سمت راستشو به بالا میبره واز زمانی که باشگاه میره شدیدترشده به نظرتون با هیپنوتیزم درمان میشه

 25. سلام من دختری 20ساله هستم که از مشکل خجالتی بودن واسترس زیاد رنج میبرم.حتی بعضی وقتا در حرف زدن با خانواده خودم به مشکل بر میخورم،اعتماد به نفسم خیلی کمه ونمیتونم ارتباط چشمی برقرار کنم لطفا کمکم کنید.تشکر

 26. سلام قای دکترمن 24سالمه نزدیک چهارسال تیک اعصاب ازناحیه چشم وازصورت گرفتم کلافم کرده توروخداکمکم کن

 27. سلام من یه دختر۱۳سالم که دچارتیک شدم که خیلی هم اذیت میشم وپیش دکترهم نرفتم میشه کمک کنید ?

  1. سلام.
   قابل درمان است . تماس بگیرید تا راهنمایی شویید. به پزشکان دیگر مراجعه کنید در صورت عدم نتیجه به ما مراجعه کنید.

 28. سلام آقای دکتر من 20سالمه از بچگی تو لبم تیک عصبی دارم خسته شدم دیگه از این مریضی پزشک هم مراجعه کردم اما نتیجه نداشته همرو از خودم دور میکنم که نفهمن لطفا کمک کنید مچکرم

 29. من دختر ۴۲ سالی هستم حدود ۱۵سال که دچاذ تیک عصبی هستم سرم بعضی موقع تکان میخوره خودم هیچ حسش نمیکنم اطرافیان ازم میپرسند چرا سرت تگان میخوره هیچ جوابی ندارم مادرم میگه موقعی که کتاب میخوانی یاکارها راتندتند انجام میدی یا زیاد تلویزیون نگاه میکنی با به فیلم خبره میشی لرزش دست هم خیلی کم دارم رفتم پزشگ یک قرص بهم دادگفت تایک ماه استفاده کن استفاد کردم هیچ اسری نداشت اسم قرص پرویرانولول به پزشگ گفتم سی تی اسکن برام بنوییس گفت احتیاج نیست لطفا راهنمایی بفرماید ازشهرستان

 30. سلام ببخشید تیک عصبی گردن دارم خیلی خجالت میکشم دکتر روان پزشکم رفتم فایده ای نداره همش خوابم میاد تو راخدا کمکم کنین از زندگی ناامید شدم

   1. باسلام ،آقای دکتر پسر من ده ساله الان چهار سال هست قرص بیش فعالی میخوره تلک گردن داشت خوب شده بود اما تازگی دکترس قرس ریس پریدون نوشته و بازم تیک گردنش شروع شده اونم خیلی زیاد لطفا راهنمای کنید ؛ سپاس از لطف شما

 31. سلام اقای دکتر من از هفت سالگی تیک دارم والان چهل سالمه خسته شدم ازاین مریضی دکترمن اقای شهیدی بودن ولی ایشانم.نتونست بهم کمک کنه ایا شما برای من راه حلی دارید لطفا اگر امکانش هست کمک کنید مرسی 09117697418

 32. سلام.من از هفت هشت سالگی تیکم شرو شد بعده ی مدت خوب شد ولی بازم حدودچارده سالگی شرو شد الان نوزده سالمه.دکترم رفتم قرص هالوپریدول و بی پریدن تجویز کرده.ولی تاثیری نداشته.خاستم راهنماییم کنید

 33. سلام آقای دکتر من 28 سال دارم و از حدود 13سالگی به بعد تیک عصبی پیدا کردم و اول از تیک در ناحیه شکم شروع شد و بعد به ناحیه چشم و شانه و پاه و گردن رسیده در صورتی که به برخی از اعضای بدنم آسیب رسیده.لطفا مرا راهنمایی کنید چکار کنم که از تیک های عصبی شدید خلاص شوم.

 34. سلام من حدود 17 ساله تیک دارم قرص ریسپریدون هم خوردم اما همش خواب آوره و جواب نداد واقعا خسته شدم آقای دکتر بدتر شدم که بهتر نشدم چکار باید کرد

 35. با سلام..پسر من گاهی دچار نوعی تیک میشه و وقتی من مدام کنترلش میکنم و مانع میشم برطرف میشه و بعد چند وقت تیک دیگه ای شروع میشه. مثلا ی مدت بینیش رو کج میکرد. با کنترل های من خوب شد و چند وقت بعد با چسباندن کف دستاش بهم صدا درمیاورد. این برطرف شد و حالا چند وقته لب بالاش رو موقع شروع حرف زدن به سمت بالا میده یا ی گوشه لب بالا رو به ی طرف کج میکنه. واقعا دیگه خسته شدم. لطفا راهنماییم کنید.سنش 12 ساله

 36. سلام ، پسری سیزده ساله دارم، که از پنج سالگی به تیک صورت که شامل پلک زدن و جمع کردن صورت بود مبتلا شد. با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب امواجی خفیف در نوار مغزی مشاهده شد . اما پزشک معالج جو بسیار متشنج و پر از دعواهای شدمید خانوادگی را علت اصلی میدانست . البته رفتن به باشگاه رزمی در 5 سالگی و تمرینات خشن در آن سن را هم به عنوتن علتی ضمنی ، بی اثر ندانست . از همان سنین تا به حال ، تیکها به اشکال مختلفی ظاهر شده و تغییر شکل داده اند . از حرکات بادکنکی شکم در ده سالگی گرفته تا خاراندن مکرر بینی و مالش انگشتان دست و حرکات سریع شانه و گردن در این اواخر . البته ایشان به شدت علاقه به فوتبال دارد و میدانم که انتظار زیادی از خودش در زمینه موفقیت در این رشته دارد و در حال حاضر عضو یک تیم باشگاهی هم هست . تا حد امکان جو منزل را آرام کرده ام . توقع درسی زیادی از او ندارم . و با گردشهای هفتگی کوهپیمایی سعی در آرامش بیشتر دارم . اما طی دو ماه اخیر تیکها شدت یافته اند. آیا درمان دارویی لازم است . البته تا به حال موضوع تیک داشتن را مستقیم مطرح نکرده ام ، اما میدانم که خودش سعی در کنترل آن دارد ، هرچند تا بحال آنرا به زبان نیاورده است .منتظر راهنمایی شما میمانم و سپاس.

 37. سلام پسر من از 14 سالگی دچار وسواس فکری اجباری شد در سن آخر 16 طبق نظر پزشک به سندرم توره مبتلا شد گاز گرفتن زبان کشیدن بینی فشار به چشم زبان زدن به دندان کندن ناخن از علایم آن است حدود هفت ماه دارو مصرف میکنه شدت نسبت به اوایل کم شده ولی بهبود حاصل نشده چه راه حلی برامون دارید دکتر جان

 38. سلام دختری 22 ساله دانشجو هستم کمی خجالتی واعتماد به نفس پایین و تیک عصبی مختلفی دارم و چند سال است و تا حالا به دکتر نرفتم و برای درمان به کجا برم فرق بین روانشناس یا روانپزشک چیست؟

 39. سلام اینجانب پسری پنج ساله دارم که حدود سه ماه و نیم است اختلال در چشمک زدن دارد به اینصورت که چشمهای خود را می بندد و باز میکند. و این کار را مکررا انجام میدهد اوایل گفتیم شاید برای جلب توجه است ولی این حرکت کماکان نیز ادامه دارد البته این را اضافه کنم که حدود چهارمله است که در محیط متشنج و به دور از ارامش هستیم

 40. سلام
  مادرم تیک دور لب داره،گوشه لبش در نیمه چپ جمع میشه و حالت لبش کلا عوض میشه،کلا روحیه شو از دست داده،خواهش میکنم راهنمایی مون کنین

  1. تیک های عصبی با هیپنوتیزم درمانی قابل کنترل و درمان هستند.

  2. سلام برادرم تیک عصبی دارد از کودکی همراهش است الان 28 سالشه البته اول کم بود حالا بیشتر شده آیا قابل درمان هست

 41. باسلام احتراما درخواست راهنمايي در خصوص درمان بيماري تيك عصبي در قسمت جشم و بيني و غيره دارم لازم به ذكر است بنده 35 سالم است يش از 10 دكتر رفتم ولي متاسفانه خوب نشدم لطفا راهنمايي بفرماييد آيا با طب سنتي و داروهاي گياهي و يا راه ديگري قابل درمان است يا خير .ممنون

 42. سلام، پسر من حدود 2 سال هست که تیک داره، در ابتدا کم بود و دکتر مشاور روانشناس به ما گفت که دارو لازم نداره و خود به خود رفع میشه ولی تقریبا 4 ماه هست که خیلی شدیدتر شده هم صوتی و هم حرکتی. متخصص مغز و اعصاب قرص پیموزید تجویز کردن و 20 روز مصرف کرده ولی فعلن هیچ تاثیری نداشته. برای اطمینان نوار مغزی و ام آر آی هم به دستور دکتر انجام شد و به دلیل مشکلاتی که در نوار مغزی مشاهده کردن قرص دپاکین رو تجویز کردن به مدت 6 ماه.
  آقای دکتر آیا دارو ها زمان بیشتری برای تاثیر گذاری لازم دارن؟ اگر این طور است بعد از چه مدتی علایم بهبود مشخص میشود؟
  آیا تجویز دپاکین به این معناست که پسر من صرع داره؟
  در چنین موردی هیپنوتیزم کمک خواهد کرد؟

  1. در مورد دارو درمانی و روش های درمانی دیگر همکاران نظری ندارم. اما هیپنوتیزم درمانی تا کنون که در درمان تک عصبی موفق بوده است . در صورت تمایل تماس بگیرید تا وقت مرجعه برای شما تعیین کنند.

   1. ميشه شماره تلفنتونو بدين
    همسر من تيك عصبي داره دكترش گفته تشنج مغزي داره كاربامازپين داده بدتر شده ايا با هيبنونيزم خوب ميشه؟

 43. سلام پسر ده ساله ای دارم یک ساله دچار تیک گردن شده تحت نظر دکت اعصاب است دارو هالوپریدول بیپریدین ویکی دیگه مصرف میکنه ولی خوب نشده یعنی یک مدت خیلی بهتر شد ولی دوباره همون جوری شده دارم دیوانه میشم تورا به خدااگه کاری ازدست شما بر میادکه بچه ی من خوب خوب بشه بفرمایید من خدمت برسم

  1. سلام.
   دارو درمانی خوب است اما نباید از مشاوره روانشناسی هم غافل شود.

 44. سلام پسرم چهارده سال دارد قبلا تیک شدید در کل بدن داشت باخوردن قرص آهن بعد از شش ماه نود درصد بهتر شد ولی هنوز کمی تیک در صورت وناخن جویدن دارد آیا هیپنوتیزم کمک میکند که کاملا علائم بر طرف شود؟

  1. تیک عصبی در صورتی که به مشکلات جسمی مرتبط نباشد قابل درمان است در غیر اینصورت می بایست به پزشک مراجعه کنید

 45. دخترم 9سالشه.دوسال تیک عصبی داره یعنی باچشمش چشمک میزنه وهمزمان بینی ش روکج میکنه. باهاش خیلی صحبت کردم وجایزه تعیین کردم ولی تاثیر نداشته. تک فرزنده وتوجه وعلاقه زیادروبهش نشون میدیم. محیط خونه خوبه. خواهش میکنم راهنماییم کنید. ایاهیپنوتیزم موثره؟؟ تشکرفراوان

  1. تماس بگیرید تا برای شما وقت مراجعه تعیین شود . بخشی از تیک های عصبی می تواند ناشی از کار با کامپیوتر یا تبلت باشد. اما مشکل باید حضوری بررسی شود.

 46. با سلام . خسته. نباشید
  دخترم. ده. ساله. هستش. حدود. یک. سال. هست. متوجه. شدم. شانه. ودستش یک لحظه حالت تیک، یا بهتر بگم لرزش ميشه. دکتر. مغز اعصاب. بردم. تشخیص. صرع. دادن. در. صورتی که. دخترم. هیچ. یک. از. علاعم صرع. نداشته. حتی. تشنج، خواهش. میکنم. راهنماییم کنید. آیا به شما. مراجعه. کنم. بهتر. نیست.

  1. به پزشک دیگر مراجعه فرمایید اگر تشخیص سرع ندادند از متخصص روانشناس کمک بگیرید.

 47. سلام بنده به مدت دو سه ماه هس که تیک عصبی گرفتم وزیر چشم سمت چپم خیلی میزنه یعنی موقع غذا خوردن شدیدتر میشه وموقعی که میزنه قادر به خوندن مطلبی نمیشم ایا باداروی گیاهی برطرف می شه

   1. سلام دختری دارم 13ساله که از 6 سالگی دچار تیک عصبی شده اول از پروندن چشم شروع شد حالا بیشتر شده مثلا گلو صاف کردن کشیدن بینی فشار دادن چشم از 6 سالگی دکتر متخصص مغز و اعصاب بردم ولی هیچ فایده ای نداشت بخصوص وقتی که تلویزیون تماشا میکنه یا با گوشی بازی میکنه و موقعه ای که استرس بهش وارد میشه شدید میشه حالا میخوام ببینم با هیپنوتیزم درمانی مشکلش حل میشه ممنونم

    1. همانطور که گفته شد اکثر تیک هایی که تازه آغاز شده اند، اگر به زودی درمان شوند مسیر محدود و گذرایی دارند و به سمت اختلال جدی تری پیش نمی روند و حداکثر در طی دوره های استرس آور عود می کنند.
     برای سهولت درمان تیک های عصبی، ترکیبی از درمانهای روانشناختی و روان درمانی و رفتار درمانی و دارو درمانی برای درمان تیکهای عصبی پیشنهاد می شود.

 48. سلام دخت ی دارم که دوماهی است دچار تیک عصبی شده وپلک شدید میزند وبعضاناخن هم میخورداین حالت عمدتا در اواتر روز شروع میشود وتشدید میشوداین حالت بعد اززمانی شروع شد که دخترم به کلاس اموزش شنا رفت وبه دلیل ترس از قسمت عمیق استخر این حالت به او دست داده یک دوره دارو درمانی انجام داد که موقتا برای سه هفته این این حالت قطع شد اما دوباره بعد رفتن دو جلسه به استخر شروع شد سوال من این است که ایا امکان دارد از طریق هیپنوتیز این اظطراب ریشه یابی شود ضمن اینکه دختر من بسیار عجول است وبسیار تند حرف میزند در ضمن دختری است که اغلب درتخیلات است ومعمولا خود را به جای شخصیتهای فیلمها میگذارد وهنگام دیدن فیلم وتلوزیون هیجانی میشود ضمن اینکه یک خواهر 15ماهه هم دارد

  1. باید در مراجعه حضوری به دقت مشکل ایشان بررسی شود بسیاری از اوقات تیک های عصبی می توانند کوتاه مدت و گذرا باشند و برخی اوقات هم به درمان نیاز دارند.

 49. سلام دختر من 4سالشه تقریبا 1سال و نیمه لکنت داره و 1ساله که تیکای عصبی پیدا کرده مدت زیادی برای لکنت و تیکش پیش مشاور بردیمش ولی خوب نشد آیا امکان داره از طریق هیپنوتیزم خوب بشه؟

  1. سلام.
   کار شما برای درمان کودکتان اشتباه بوده . شما نیاز به مشاوره دارید.

   1. فاطمه ازکرجً..سلام اقای دکترمن سه سال تیک اعصاب پرش چشم گرفتم خواهش بگین درمانش چیه ممنون

 50. سلام . پسر 9 ساله من دچار تیک صوتی و حرکتی شده . بینیش رو بالا میکشه و گلوش رو صاف میکنه . گردنش رو میچرخونه و با صورتش شکلک در میاره. با هیپنوتیزم درمان میشه ؟

 51. دکتر لطفا کمکم کنید تیک چشم راستم منو دیوانه کرده برای این مشکل کمکم کنید خدا خیرتان بدهد

 52. سلام من 27 سالمه حدودا 6 سالی هست که تیک عصبی دارم که بعضی وقتا خیلی شدید میشه این تیک خیلی تو زندگی من تاثیر منفی گذاشته طوری که از همه دوری میکنم تا کسی متوجه تیک من نشه خیلی شرایط سختی دارم همش فکرم مشغوله این تیک عصبی هست در حال حاضر بزرگترین مشکل زندگی من شده خواهش میکنم اگه راهی برای درمان کامل این تیک عصبی هست بهم بگید

 53. سلام
  دخترم الان 25 ساله است و از هفت هشت سالگی تیک عصبی گرفته و هنوز هم به شدت ادامه دارد.روانشناس و روانپزشگان متعددی مراجعه کرده ایم و همچنین داروهای متعددی هم مصرف کرده .تیکهای او از نوع عضلانی و صدا دار به طور همزمان می باشد که هر چند وقت نوع آن تغییر می کند. لطفا راهنماییم نمایید.

  1. سلام.
   میتوانید جهت درمان اقدام کنید،انشاله نتیجه بگیرد.برای راهنمایی بیشتر تماس بگیرید.
   موفق باشید.

  2. سلام دختر من هم از 7 سالگی دچار تیک صوتی و حرکتی شده آیا شما از درمان دکتر توانا یاهیپنوتیزم استفاده کردید و جواب مثبت گرفته اید؟

  1. سلام.
   خیر، اوتیسم یک اختلال رفتاری و عاطفی است که از دوران کودکی شروع می شود. بهترین روش درمان برای اینگونه افراد رفتار درمانی است با یک روانشناس رفتار درمانگر.
   موفق باشید.

 54. سلام مادرم دردوران حاملگی 3 بارترسید ووقتی من به دنیا امدم درسن 3سالگی به بعد سرم را به زمین می کوبیدم وبزرگترکه شدم تیک گرفتم ودرسن 10سالگی با دیدن جنازه دختر20ساله در یک کیسه بزرگ دچارترس خیلی بزرگی شدم که ازاون به بعدتیکم زیادترشدکه با مراجعه به دکتر اعصاب وروان وروانپزشکهایه مختلف تحت درمان هستم وباخوردن قرصهایه پیموذاید وارتان تحت کنترلم والان2ماه که تیکم خیلی زیاد شده که این قرصهاهم جواب گوهم نیست ایاباهیپنوتیزاین مریضی قابل درمان هست یا نه؟

  1. سلام.
   بله . قابل درمان است . لطفا” تماس بگیرید تا راهنمایی شوید .
   موفق باشید .

   1. سلام دکتر لطفا کمکم کنید بنده شاهد فوت پدرم بودم که جیغ زدم از ان تحظه متلا به تیک چشم راست شدم با گذشت دوسال از ان ماجرا هنوز هم از تیک چشمی رنج میبرم چند دفعه به پزشک عمومی مراجعه کردم ولی هنوز خوب نشده و احساس میکنم روز به روز بیشتر اذیتم میکند

    1. سرکار خانم تیک عصبی مشکلی نیست که توسط پزشک عمومی درمانپذیر باشد . شما باید به روانشناس مراجعه کنید و معالجه شوید.

   2. سلام
    برادرزاده ي من ٢٣ سالشه وقتي ٥ سالش بود مادرش فوت كرد و دو سال بعد آن با اومدن نامادري و فشارهاي عصبي كه به برادرزادم وارد شد به مشكلات عصبي گرفتار شد چند باري پيش دكتر بردنش ولي جواب نگرفتن و ديگه ادامه ندادن
    ميخوام ببينم با هيپنوتيزم يا هر روش ديگه امكان بهتر شدنش هست يا حداقل طوري كه تيك هاش كمتر بشه
    ممنون ميشم راهنمايي كنيد يا اگه امكانش هست براي درمان خدمتتون برسيم

 55. سلام.
  تیک های عصبی ویا هر گونه رفتار های جسمانی و یا حالت های روانی در اثر فشار های بیرونی و گاهادرونی به وجود می اید که طبیعتا این مشکلات بر عملکرد فرد نیز اثر منفی میگذارد . بنابراین برای رفع این مشکل به روانشناس مراجعه کنید.
  موفق باشید.

 56. پسرم سال آخر مدرسه است .موقع امتحان دچار تيك ميشود و خيلي روي عملكردش اثر گذاشته است.لطفا راهنمايي كنيد

  1. من حدوداچندسالی است و دچار تیک عصبی شدم وهرچندمدت عضله ی دیگری دچار تیک میشودوواقعاازاین باید ناراحت هستم ودر جمع هم ناراحت میشومو13سال سن دارم لطف کنید راه درمان رابهم بگید

 57. سلام.
  بله .موارد زیادی بوده اند که با هیپنوتیزم درمانی نه تنها تیکهای عصبی شان برطرف شده بلکه استرس و اضطراب و افکار منفی و وسواس گونه آنها نیز از بین رفته. انشااله به شما هم کمک خواهد کرد.
  موفق باشید

 58. سلام من40 سال دارم و در حدود دو سال است در اثر فشار کاری و استرس و هجوم افکار منفی دچار تیک عصبی شده ام اول فقط حرکت شانه بود ولی اخبرا حرکات دیگری اضافه شده اند و باعث خجالت من می شوند .آیا با هیپنوتیزم مشکل تیک من حل می شود؟

   1. سلام.
    کمک از این طریق امکان ندارد. لطفا تماس بگیرید تا راهنمایی شویید.
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *