3.2/5

درمان همجنسگرایی و همجنس خواهی با 8 روش کمکی

درمان همجنسگرایی  یکی از دغدغه های افراد مبتلا به این اختلال است. نمی‌توان گفت همجنسگرایی متناسب با زمان حال در حال رشد است. از دیرباز تاکنون همجنسگرایی تحت عنوان یک اختلال و یا نابسامانی جنسی مطرح گردیده و جزء سایر انحرافات جنسی دسته بندی شده است.

از همجنسگرایی با عناوین دیگری نظیر همجنس‌خواهی و هموسکشوالیتی نیز یاد شده است. درمان همجنسگرایی و ارائه راهکارهای مفید به افراد درگیر این معضل از مهم‌ترین مسائل روانشناسی به شمار رفته است.

در حالی که از عهد دیرین زن و مرد با هدف نیل به تکامل خلق شده‌اند، برآوردن نیازهای اساسی خود را به طور فطری در پی غرایز وجودیِ جنس مخالف جستجو می‌کنند.

از این رو، انحراف از چنین مسیر سالم و صحیحی را با عنوان بیماری روانی به همگان شناسایی می‌کنند. همجنسگرایی یکی از اختلالات بیمارگونه روانی است که طی آن فرد (مرد یا زن) به فرد همجنس خود تمایل داشته و ارضای نیازهای روانی، عاطفی و جنسی خود را در قالب رابطه با فرد همجنس تلقی می‌کند.

بسیاری از افرادی که به طور ناخواسته درگیر این مسئله شده‌اند، در دوران نوجوانی یا جوانی به سر می‌برند. این دوران جزء مهم‌ترین مراحل زندگی بشر محسوب شده و ملزوم به مراقبت‌های اساسی برای نیل به اهداف مهم‌تری است.

بنابراین فهم این مطلب، یافتن مسیر صحیح و کنترل برخی غرایز جنسی که به درمان همجنسگرایی بازمی‌گردد، برای این افراد ضروری و به جاست.

درمان همجنس گرایی یا همجنس خواهی

همجنس گرایی یک احساس شدید و قوی نسبت به جنس موافق است. این احساس گاهی بصورت علاقه شدید ، تمایل به دوستی با جنس موافق ، جذاب شدن ظاهر و ویژگیهای جنسی آنها برای شخص باشد.

شخص همجنس گرا احساسات جنسی شدیدی را نسبت به جنس موافق دارد اما ممکن است لزوماً رفتار جنسی با همجنس نداشته باشد.

معمولا افراد، خودشان همجنس گرایی را انتخاب نمی کنند بلکه این احساسات در اثر ژنتیک، محیط، تربیت اولیه فرزندان، نوع روابط والد و فرزند در کودکی بوجود می آیند.

همجنس گرایی هم عامل ژنتیکی، هم عامل محیطی و اکتسابی دارد و درمان نوع اکتسابی آن آسانتر است.

اگر از همجنس گرایی تان رنج می برید و به فکر درمان هستید باید بدانید که همجنس گرایی نیز نوعی رفتار است و نیاز به تغییر دارد.

بیشتر روانشناسان، عقیده دارند که همجنسگرایی یا همجنس خواهی صرفاً مربوط به سکس نیست. همجنس خواهی بیشتر به هویت جنسی مربوط است.

جنسیت فراتر از ویژگیهای فیزیکی و بیولوژیکی است و یک نقش با مسئولیتهایی نظیر پدری، مادری و همسری است.

از مردها توقع است که بیشتر خصوصیات مردانه یا پدری خود را بروز دهند و به پسران خود آموزش دهند. و خصوصیاتی مانند محبت به خانواده ، حمایت گر بودن و مسئولیت پذیری را دارا باشند.

و از زنان انتظار می رود خصوصیات مهربانی، عشق ورزیدن و تربیت بچه ها را به نمایش بگذارند.

صحنه هائي از زندگي که در آن شخص همجنس گرا نقش يک مرد، پدر، همسر و پسر خانواده را بر عهده دارد تصور کند و به آن بال و پر دهد و نقش خود را پر رنگ و کاملا مردانه بيان کند. لازم است اين تصوير گري را در قالب ذهن پروري و نوشته ها و رفتار روزانه و تمام حالات واقعي و خيالي و… استمرار دهيد.

در يک کلام به مرد بودن خود فکر کند، و همانگونه عمل کند، زندگي مردي و اجتماعي خود را تعقيب کند اگر شش ماه با اين طرز تفكر زندگي كند براي هميشه از افكار همجنس گرایی یا همجنس خواهی رهائي خواهد يافت

مهمترین چیز در مواجهه با همجنس گرایی یا همجنس خواهی، مقوله درمان است .درمان همجنس گرایی، شناخت شخص همجنس خواه از خود، پذیرش و درک بیمار از خود و رشد و تغییر را در بردارد.

درمان همجنس گرایی، همچنین گذشته فرد همجنس خواه را مورد بررسی قرار می دهد. گذشته کمک شایانی می کند تا ریشه مشکلات جنسی و همجنس گرایی شناخته شود.

ولی باید مراقب بود تا گذشته توسط بیمار، تحریف نشود.حال و اکنون فرد همجنس گرا نیز فراموش نشود و مورد بررسی قرار گیرد.

درمان همجنس گرایی

مهمترین کمک گذشته ، این است که نشان می دهد چرا شخص اکنون در موقعیت همجنس خواهی یا همجنس گرایی قرار دارد. درمان همجنس گرایی می تواند شامل خنثی کردن تاثیر گذشته بر حال نیز باشد. اهمیت گذشته نیز به شدت آسیب و تخریب وارد شده بر حال دارد .

در درمان همجنس گرایی ، متخصص روانشناس به شما کمک می کند تا:

– مشکلات فردی و مسائل گذشته خود را شناخته و سعی کنید با آنها کنار بیایید و یا آنها را حل کنید.

– برای خود اهداف مشخصی تعیین کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کنید. وی شما را تا رسیدن به هدف و حل مشکل همجنس گرایی شویق می کند.

– یاس و نومیدی را از شما دور می کند و کمک می کند تا مشکلات را از سر راه بردارید.

– باعث افزایش شناخت شما از خود و احساسات و افکار و اعمالتان می شود.

– دانش شما را نسبت به علت همجنس خواهی و سایر مشکلاتتان، افزایش می دهد.

– به شما آموزش می دهد تا آموخته هایتان را از او به کار بگیرید و خود را مجبور به انجام آنها کنید.

– به شما آموزش می دهد تا ارزشهای اعتقادی خود را تقویت کنید.

– و به شما می آموزد تا بر رفتارهای ناخواسته خود کنترل بیشتری داشته باشید.

اگر شما نیز درصدد درمان همجنس گرایی خود هستید، ضروری است از کمک متخصصان روانشناس بهره بگیرید .

همجنسگرایی از نظر اسلام

همجنسگرایی از دیدگاه اسلام جزء گناهان کبیره شمرده شده و حد شرعی برای لواط مردان و مساحقه زنان صد تازیانه در نظر گرفته شده است. از این رو، ایجاد بستری برای درمان همجنس‌گرایان جزء ضرورت‌های ممکن بوده و درمان همجنسگرایی از مطرح‌ترین درمان‌های حوزه روانشناسی به شمار می‌رود.

همجنسگرایی فطری یا اکتسابی است؟

به طور کلی، نمی‌توان همجنسگرایی را جزء زمره انحرافات جنسی فطری و یا ژنتیکی قلمداد کرد. زیرا اگر چنین باشد، باید از تمام راهکارها و مبادرت جهت درمان همجنسگرایی دست کشید.  این در حالی است که چنین اختلال جنسی را می‌توان ناشی از عوامل محیطی و متاثر از آن دانست.

بنابراین، همجنسگرایی می‌تواند هم به صورت ژنتیکی و هم به صورت اکتسابی باشد. درمان همجنسگرایی در موارد حادتر ژنتیکی دشوارتر بوده و نیازمند بررسی‌های جزئی و دقیق‌تر است.

عوامل موثر بر همجنسگرایی شامل چه مواردی است؟

امروزه متاسفانه به دلیل تحقیقات گسترده که گاها توسط همجنس‌گرایان انجام شده، دیدگاه جانبداری از افراد مبتلا به اختلال همجنس‌گرا و عادی تلقی نمودن این امر است.

از این رو، بسیاری از اشخاص دست از درمان همجنسگرایی برداشته و با گام برداشتن در این جهت زندگی خود را تحت تاثیر انتخابشان قرار می‌دهند.

عوامل متعددی موثر بر اختلال همجنسگرایی است. از این موارد باید به ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف، تجارب همجنس‌خواهی در سنین کودکی، خلا عاطفی و روانی، تجارب ناخوشایندی اعم از تجاوز و… اشاره نمود.

اکثر عوامل موثر فوق پیش از درمان همجنسگرایی مورد بررسی قرار می‌گیرند تا وضع بیمار را بهبود بخشند.

توجه به آثار و عواقب همجنس بازی یا همجنس گرایی

انسان به صورت طبیعی تمایل به جنس مخالف دارد. هرگونه کاری که تمایل طبیعی او را منحرف سازد، یک نوع بیماری تلقی می شود.

از دست دادن احساسات طبیعی بر جسم و روح انسان تأثیر می گذارد. چه بسا افرادی که به این بیماری مبتلا باشند، گرفتار ضعف قوه جنسی و به اصطلاح سرد مزاجی شوند.

توجه داشته باشید هر كاري كه عادت انسان شده باشد يك شبه قابل تغيير نيست. در این راه، باید با آگاهی و پشتکار  و کمک روانشناس قدم برداشت.

شكست در مبارزه با همجنس گرایی یا همجنس خواهی امري طبيعي است ولي مهم اين است كه شكست باعث پيمودن راه باشد نه توقف در مسیر درمان همجنس گرایی .

چه کسانی سراغ درمان همجنسگرایی می روند

برای درمان همجنس گرایی باید بدانیم برخی از اشخاص مبتلا به همجنس گرایی از این وضعیت راضی اند و برخی دیگر از داشتن تمایلات همجنس گرایانه ناراضی اند. همجنس گرایانی به سراغ درمان می روند که از وضعیت خود ناراضی اند.

ولی دسته دیگر همجنس گرایان ابتدا باید نسبت به عمل و عواقب کارشان آگاهی پیدا کنند و به درمان تشویق شوند.

روانشناس ابتدا باید به آنها ، اطلاعات صحیح راجع به همجنس گرایی و عواقب و مضرات آن بدهد و آنها را به سمت تغییر تمایلاتشان سوق دهد .

يادآوري مي شود از مراجعه به روان پزشك امتناع نكنيد و خجالت نكشيد، كه این مسأله احتمالا يك مشكل جسماني است و همچون ديگر مشكلات قابل درمان بايد درمان شده و قبل از تشديد همجنس گرایی یا همجنس خواهی، آن را حل كرد.

برخی از این گروه از افراد همجنس گرا پس از آگاهی از این اطلاعات، نسبت به درمان همجنس گراییشان تمایل پیدا می کنند.

با صحبت با روانشناس متخصص و پیدا شدن ریشه مشکل، همجنس گرایان سعی می کنند با این تمایل از لحاظ جسمی و ذهنی مبارزه کرده و زندگی سالمی را در پیش بگیرند .

در بعضی موارد علت همجنس گرایی ، مشکلات جسمی و هورمونی است. و در اثر اختلال در میزان ترشح بعضی هورمون‌ها، بوجود می آید. این اختلال باید کمک متخصص غدد و دادن آزمایش‌های لازم علت آن مشخص و به وسیله دارو یا روشهای دیگر درمان شود.

مهمترین گام برای برطرف شدن و رهایی از همجنس گرایی اعتقاد به درمان پذیر بودن آن است. همچنین در مسیر درمان صبر و حوصله داشته و برای رسیدن به هدف که همانا رهایی از همجنس گرایی است مصمم باشیم.

درمان همجنس خواهی

  اثرتلقین در درمان همجنسگرایی

تلقین شامل به زبان نیاوردن تمایلات همجنس گرایانه و علاقه به جنس موافق و سعی در ادای جملات و تفکراتی مثبتی است که با تمایلات همجنس گرایانه مبارزه می کند .

متخصصان روانشناسی این نوع تلقینات مثبت را از بهترین راهکارها، برای مبارزه و درمان همجنس گرایی و سایر بیماریهای روانی و حتی جسمانی میدانند.

عدم توجه به ذهنيت ها و افکار مبتني بر همجنس گرایی و عدم تمايل به جنس مخالف بسیار مؤثر است. هیچ گاه به خود تلقین نکنید که: «من به جنس مخالف هیچ علاقه‌ای ندارم و نمی‌توانم این علاقه را در خودم ایجاد کنم».

هیچ گاه به خود تلقین نکنید که «علاقه به همجنس و تمایل به برقراری رابطه با جنس مخالف در وجود من نهادینه شده است و امکان تغییر آن وجود ندارد».

چون اولا این گونه نیست و شما با تلاش خود می‌توانید همجنس گرایی یا همجنس خواهی برطرف سازید، و ثانیا، این تصور جلوی هر گونه تلاش اصلاحی شما برای تغییر را می‌گیرد.

انزجار درمانی یکی از راههای درمان همجنسگرایی

انزجار درمانی ، یکی دیگر از راههای درمان همجنس گرایی است. این یعنی محرک تقویت کننده همجنس گرایی در اثر هم جواری و هم زمانی با محرک بیزار کننده، قدرت فراخوانی همجنس گرایی خود را از دست می‌دهد.

یعنی یک وضعیت بیزار کننده با همجنس گرایی همراه شده تا لذت حاصله و خاصیت تقویتی آن را کم کرده و به تدریج رفتار نامطلوب همجنس گرایی را خاموش کند.

یعنی زمانی که تنها نشسته اید و به جنس موافق فکر کرده و لذت می برید در همان لحظه،  یکی از زشت‌ترین رخدادها، و اتفاقاتی که از آن بیزارید را مجسم کنید. با چند بار تمرین، هر زمان تمایل شدید به همجنس گرایی داشتید آن اتفاق ناخوشایند نیز تداعی می شود. به تدریج همجنس گرایی و همجنس خواهی نیز برای شما انزجار آور خواهد شد.

تقویت اراده در درمان همجنسگرایی

تقویت اراده نیز از مهمترین اقداماتی است که برای کنترل رفتارهای ناشایست از جمله همجنس گرایی باید مورد توجه قرار گیرد. با داشتن اراده قوی رسیدن به موفقیتها و کنار زدن موانع برای زندگی سالم سهل تر می شود .

در تمام این مراحل گذاشتن چهار چوب های اخلاقی برای زندگی شخصی و یاد خدا و کمک گرفتن از او، راهگشای مشکلات خواهد بود.

درمان همجنس بازی

۸ راهکار مؤثر برای درمان همجنس گرایی

همجنس‌گرایان به طور متداول جزء ۲ دسته اگوديستانيك و اگوسينتانيك حضور دارند.

همجنسگرایان دسته نخست (اگوديستانيك) با آنکه متمایل به جنس موافق بوده اما به دلیل نارضایتی درونی مبادرت می‌ورزند تا درمان شوند. اکثرا درمان همجنسگرایی روی این دسته از افراد بازخورد مثبت داشته و آن‌ها به جنس مخالف متمایل می‌گردند.

همجنسگرایان دسته دوم (اگوسينتانيك) تمایل به جنس موافق را جزء ذات خود پنداشته و از تمایلات درونی خود رضایت دارند. این افراد با عدم مراجعه به جلسات درمان همجنسگرایی در زندگی زناشویی خود دچار مشکل می‌شوند.

در اینجا راهکارهای متعددی برای سرباز زدن از اختلال همجنسگرایی و نهایتا درمان آن ارائه شده است.

  1. بیش از آنکه از ابتلا به اختلال همجنس‌خواهی شرمسار باشید، مبادرت ورزید تا در اسرع وقت با مراجعه به روانپزشک و انجام برخی معاینات و آزمایش‌ها از ترشح عادی غدد درون‌ریز مطمئن شوید.

چه بسا در اثر ترشح غيرعادي غدد درون ريز چنين تمايلاتي به وجود آمده و با تنظيم ترشح غدد با مصرف دارو، تمايلات جنسي شما نرمال شده و به سادگي درمان شوید.

  1. ذهنیت خود را با توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار (علیهم السلام) تقویت کنید. با چنین امری نسبت به افکار شیطانی مقابله کرده و از آن پیشی بگیرید. سعی کنید به اصول اخلاقی و مذهبی و معنویت پایبند تر باشید و برای رفتار خود چهارچوبی در نظر بگیرید.
  2. از تلقین کردن به شدت بپرهیزید. ضعیف شمردن خود در اختلال همجنسگرایی جزء امور عادی به شمار رفته و خودداری از ناامیدی و جلوگیری از تلقین نمودن افکار منفی جزء راهکارهای جدی درمان همجنسگرایی می‌باشد.
  3. عدم بیکاری و سرگرم شدن نحوه‌ای از درمان همجنسگرایی است که طی آن افکار مشغول شده و از خیال‌پردازی و تصور ذهنی راجب همجنس پرهیز می شود.

از تکنیکهای مثل توقف فکر و منحرف کردن افکار بسوی افکار مثبت تر مثل همسر ایده آل بودن استفاده کنید. اوقات خود را با مطالعه، گردش با دوستان، ورزش، و… پر کنید.

افکار خود را کنترل کنید و سعی کنید به افکار هوس‌آلود در مورد رابطه جنسی با همجنس فکر نکنید.

هیچگاه در ذهنتان به این افکار بال و پر ندهید و آن را برای خود نیارایید. برای این کار، تلاش کنید تنها نمانید، چون  افکار همجنس گرایی یا همجنس خواهی بیشتر در هنگام تنهایی به سراغ انسان می‌آید.

اگر افکار همجنس گرایی یا همجنس خواهی، به طور ناخواسته به سراغتان آمد، آن را قطع کنید. از جای خود برخیزید و به میان دوستان یا اهل خانواده بروید و تا زمانی که این افکار کاملا از ذهنتان خارج نشده، جمع دوستان یا خانواده را ترک نکنید.

  1. اجتناب ازتمام ارتباطها، مكانها و موقعيت هائي كه انجام انديشه همجنس گرایی را تداعي مي كند.

سعی کنید در اماکنی که ممکن است به ارتباط شهوت‌آمیز منجر شود، حضور پیدا نکنید. همچنین تلاش کنید در برخی از اماکن حتی تماس چشمی‌ را هم مدیریت کنید.

قطع ارتباط با دوستاني که انسان را به سمت اين گونه رفتارها و افكار دعوت مي كنند و همچنین دوری از موقعيت هایی كه وقتي در كنار آنها قرار مي گيرد افكار همجنس گرایی یا همجنس خواهی را برايش تداعي مي کنند.

و در مقابل روابط اجتماعی‌تان را گسترش دهید. سعی کنید روابطتان را با دوستان و همکلاسی‌های خوبی که دارید توسعه دهید. با آنان به گردش، سینما، کوهنوردی، شنا، و… بروید و از تنها ماندن دوری کنید. به هر حال، سعی کنید تا حد امکان از انزوا و گوشه‌گیری به در آیید.

  1. نقش خود را به عنوان پدر و مادر و یا همسر بودن را مدام به خود یادآوری کنید و نگذارید لذات موقت شما را به دام بیاندازند.
  2. از برخی مسائل محرک در این زمینه نظیر مواد مخدر، مشروبات الکلی و… دوری کنید.
  3. به خاطر بسپارید ممکن است در مراحل ابتدایی درمان همجنسگرایی دچار یاس و نومیدی شوید و یا ترجیح بدهید شکست را برای همیشه بپذیرید. با این حال، توصیه ما به شما این است که هرگز در مسیر متوقف نشوید. با آگاهی گام بردارید و اراده‌ای آهنین داشته باشید تا به نتیجه خوبی دست یابید.

دکتر داوود نجفی توانا

دارای دکترای تخصصی روانشناسی از هندوستان که مقاطع تحصیلی خود در زمینه روانشناسی بالینی از شهید چمران اهواز و ارشد بالینی و دکترا را درکشور هند اخذ نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر حقیقتش من از ۲ سالگی میتونم بگم مبتلا به این بیناریم و الان ۲۵ سالمه اول اصلا نمیدونستم تا سالها که این ی بیماریع با خودارضایی خودمو آروم میکردم ولی خب آدمه مذهبیم گناهش عذابم میداد،زندگیمم تاالان برکتی نداشته الان که فهمیدم ی مرضه میخوام درمان شم اما جو خونواده طوریه که نمیتونم بگم بهشون میشه راهکار رو برام ایمیل کنید؟