لوگو دکتر نجفی توانا
فاخته گرایی

اختلال فاخته گری؛ کاکولد + روش درمان

3.5/5

فاخته گری درواقع یک نوع فتیش جنسی محسوب می‌شود که برخی افراد آن را با عنوان بی غیرتی می‌شناسند. طی این اختلال، فرد از مشاهده و تماشا کردن شریک زندگی خود در هنگام انجام فعالیت جنسی با یک شخص دیگر لذت می‌برد. این امر به هیچ عنوان طبیعی نیست و باید حتما سریعا درمان شود. این اختلال نه تنها زندگی زناشویی را با مشکل مواجه میکند، بلکه تاثیرات افسردگی شدید در شریک زندگی فرد می‌گذارد که به سختی جبران می‌شود.

کاکولدیسم یا فاخته گرایی چیست؟

کاکولدیسم درواقع یک نوع فتیش بسیار شدید محسوب میشود که مفاهیم با ماهیت منفی دارد. در این نوع زندگی ها، خانم ناچار است تا بدون رضایت خود با یک فرد دیگر رابطه جنسی برقرار کند و شریک زندگی وی آن ها را تماشا کند تا لذت ببرد. درواقع در این اختلال، آقایان طرف مقابلشان را به عنوان یک ابزار جنسی برای لذت بردن از این نوع ارتباطات می‌شناسند. درواقع این مردان از مشاده کردن رابطه جنسی شریک زندگی خود با یک شخص دیگر، برانگیخته میشود و بی نهایت لذت می‌برد. در دوران مدرن برخی از اشخاص این اختلال فاخته گرایی را با عنوان هات وایفینگ نیز می‌شناسند. در عامیانه به این نوع مشکل، بیماری بی غیرتی می‌گویند که باید هر چه سریع تر برای درمان فرد اقدام شود زیرا تبعات آن بسیار شدید است زیرا فرد مقابل رغبتی برای انجام این کار ندارد و ممکن است دست به موارد خطرناک برای جان خود بزند.

فاخته گرایی کاکولدیسم

برخی از بانوان برای انجام این کار رضایت دارند که این مسئله در این زمان دیگر فاخته گرایی نامیده نمیشود و با عنوان کاکولدینگ از آن یاد می‌کنند زیرا رضایت همه طرفین وجود دارد. اما با این حال باید حتما برای برطرف شدن این اختلال و عدم شدت یافتن آن، راه درمانی در نظر گرفته شود.

علل لذت بردن از کاکولدیسم

لذت بردن از این امر، معمولا تحت تاثیر عوامل عاطفی و اجتماعی و همچنین روانی است که باید توسط متخصص روانشناس مورد بررسی قرار گیرد.

  • برخی افراد در این موضوع به دنبال حقیقی کردن خیالات خود هستند و از این نوع آزمایشات جنسی لذت می‌برند.
  • برخی از آقایان حس تحقیر شدن از برقراری رابطه شریک جنسی خود با یک شخص دیگر دارند و از این حس حقارت نیز لذت می‌برند و حتی بی نهایت برانگیخته می‌شوند.
  • دسته ای دیگر از این آقایان فاخته گرا تصور دارند با این کار رابطه عاطفی آن ها با همسرشان تقویت می‌شود و به همین دلیل حتما این مورد را از شریک جنسیشان می‌خواهند.

دلایل گرایش به فاخته گری

همانطور که ذکر شد، بسیاری از عوامل در ایجاد این اختلال ممکن است که دخالت داشته و تاثیرگذار باشند.

  • عوامل روان شناختی

کاکولدینگ به عنوان تحقیر جنسی در نظر گرفته می‌شود که شخص از ماهیت تابو بودن آن لذت می‌برد.

  • تخیلات جنسی

برخی از آقایان حتی از اینکه شریک جنسیشان با مرد دیگری رابطه برقرار کند نیز لذت می‌برند و در ذهنشان این مورد یک فانتزی جنسی است که دوست دارند آن را به حقیقت برسانند. این افراد با مشاهده اعمال جنسی شریک جنسی خود با یک مرد دیگر و حتی از تخیلات جنسی این موضوع بیشتر لذت می‌برند تا اینکه خودشان با وی رابطه برقرار کنند و یا اعمال جنسی انجام دهند.

  • پویایی روابط

برخی از زوج ها از این طریق، مرز جنسی خود را پیدا می‌کنند.

  • عوامل فرهنگی

این اختلال از دیرباز در فرهنگ بشری وجود داشته و امروزه با پیشرفت دانش و علم روانشناسی، با استفاده از هیپنوتیزم درمانی به بهبود این مسائل اختلالات و انحراف جنسی می‌پردازند. برخی افراد تصور دارند که این کار یک نوع رهایی از نقش های جنسیتی است.

انواع کاکولد

با تعاریف از این نوع اختلال، شما تقریبا با تمامی انواع کاکولد آشنا شدید.

کاکولد حاکم

در این حالت مرد، تسلط کامل بر شریک جنسی و نفر سوم رابطه دارد و به هیچ عنوان به این رابطه وارد نمی‌شود. شخص علاقمند است که به دو نفر دیگر دستور دهد که چه کاری انجام دهند تا وی به ارضای فانتزی درون ذهن خود برسد.

کاکولد مطیع

فرد علاقه دارد که با دستور شرکای جنسی دیگر یک رابطه 3 نفره برقرار کنند و مطیع همسر و فرد سوم شود.

کاکولد حقیر

درواقع این اختلال تا حدودی مشابه مازوخیسم جنسی است زیرا فرد از اینکه توسط همسر خود و نفر سوم رابطه تحقیر شود، اوج لذت را می‌برد.

کاکولد مدرن

در این نوع خود مرد، برای همسر خود نفر سوم را بر می‌گزیند و آن ها را در رابطه همراهی می‌کند.

کاکولد هات وایف

از شنیدن و دیدن رابطه همسر خود با یک شخص دیگر لذت می‌برند.

درمان فاخته گرایی

متخصصین روانشناس ترجیح می‌دهند که این مسئله را به عنوان یک بیماری در نظر نگیرند و آن را دسته فتیش ها بشمار می‌برند. معمولا قبل از شروع درمان به کشف و پردازش احساسات وی پرداخته و تمامی موارد روان شناختی را مورد بررسی  قرار می‌دهند. هیپنوتیزم درمانی به مرور زمان بر ماهیت این تصورات مرتبط با کاکولد تاثیر گذاشته و میتواند زوج را از این تعارضات دور کند. رضایت از تماشای این فعالیت های جنسی در واقع به مسائل بسیاری بستگی دارد اما با استفاده از این نوع روش درمانی به مرور زمان کم شده و حتی بهبود را میتوان مشاهده کرد.

🧐بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس

کاکولدیسم در بانوان وجود دارد؟

کاکولدیسم در خانم ها نیز وجود دارد اما در آقایان بسیار شایع است. طبق تحقیقات و اطلاعات بدست آمده، اینگونه رفتار های زناشویی در مردان بسیار زیاد است.

می دانم، می خواهم، اما نمی توانم!

“می دانم مشکلم چیست و می خواهم از آن رها شوم و یا درمانش کنم، و برای درمان آنها از همه روشها استفاده نموده ام با این وجود نمی توانم.”
مثلا”، وسواس شستن و یا ترسهای غیر معقول و یا عدم اعتماد بنفس و غیره . با اینکه می دانیم این رفتارها یا احساسات غیر منطقی است، با این حال قادر به رهایی و یا کنترل آنها نیستیم.
بنابراین می توان گفت بسیاری از احساسات،هیجانات،و افکار ما ریشه در ناخوداگاه دارد.اگر چه در نهایت ما مسئول اعمال خود در جامعه و در تعامل با دیگران می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *